Dharma, Valenzetti Denklemi ve Lost

4
211

Lost izleyenlerin hiç de uzak kalamayacagi bir isim DHARMA..

Gizemli olaylarin geçtigi adada belki kilit nokta aslinda.

Bazen gerçekten var oldugunu düsündügüm bir girisim olsa da sonuçta Lost dizinin senaristleri tarafindan uydurulmus bir kurum..

Lostun her sezonunda hemen hemen her bölümünde karsimiza çikan bir isim, devamli izleyeni sorgulamaya sürekleyen bir kurum…

Bir kaç bölümde kahramanlarimizin kesfettigi istasyonlarda bulduklari videolarda anlamaya çalistik ne oldugunu neyi amaçladiklarini..

Ada da The Hatchde bulduklari tüm malzemelerin üstündeydi Dharmanin logosu..

Eskilere döndügümüzde ise adanin eski sakinlerinin ünüformasiydi artik Dharma. 

Peki ama nedir Dharma Girisimi?
Kimler tarafindan kurulmustur, amaçlari nedir?
 
DHARMA GIRISIMI, isimli gizemli arastirma projesi, 1970′de Gerald ve Karen DeGroot tarafindan Michigan Üniversitesi’nde doktora yaparlarken olusturulmus ve Danimarkali sanayici Alvar Hanso ile sahip oldugu HANSO FOUNDATION tarafindan desteklenen bir olusum olarak görünür. Ancak yine de arastirma projelerinin kapsaminin bu derece genis olmasi, “incident”, “purge” gibi gizemli olaylarla desteklenen sis perdesi, DHARMA’nin ne kadarinin “bir arastirma projesi” ne kadarinin ise baska bir sey oldugu konusunda ciddi süpheler yaratir.
 
DHARMA, Sanskritçe’de pek çok anlama gelir. Bu anlamlardan bazilari söyledir :
 • – Evrenin düzenini ve ruhsal gelisimi saglayan kozmik doga yasalari.
 • – Ulu düzen, hakiki doga
 • – Hakikat
 • – Vazife
 • – Dogruluk, erdem, ahlak, bilgelik
 • – Ögreti, yüksek hakikatlere götüren yol.
Budizm anlayisinda ise DHARMA, çok genis kapsamli bir “bilgelik” dünyasidir ve açiklamasi su bilgileri içerir :
 • – Buda’nin ögretileri
 • – Aydinlanmanin bir yolu olarak Buda’nin belirledigi kurallari bilmek ve bunlari uygulamak
 • – Herseyin yapilmasi için temel teskil eden ögelerden biri
 • – Ögretmeni tarafindan ögrencisine sunulan dersler
 • – Ögretmenin Yolu = Aci çekmeyi bertarafa etme ve karmayi tersine çevirme/yok etme yolunda ögrencinin yaptigi yolculuk
 • – Tek Gerçek = Evrenin en önemli ögesinin mutluluk, huzur veya Nirvana oldugunu farketmek
Girisimin amaci, Dharmanin istasyonlarindan biri olan “Swan Istasyonu”ndaki oryantasyon videosunda belirtildigi üzere, “yerkürenin her yerinden bilimadamlari ve özgür düsünürlerin meteoroloji, psikoloji, parapsikoloji, zooloji, elektromanyetizm ve ütopik sosyal konularinda arastirma yapabilecegi büyük ölçekli bir toplumsal arastirma grubu kurulmasi”dir.
The Lost Experience’daki Sri Lanka Videosu ise DHARMA’nin Valenzetti Denklemi’ne bagli bir projenin parçasi oldugunu gösterir. Insan irkinin kaderini degistirmek için Valenzetti Denklemi’nin ana faktörlerinden bir ya da birkaçini degistirme amaci ile çevreyi manipüle edecek / yönlendirecek / amaca uygun hale getirecek bilimsel arastirmalar yapmak için adayi kullanan DHARMA, ayni zamanda dünyanin hiçbir yerinde olmayip sadece bu adada görülen benzersiz özellikleri de incelemeyi amaçlar.

Yine Lost Experience’daki bilgiye ve Hanso Foundation’dan Hugh McIntryre tarafindan yapilan açiklamaya göre; Hanso’nun Dharma’ya olan destegi (muhtemelen tasfiye hareketinin de tarihi olan) 1987′de kesilmis olsa da bu kesin degildir. Zira adaya hala DHARMA amblemli teçhizat ve malzeme gelmektedir. Bu durumda DHARMA’nin bir sekilde hala destegi sürdürdügü ya da DHARMA içinden bir grubun üstü kapali ve gizli sekilde Others’i ve yaptiklarini destekledigi de düsünülebilir. Diziden kesin olarak anlasilabilen sey, DHARMA Girisimi’nin (Ben’in destegi ve bir “Hostiles hareketi” olarak) Barakalar’da tasfiyeye ugradigi ve ekip üyelerinin zehirli gaz ile öldürülerek toplu mezara atildigidir. Danielle’in adaya gelisi gibi detaylar da ele alindiginda bu tasfiye tarihinin de 1987 civarinda olmasi muhtemeldir.

DHARMA Istasyonlari

1-The Arrom
2-The Staff
3-The Swan
4-The Flame
5-The Pearl
6-The Orchid
7-The Hydra
8-The Looking Glass
9-The Tempest
10-The Door

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here