Crow Karga Kardesligi Veya Beklenen Yasam

2
262

CROW – BEKLENEN YASAM

Ebeden:

1940’lardan kalma resimli yeni lügat ‘a elimi atiyorum beni karsiliyor “ebeden” sözcügü. Nerdeyse 1940 dan beri beni bekler gibi öyle coskulu ve bir o kadarda hüzünlü. Bugünlerde aradigim dostlarimin ismi gibi birden karsima çikti ve merhaba Ebeden dedi. Ebeden sürecek bir yalnizlik, dostluk, kusku, burukluk; sifatini tasidikça anlamini kaydiran sözcük olmak ebeden kaderi ebedenin…

Eytisim:
Yetim birakilma arzusunu da tasiyan, dogru bildiginin pesinden gitme sevdasi olarak dillendirsek ebeden bize minnettar mi kalirdi, yoksa küs yapisiyla kendi pesine eytisimlenir miydi? Belki de her ikisi.
Bir digerini kendine muhtaç birakmadan ve sadece kendin istedin diye digerini yasatma sevdasini sürmek ve bunun içinden siyrilip gelmek, koca bir boslugun içinde boslugun ispatinin çabasinda eytisimlenmek.

Sen:
Beyazliklarin dagdan uzakta baraja dönüsmüs nehir yataklarina kaçisini yakalamak için akan sularin izinden açan çiçeklerin pembesine, eflatununa, sarisina bulanmis yüregini dinlendirecegin bir çam gölgesi bile kalmamis yurdumun daglarinda ben seni, sen beni ararken gözlerini görmek; unutulmus bir hüznü yufka ekmegiyle katik etmeye benzer.

“Yeni, yeni sevdalarin çiçegi misin?” soru isaretini konuk etmeyecek kadar yanitli bir sarki çalarken hüzünlü bir eslik kendini itiraf degimli. Oysa her yasam inkâra yönelik yasanirmis.

Kale:

Kendini hapsettigin savunmalarin kenti, kusatilmis korunakligimiz, disarida biraktigimiz sürgünlügümüz içinde tutuldukça duvarlarina bulayip bir yok olus çizgisinde yosunlanan rutubet kokularimiz. Tenimizin yitimi. Çigliklara buladigimiz kapilari kirma arzusu. Disarisiyla içerisi arasindaki farki ortadan kaldiran duvarlar.

Içerde attigin çigligin duvarlardan sana ulasan yankisi miydi farkindalik; sana degil korkunaydi katkisi. Kendi çigliklarimizin yabancisi kilinmisken duvarlar sesimizi örtebilir miydi? Farkinda olmak farkliligimizi yaratiyordu bir tek.

Karga: (Crow)

Yillara meydan okuyan kendi basina durma çabani; sarp kayalarin basinda bir uçusla sana yetisebilirim düsü kurmani: kavak dallarinin arasinda yakalandigi rüzgâra yenilip düseni bekleyen sevda kusunun emeline erdiginde olusan gözlerindeki parlakligi, bir kez daha görme çabani; sevdaya degil de, neye yormali.

Crow:
Gecenin rengine bürülü pelerini kanat eylemis bedeniyle, konuklugumun korkulu düsleri. Yasamdan çekilmek üzere olan elimin tarla izlerine karismis görüntüsünce uzanan karga uçusu yitimi. Bir sesle tüm unutulmusluklarimizi kendine toplayabilir mi?

Uzak zaman kalelerine kendini konuk eden dostlarimin bedenlerinden kalanlar benimi çagiriyor yoksa. Yoksa yoksunlugumuzun konuk kildigi agacimiz mi?

Ne kadar az kaldilar oysa.

Her sevdanin bir agaci olsa sevdasizlik ne kadar çok olurdu sevda basina düsen agaç orani gün geçtikçe azaliyor. Biz kendi agacimizi düslerimizde büyütmüstük. Ondan bu kadar gür ve bize ait olusu. Belki de ondan dallarinda korunakli karga yavrulari.

Ve bundan üç yil önce hasta yatagindan dogrulup öykümüze konuk olanin cümlesinin tekrari gibi yasam: ”hadi sen devam et”…

Belki de sana özel not sadece “hadi sen devam et”

2 YORUMLAR

 1. theguray yazi konularin ilginç vede çok hos yani olmasi gereken ,bir çok insanin üsenip bu tür konulari yaziya tasima tembelliginin disinda özverili çabani takdir ediyorum.

  cümlelerin edebi olmak isterken zaman, zaman anlamini yitirmesine ragmen konu yüzünden gözardi edip okuyorum tebrikler.

  “Karga”(crow);

  Yillara meydan okuyan kendi basina durma çabani; sarp kayalarin basinda bir uçusla sana yetisebilirim düsü kurmani: kavak dallarinin arasinda yakalandigi rüzgâra yenilip düseni bekleyen sevda kusunun emeline erdiginde olusan gözlerindeki parlakligi, bir kez daha görme çabani; sevdaya degil de, neye yormali.

  iste bu karga yazisi edebi kelimelerin cümleleri ile bütünlesmis hos bir paragraf

  ama digerlerindeki yanyana dizilen kelimelerin anlam karmasasini çözmekte zorlandim .

  vede herkesin bilmedigi sözlük kelimeleri kullaniyorsan yazinda bunu belirlemelisin imla ile vurgulamalisin ki biz de tam olarak okudugumuzdan keyif alalim demi . tesekkürler güzel yazilarin için. kalemin durmasin .

 2. Devrik cumlelerim yuzunden sanirim anlam kaymalari ,birde nefes almadan konusurken yazarim. Sanirim bu anlara denk dusen cumleler bunlar ama bazen yorulmali insan okurken…Begeni ve elestrinize tesekkurler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here