Dedeme…

3
442

Ilk ve en büyük çaresizligimiz:ölüm. Ne demek oldugunu ilk olarak dedemin ölümüyle idrak edebildigim olay. Üstelik onunki siradan bir ölüm degildi,intihar! Bunu açmak ne oranda dogru bilmiyorum ama bazi söylenmemislikler yoruyor insani zamanla. Bu haberi ilk aldigimda içimde bir tuhaflik hissetmistim. Sanki hiç bitmeyecek sandigim bir azap bitmisti. Dedemi pek sevmezdim. Eskileri bugünde yasatmak isterdi. Annemin de,babamin da defalarca kez onun yüzünden üzüldüklerini hatirliyorum. O da tüm bunlarin farkinda oldugunu bana ispatlamak istermisçesine gitti iste .Veda etti o çok sevdigi hayata ve kendisi gitti o çok korktugu azrailin kollarina…

Bu tuhaf duygunun ardindan korku, merak benzeri bir sey hissetttim.Ve en nihayetinde, gerçek o soguk yüzünü göstermisti bana. Dedem gitmemisti, bize küsüp eve kapanmamisti ya da kaybolmamisti, ölmüstü dedem! Nereden bilebilirdim ki dönmeyisinin beni üzecegini. Öylesine merak ediyorum ki o anda aklindan geçenleri. Dedem dinine bagli biriydi. Biliyor olmasi gerekmez miydi bunun ne kadar büyük bir günah oldugunu? Ve ne ona bunu bile göze aldirabilecek kadar aci verebilirdi ki? Neyse,iste böyle dedemin bana hissettirdikleri ve daha onlarcasi elbette ama anlatmaya bir gece yeter mi, bilemiyorum. Ama son olarak sunu da eklemeliyim ki, asla yapmam sandigim halde dedem için aglamistim. Küçüktüm ve o küçük halimle anlamis, korkmus ve aglamistim.

Dedemin ardindan birkaç sevdigimi daha kaybettim. Özlüyorum simdi onlari. Geride biraktiklari her sey bana onlari hatirlatiyor. Ama geri gelmeleri mümkün degil. Sol yanimda bir yanma hissi oluyor bunu düsününce.

Onlara dua etmeliyim sanirim. Iyi geceler dede…

esra!

3 YORUMLAR

  1. senin de dedigin gibi en büyük çaresizliktir ölüm.. bir son ve kimbilir belki de güzel bir baslangiç… dilerim ki her nekadar sizler için kötü bir son olsa da, deden için güzel bir baslangiç olmustur..
    (gerçi ben bu duyguyu hiç tatmadim, yakinimin yasama veda etmesi nedir hiç bilmedim, ama emin ol tatsaydim da seninkinden farkli bir ruh hali içinde olmazdim)

    ama o gitti diye karanlik çökmesin üzerine, yine de günesi uyandirmayi bil…hatirlasana sen söylerdin bu sözü bana; "uçurumun kenarinda bile olsan sirf hayata giciklik olsun diye gülümse" diye…

    yasamin içinden, hayatin gerçeklerinden, "ölüm" konulu bu yaziyi kim anlatabilir ki bu kadar samimi… YÜREGINE SAGLIK DOSTUM 🙂

  2. Aslinda ben pek begenmemistim yaziyi.aslina bakarsan begenme amaci güdülmeden yazilmis bir yazi dedigin gibi…Ama haklisin ben derdim sana içindeki günesi uyandirmayi bil diye,nereden bilebilirdim ki bunun günün birinde beni en teselli edecek sözlerden biri olacagini…sagol,begenmene de çok sevindim.iyiki varsin!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here