DeviantArt Türkiye Manipülasyon Yarismasi-Konu: ZAMAN

4
118

Picasso bir resmin insan üzerinde biraktigi duygusal ve düsünsel etkinin anlatilmasini çok zor oldugunu vurgular "resim hissedilir" der. Tipki bir kusa baktigimizda hissettigimiz seylere benzer bir durumu tarif eder. Görüntülerin kendine özgü bir dili oldugunu düsündügümüzde bir kus imgesinin bulundugu mekana göre binlerce farkli duygular hissettirecegi kesin. Çevre kirliliginden dolayi tüyleri dökülmüs, bir kusa baktigimizda hissettigimiz seylerle, özgürce agaçlarin dallarinda uçusan kuslara baktigimizda hissettigimiz seyler farkli farkli olacaktir.

Evet yaptigimiz isin kesinlikle resimle alakali olmadiginin farkindayiz. Ama Dijital Sanat dedigimiz çalismalarla resim arasinda bir ortak nokta yakalayabiliriz, "Hayal Gücü". Biliyoruz ki bu tarz çalismalari yapan arkadaslarimiz sinirli sayida, ülkemizdeki sanat kaygisi genelde klasik olanla farkli olanin ortalarinda bir yerde. yarismanin asil amaci iste tam bu notada olusuyor, arkadaslarimizin çalismalarini sadece galerinde tutmalarina gönlümüz razi gelmediginden ön ayak olarak böyle bir yarisma planladik, evet toplandigimiz yer fotograf sanatçisi arkadaslarimizin çogunlukta oldugu bir yerdi… Ama biliyoruz ki artik fotografa dokunmadan onu okuyamiyoruz. Içine düs gücünü koyup onu daha seyir edilesi bir duruma getirmek, kendimizden bir seyleri içinde bulundurmak daha zevkli ki. Bu uygulamalar için ayri bir emek verilmesi ortaya çikan eserin sunumunu daha da güçlendiriyor ki üstat fotografçilar bile kendilerini dijitalin ahengine kaptirmaktan kurtaramiyorlar.

Yarismanin degerlendirme asamasina gelirsek, bir sanat yapiti yaraticisi tarafindan üretildikten sonra tüm insanligin yorumuna açik hale gelir. Buradan estetik begenileri dogru olan bir izleyici kitlesinin nasil yaratilabilecegi sorusu gündeme geliyor. Her seyden önce sanatin o alaniyla ilgili ön plana çikan tüm örneklerin incelenmesi gerekiyor. Ayrica dogru izleyici kitlesi olusturma çabasi içerisindeyiz.

Manipülasyon yada dijital sanat dedigimiz bu çalismalarda ayrintilar, elimizdeki materyallerin planli yerlesimi, temadan kopuk olmamasi, detayli isçilik, programa ve düs gücüne hakimiyet, kesinlikle estetik ve renklerin ön planda olmasidir. Bunlari en iyi sekilde bir arada tutabilmek, yapilan ise gerçekten hak ettigi emegi vererek sunuma hazir hale getirmek gerçekten yadsinacak bir durum degil.

Bir yandan da bu çalisma grubu içinde olan arkadaslarimizin görsel ideolojilerinin biçimlendirilmesinde önemli rol oynayacagini düsünüyorum. Ben yaklasik dokuz senedir yani liseden beri görsel tasarim, grafik, moda ve dijital çalismalarin içerisinde bir sanat sever olarak çalismalarima devam ediyorum. Ve sanatsal yaratida sanatçilar özgürlüklerini sonuna kadar kullanmalidirlar diye düsünüyorum. Ama sanatçi tuvalini boyamak disindaki zamanlarindaki bakis açisinin çagin gereksinimlerinin ne derece farkinda olup olmadiginin da takipçisi olmak zorundadir. Yani aydinlanma bayraginin gerçekten tasiyicisi olmalidir. Bugün Kübada sanatçilar belki de Sovyetlerde olmadigi kadar özgürdür. Çünkü bu özgürlügü saglayan ortak bilinç konusunda kimsenin süphesi yoktur. Görüntünün ideolojisi, sanatçinin gerçege yada hayal dünyasina bakis açisiyla dogru orantili olarak sekillenir. Görüntünün dilini iyi biçimlendirmek gerekir.

FaceBook internet sitesi üzerinden DeviantArt Türkiye Manüplasyon Yarismasi için hazirlanan arkadaslarima verdikleri emekten dolayi tesekkür ve yaptiklari ise saygilarindan dolayi tebrik ediyorum. Hepimiz sonucu merakla bekliyoruz.

Dereceye girecek olan çalismalarin ayrica Renkli Dergide sergilenmesi bizim ve arkadaslarimiz için çok sevindirici bir durum olacak. Renkli Dergi ailesine desteginden dolayi tesekkürü bir borç biliriz…

4 YORUMLAR

 1. Önecelikle Deviantart turkiye  ve Renkli Dergia sanata ve sanatçiya özelliklede biz gelecek nesilin dijital ressamlarina destek verdikleri için çok tesekkür ederim bu yarismaya katilan arkadaslarin çalismalarini yakindan takip ediyorum oldukça yaratici isler çikti ortaya benim birinci seçtigim çalisma belli ama soylemicem 🙂 sanirim yarismaya dahil olamicak kurallar geregi 🙂 dilek hanim sizede DATFOGta gösterdiginiz emek için tesekkür ederim yarismaya katilan tüm arkadaslara bol sans .

 2. KONUYA BAYILDIM

   NE IÇINDEYIM ZAMANIN

  Ne içindeyim zamanin,
  Ne de büsbütün disinda;
  Yekpare, genis bir anin
  Parçalanmaz akisinda.

  Bir garip rüya rengiyle
  Uyusmus gibi her sekil,
  Rüzgarda uçan tüy bile
  Benim kadar hafif degil.

  Basim sükutu ögüten
  Uçsuz bucaksiz degirmen;
  Içim muradina ermis
  Abasiz, postsuz bir dervis.

  Kökü bende bir sarmasik
  Olmus dünya sezmekteyim,
  Mavi, masmavi bir isik
  Ortasinda yüzmekteyim.
  Ahmet Hamdi Tanpinar

 3. Dijital manipülasyon her zaman ilgimi çekmistir. Yarismanin detaylarini ve katilan arkadaslarin yaptigi çalismalari gördüm. Sayisi az da olsa güzel emekler harcanmis. Daha iyi temalarla karsimiza çikmaniz dilegiyle.

  selamlar 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here