Dahi Anlaminda -De Ayri Yazilir – Imla Kilavuzu Yardim Seti

16
642

Dahi anlaminda –de ayri yazilir:

Evet, siz de biliyorsunuz ayri yazildigini ama yazarken unutuyorsunuz bazen. Evet, evet siz,ben, biz…
Hadi gelin, hepimiz kendimize karsi dürüst olalim önce. Teknoloji denen her disi altin kaplama canavar bize neler ettiriyor degil mi? Bize derken dilimize tabi ki…
Türkçe’mizden bahsediyorum kuzum. Daha ne olacakti ya? Cumhuriyetimizin kurulusundan 4-5 gün sonra saygideger atamiz Mustafa Kemal Atatürk,  M. Fuat Köprülü’yü çagirarak “Fuat Bey, cumhuriyeti kurduk. Artik cumhuriyeti ve devletimizi ilmî temeller üzerinde yükseltmek zamani gelmistir. Lütfen Istanbul Darülfünunu bünyesinde Türkiyat Enstitüsünü kurunuz.”  talimatini verir. Istanbul Darülfünununda on aylik bir hazirlik çalismasi baslatilir. Hazirlanan dosya Gazi Mustafa Kemal’e sunulur. Savastan yeni çikmis genç Türkiye Cumhuriyetinin kit bütçesinden 200.000 TL. tahsisat çikarilir, böylece enstitü kurulur. (Kaynak: Prof. Sükrü Haluk Akalin-Atatürk Döneminde Türkçe)

Simdi görüyoruz, bakiyoruz da Msn’de, Feysbuk’ta, Renklidergi.com’da özellikle yorum ve karsilikli konusma tarzinda yapilan yorumlara, sasip kaliyoruz. Birakin yanlis yazmayi, ben böyle yazarim diye bir de ukalalik ile yaptiklari hatayi savunuyorlar akillarinca. “Hadi ordan, hadiii” diye çemkirmek de gelse içimizden yapmiyoruz, yapamiyoruz. Bir de böyle oturup “dahi anlamindade ayri nasil yazilir” diye bir yazi yaziyoruz 🙂

de ekinin; simdiye kadar okudugunuz kisim içerisinde de tanik oldugunuz üzere iki türlü kullanimi var.

 1. Baglaç olarak dahi anlaminda (lütfen a harfini uzatmadan okuyunuz. Aksi halde Dâhi olarak okundugunda zeki, basarili… anlamina gelir. Kas yaparken göz çikarmayalim lütfen!)

         Beyazit Öztürk’ün evlenme meselesine, Oktay Kaynarca da takilmadan edemedi.

         Itiraf ediyorum; Issiz Adam filmine ben de gidemeyenlerdenim…

      –         Okan Bayülgen de tüm kanallara çadir kurdu yahu!

 1. Hal eki olan –de ise bitisik yazilir eger özel isimin önünü gelirse de üstten virgül ile kelimeden ayrilir.. Hatta kendisinden önce gelen kelimenin son sessi harfine göre de büyük sesli uyumuna uyar.

         Hadise, 2009’da  Eurovision’da Türkiye’yi temsil edecekmis.

         Filistin’de katliama son verin artik!

         Yurtta sulh, cihanda sulh.

         Mp3 çalarimi dün aksam sizde unutmusum.

Bu yazi ne ilk ne de son. Bizden önce de vardi, bizden sonra da yazanlar, çizenler, gözünüze gözünüze sokanlar olacaktir.E, siz de üsengeçlik etmeyin artik. Bundan sonra –de ekini yazarken daha dikkatli olun emi?

16 YORUMLAR

 1. Takdir ettim yazanini…

  Ne guzel… Ortaokul yillarinda ogrendigimiz yazim kurallarini hatirlamayanlar da olabilir. Turkce yazarken yalnis yapmamamiz adina cok degerli buldum bu yaziyi.

  Tesekkurler efendim.

 2. Ben de bir seyler söylemek istiyorum :

  Cümleye baslarken büyük harfle baslayip sonuna nokta konmali. Cümle devaminda bir sira bosluk birakip sonra devam edilmeli. … Üç nokta isareti benzer öreklerin geldigi yerlerde kullanilmali ve mümkünse üç noktanin pesinde de bir sira bosluk birakilmali. Genel olarak tamamlanamamis cümlenin pesinde kullanilir. Misal;

  "Günesli firtinalar, renk renk çiçekler… " v.b

  Ünlem ve soru iseretleri çok kiymetli. Hem düsünmeye hem düsündürmeye yönelik cümleler için biçilmis kaftan! Öyle degil mi?

  :))

  Birbiri ardinca siralanan kelimeleri birbirine çarpistirmamak ise virgülün görevi. Çok severim virgülü:)) ve ayrica sirali cümleleri de ayristirmak adina mükemmel bir isaret.

  "Firtinadan, soguktan, karanliktan ve biraz da korkudan sonra bu si­cak, aydinlik ve sevimli odanin havasinda erir gibi oldum."

  "Umduk, bekledik, düsündük."

  Ehh, simdilik bu kadar.

 3. "Biravo" diye bir kelimecik yok ama sevgili zelis:)

  "Bravo" var ve Italyanca kökenli bir kelime, zaman içinde dilimize eklenmis diye biliyorum ve paylasmak istedim:)

  Ukalalik diye düsünmeyin arkadaslar, yani tam da burada bu yazi ve yorumlarin altinda… Tam da benim dikkatimi çekmisken…:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here