Deprem Ve Babil Krali Hammurabi Kanunlari…

7
468
Babil krali hammurabiin M.Ö 1728- M.Ö.1686  çesitli meselelerde verdigi kararlar babilin koruyucu tanrisi Madruk adina yapilan Esagila tapinagina dikilen bir tas üzerine Akatça dilinde yazilmisti bunlara Hammurabi yasalari denir içinde insaatla ilgili düzenlemeler de mevcuttur
 
229. madde:  bir insaatçi hangi bir kisi için bir bina insa eder ve bu binayi uygun sekilde yapmazsa ve onun insa ettigi bina yikilip sahibini öldürürse insaati yapan öldürülür.  230. madde: eger bina ev sahibinin oglunu öldürürse insaati yapanin da oglu öldürülür 231. madde:  yikilan bina sahibinin kölesini öldürürse insaatçi evin sahibine köle için ödeme yapar 232. madde: binanin bir kismi harap olursa harap olan kismin tümünü insaatçi tazmin eder ve yikilan binayi düzgün bir sekilde tekrar insa eder. 233. madde: bir kisi baskasi için bina yapiyorsa bina henüz tamamlanmamis olsa bile duvari yikilmissa insaati yapan kisi kendi imkanlariyla duvari daha saglam hale getirir
 
 Hammurabi kanunlari. belliki deprem isini ciddiye almis: caydirici cezalar öngörüyor Ana ilke yapanin yaninda kar kalmayacak 4 bin yil öncesinden bile alacagimiz dersler varmis demekki derim r.ç .
 
not: eger bir de van misali istanbul debremi olursa  bunun vabalini kim ödeyek acaba bir bilen varmi çünkü yok  bunlarin isleri Allaha kalmissa  buna ne denir acaba derim r.ç.

7 YORUMLAR

 1. Evet, deprem isini ciddiye almis ama kölenin de insan oldugunu pek ciddiye almamis galiba:)

  "230. madde: eger bina ev sahibinin oglunu öldürürse insaati yapanin da oglu öldürülür "

  "231. madde: yikilan bina sahibinin kölesini öldürürse insaatçi evin sahibine köle için ödeme yapar "

  ahh ahh allah kimseyi köle olarak yaratmasin degil mi ama? 🙂

 2. insalar köleligin yok olmasi için degil hep ondan sikayet üretenler oldukça kölelik onlara baki kalir derim islam din olarak insanlara verilen bu kuran insanlar için bir tür kanun kitabidir ama biz onu namaza bogunca elde sifir kalmistir.
  Allah biz insanlari köle olarak yaratmadiki en serefli olan ve dahi meleklerden dahi üstün olmak meziyetlerinde yaratmistir Allah biz insanlari çünkü bütün melerler insanlarin emrindedirler çünkü Allah ademe secde ettirdi onlarada isteyen inanmaya bilir fakat insanlarda görüle gelende sudurki köle olmaktan olanlar zaten bu hallerinden çokça memnunlar.

  eger bu böyle olmasaydi hala dünyada köle insan hiç olmazdi simdiki insanlar dahi hepimiz birer köleyiz de acaba bunun bir kurtulusu için bir ilmi çaresi varmidir bu konuda kimler çalisiyor ve kimler düsünüyor bunuda göremiyoruz eger varsa bir emsali onu da insanliga göstersinlerki onu kendimize bir hedef ve onu bir numune yapalim bu konuda ben çalisani dahi hiç görmedim ve duymadim dogru yapilmis bir isi ve ondaki köleligin kaldirilmis olan bir dünya halini ve düzenini hiç duymadim bile

  çünkü kölelik öyle metaneli bir istirki kadin erkek çocuk ve anne ve baba vede devlet adami ve patronlar hep birbirlerine köledirler.

  Allah hayvanlar misali biz insanlara da iç güdülerde vermistir ki iste biz onunla düsünüp bu kölelik zihniyetinden dahi sikayetlerimiz daima vardirda.

  allahin verdigi kanunlar üzerinde düsünen onu arastiran insanlar hemen hiç yoktur biz insanlar her seyi hazir isteriz ve onada bir bahane bile buluruz sanki dünyada demokrasimi varmis ta hep kölelikten sikayet eder dururuz bana dünyada bir numune ve bu konuda bir ölçü koyan bir insan gösteremezsiniz çünkü bu konuda kimimiz satilmis köleleriz kimimizde aylikla çalisan köleleriz yani var olan bu sistemin köleleriyiz bütün mesele bu yanlis yapiyi kavramakta ve onu düzeltmek için çalismaktadir derim.

  ve görülen odur ki her insan Allaha degil maddenin kuludur yani paraya tapanlardir insanlik alemi daha bunu bile çözemediler ki bizler bu insanligin köleliginden sikayetleri hep bosunadir çünkü annesini itenler fakat parasi için patronuna tapan köledirler iste buda köleliktir bilenlere derim. selamlar r.ç.

 3. "M.Ö 1728- M.Ö.1686" ibaresini gördüm sevgili can canim:) her sorunu zamanina ve kosullarina göre düsünmek gerektigini de biliyorum, lakin geçmisin ögretilerinin bu gün bile bu çagda bile gelip bir sekilde, bir modelde, bir sistemin içinde bizi bulduguna inancim tam:)

 4. ben bu yaziya not: un disinda hiç bir sey katmadim tamamem alintidir onu paylastim ve teferruati onu yazana aittir derim

  kölelige gelince bu çok ayri mevzu olur insanlar öyle alistirilmislar ki her seyi agamdan bekler hale gelmisiz kurt bile tasmaya gelmezken insana tasma vurmuslar bunu vuran gene insandir.

  ben ilk okulda ders kitabinda o zaman bir hikaye okumustum aklimda kaldigi kadarini sizlerle paylasayim.

  bir gün kurt ile köpek arkadas olmuslar kurt köpege sormus epeyce sismansin nasil besliyorsun kendini demis köpege köpekte ona benim bir agam var ben unun kapisinda ona sahip çikiyorum onu koruyorum oda beni iyi besliyor demis kurt arkadasina

  peki bu boynundaki tasma ne diye sormus köpege köpekte ona sahibim isterse beni bu tasmayla baglar onun için bu tasma boynunda gezer dururum demis kurt da o zaman bu meseleyi kavramis aman benim tasmam olmasin ben yari aç yari tok gezeyim ben bu hürriyetimi senin tokluguna degismem kendi avimi kendim bulurum demis o kurt da köpek arkadasina hadi bana eyvallah demis ve oradan uzaklasmis bu kurt derim

  iste bu misal ile düsünürsek isçi takimi tasmasi boynunda dolasan bir köledir ve hayvandirlar yani bir kurt bile olmayi aklimizdan bile geçirmiyorsak agam yemimizi maasimizi biraz daha arttirsin o bize yeter diyorsak buna yüce Allah ne yasin derim.

  mesela maide suresinin 60. ayetinde böyle köpeklesmislere vede o köpek sahiplerine büyük azarlamalari vardir eger onu okursaniz görürsünüz derim iste yüce Allahin bizlerden neler istedigi bellidir artik onuda anlamaya çalisalim derim r.ç.

 5. kuranda süslü elbiseler giymis çürümüs kütükler diyor Allah duyarsiz olan insanlara.
  onun için kölelik insanlikla birlikte baslamistir onu biz insanlara hissettirmemek için nasil ki aci ilacin üstü sekerle kaplanmissa köleliginde üstüne süslü elbiseler giydirmek misalinde agaya isçi olmayi moren kölelik adi ile onuda süslemisiz.

  bunuda insanlarin dogal olan vicdanlari kabullenmiyor onun için dünya insanlari ayaktadirlar ve yollari eskitip duruyorlar ama bu faydasizdir hani akilsiz köpegi yol kocatirmis derler aynen öyle oluyor da gerçege kimse hiç egilmiyor ben bunuda göstermeye çalistim.

  çünkü bir gelin koca evine giderken çok aglamis bu ayriligina seni evermeyelim evde kal demislersede ben hem aglarin hemde giderim demis ve gitmis gene koca evine iste alistira alistira diyorlar ya öyle itinali ve ustalikli alistirilmisizki bu kölelige aglayan gelinin misali (bunu dogal olay zannederek) hem aglarim hemde kölelik yaparim zihniyeti bütün insanligi derinden eseri almis da bunun bile farkinda degiliz derim.

  yani Allaha degil su CO, ya kul olmusuz ve uyanamiyoruz bir türlü çünkü onun uyusturuculari çok tesirli bu co. larinda ondan her halde derim selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here