Dogru Pozitif, Yalan Negatiftir – Insan Ve Yasaminda Beyaz Yalanlar

5
350

Haydi, negatif kelimeleri pozitif yapalim. Yasamimizdan  ne kadar olumsuz kelimeyi çikartirsak hem kendimizde, hem çevremizde pozitif alan yaratiriz. Düsünsenize kimse bir baskasi için olumsuz kelime sarf etmeme rüzgâri her yerde esecek.

Önce çocuklardan baslamaliyiz, onlar saf (pozitif ) enerjiler.

Karsindakine dogruyu söylemekten korkma, bazen itici gelse de çünkü DOGRU, POZITIFTIR. Kendimizi kandirmayalim beyaz yalan diye bir sey yoktur, yalan, yalandir. Bizim çocuklugumuzda, 30-40 yil önce yalan söyleyen toplum disina itilirdi sessizce, derinden… Yalan söylemek onursuzluktu ne oldu, nasil, ne zaman oldu da toplum kendine bir beyaz yalan cübbesi uyduruverdi?
Toplum tabiri ile (beyaz) YALAN  söylemektense yorum yapmamayi tercih etmek gerekir, çünkü kimse sizi “bana beyaz yalan söyle” diye zorlamaz. Bu kisinin tercihidir.  Psikolojik açidan bakarsak (göze hos veya sirin) görünmek çabasidir. Inanin buna ihtiyaciniz yok göze hos veya sirin görünmek için kendiniz olmak yeterli.

Peki, beyaz yalan söylemek zorunda kaliyorum ne yapmaliyim?

Esiniz saçini boyatmis veya yeni bir model kestirmis soruyor; Canim saçim güzel olmus mu? Günün yorgunlugu ile ne gördügünüzü dahi fark etmeden “hi çok güzel olmus” dersiniz. Iste en masum görünen (beyaz yalan)
Dikkat! Tehlike sizin konusmalarinizi fark ettirmeden izleyen masum bir çift göz ve kulak… Sekiz yasindaki kiziniz veya oglunuz, inanin o ilgisiz cevabin farkindadir çünkü o yaslarda yasam kaygilari olmadigi için algi antenleri biz büyüklerden çok daha fazladir. Iste çocugunuza (beyaz)  yalan ögrettiniz. Tabi bir de esinizin sizin ilgisiz bakisiniz ve size göre onu hosnut etmek adina söylediginiz “hi çok güzel olmus” cümlesini ve bakisinizin ardindan onun düsüncesini okuyalim.

         Öff yaa güzel olmus dedi ama farkinda bile degil saçimi kazittirsam yine ayni sözleri söyleyecekti

Tabii o da sizin gibi davranip sirf  aksamin tadi kaçmasin diye mutfaga gidip yemek hazirligina girisir. Iste ikinci tehlike sekiz yasindaki oglunuz veya kiziniz ilgisiz gibi görünüp büyük bir ilgiyle bu diyalogu dinlemektedir.

Simdi de onun düsüncelerini izleyelim:

         Vay be; babam vaziyeti iyi kurtardi aslinda annemin saçi hiçte hos olmamis…
Unutmayin sekiz yasindakiler (beyaz yalan ) bilmez.

         Hiimm! Ben de evlenince esime böyle diyecegim. O zaman tartisma olmuyor.
Iste çocugunuza en büyük kötülügü yaptiniz… Ona (kara) bir yalan ögrettiniz…

Neden önce çocuklardan basladik?
Bir bebegi ormana birakirsaniz toplum gereksinimi hiç bir sey ögrenemez ve bilinç asamasi yapamaz. Hiç bir ebeveyn çocugunu yalan ögrensin diye yetistirmez ama farkinda olmadan çocugun ruhsal binasini insa ederken, biz büyüklerin “beyaz yalan” diye baktigi davranislar çocugun ruhsal binasina yalan harcini ekleyiverir. Sonrasinda çocuk yalan söylediginde ona bunu katiyetle yasaklama çabalarimiz basarisiz olur. Yüzünüze bunu siz ögrettiniz demeyi bilemez çogu kez, hatta ne zaman yalan söylemeye basladigini dahi bilmez. Çünkü bu davranis onun hazirlayip kisiligine oturttugu bir sey degildir. Onun dünyaya gelmesine sebep olan ona bakan, doyurup, giydiren onun gözünde MUHTESEM olan ANNE ve BABA farkinda olmadan ona (yalan) tohumunu ekerler. Bu tohumu besleyen gelismesine sak sakçilik edende toplumun ta kendisidir.

Simdi söyleyin lütfen tohumu eken ebeveyn mi yoksa durum kurtarici olarak ögrettigimiz beyaz yalan adini vererek olumlu bir davranis gibi sundugumuz; büyüklerinden ögrendigini bize geri tepen bir silah gibi kullanan çocuk mu yanlis?

YANLIS KIMDE?

Lütfen unutmayin DOGRU POZITIFTIR, YALAN  NEGATIF…

5 YORUMLAR

 1. bence en tehlikeli yalanlar baskalarindan cok, kendimize soyledigimiz yalanlardir…

  aile egitimi onemli.
  ve su varki; cocuk anne babadan olmasa da bir sekilde, okuldan, cevreden ya da televizyondan ogreniyor eninde sonunda yalan atmayi.
  bundan kacmanin mumkunu yok gibi…
  fakat yalanla olan mesafeyi acmak elimizde…

  baska bir acidan bakmak gerekirse konuya, (ki cok genis bir konu bu, her cerceveden bakmaya kalkarsak, sayfalara sigmaz.) yalan soylemiyorum diyen kisi en buyuk yalancidir.

  kisisel gelisim tadinda cumlelerle bezenmis, faydali bir makale idi.

  sevgimlesiniz efendim.

 2. Esinize saçi kötü oldugu halde güzel oldu derseniz ve o gittigi arkadas ziyaretinde bunun tersini ögrenirse o zaman kaçacak yer aramaya baslasaniz iyi olur ayrica 😀

 3. yürekten misralar: çocuklar yasamsal kaygilari olmadigi için inan bana yalanlari bile masumdur. ama ebeveynden ögrendigi ani kurtarici beyaz yalan gözüyle baktigimiz örnekler çocuga yaptiginin dogrulugunu ispatlar ve nerdeyse çocuk yaptiginda kendini hakli görür iste tehlike burda baslar. tesekkürler dost.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here