Dost, Sevgili, Es Iliskileri

15
149

beraber uyumakIliski :

1 . Iki sey arasinda karsilikli ilgi, bag, münasebet, temas:
"Arkadaslik ve dostluk seklinde bile bir iliski aramadigini kesinlikle anlatacakti."

2 . Baglanti, temas:
"Kar yaginca köylerle iliski kesildi."

Türk Dil Kurumu böyle açiklamis. Bu kelime üzerine birkaç söz de ben söylemek istedim.

Bir insan hayati boyunca binlerce kisi ile çok degisik nedenlerden ötürü iliski kurmaktadir. Buna aslinda zorunludur. Siradan ya da basit iliskilerden elbette bahsetmeyecegim. En önemli iliskilerden olan sevgili, es ve dostlarla olan iliskiler süphesiz hayatimizdaki en önemli iliskilerdir.

Iste Soru: Acaba biz bu en önemli iliskilerimize ne kadar önem veriyoruz?
Çok derine dalmadan ve umarim okuyuculari sikmadan tek tek irdelemeye gayret gösterecegim.

— Dost Iliskileri :
Sevilen, güvenilen, yakin arkadas, gönüldas, iyi görüsülen kimse, düsman karsiti. Bu sözlük manasi… Simdi kendimize soralim "Kaç tane dostumuz var?" Benim bir elin parmaklari kadar. Ciddi dost seçme kistaslari olan herkesin de bu sayilar kadar dostu oldugunu zannediyorum. Eger "ohoooo benim bir sürü dostum var" diyorsaniz kistaslarinizi yeniden gözden geçirmenizi tavsiye edecegim. Simdi de su soruyu soralim kendimize "Dost dedigimiz ve öyle bildigimiz kaç kisiden kazik yedik?" Kendi cevabiniza göre degerlendirmesini kendiniz yapiniz.
Sirlarinizi çekinmeden anlatabildiginiz, basiniz sikistiginda ilk ulastiginiz, her seyinizi hiç çekinmeden emanet edebildiginiz, maddi menfaat veya çikarlarin asla akliniza gelmedigi kisi DOST.

eller ve kalp— Sevgili Iliskileri :
Sevgi ve baglilik duyulan, âsik olunan kimse, yavuklu, dost, yâr, canan. Bu sözlükteki anlami… Simdi kendimize arka arkaya iki soru soralim "hiç âsik oldunuz mu?" ve/veya "kaç tane sevgiliniz oldu?" Cevabiniz "HAYIR/HIÇ" ise çok sey kaçirmissiniz 🙂 Cevabiniz "Evet, hem de kaç kez” ise ayran gönüllüsünüz. Saka bir tarafa sevgili, günümüz gençliginin her ne kadar agzinda sakiz yaptigi bir sifat olsa da gerçek manada çok zor bulunan ve kiymetini iyi bilip, iliskinizi zedelememeye azami gayreti göstereceginiz biridir. Birçok gazete ekleri veya dergilerde hatta internet sitelerin de bile sik sik rastladigimiz;

sevimli çift— Gerçekten sizi seviyor mu? Testi doldur ögren!
— Ask rehberi.
— Iliskinizi canli tutmanin 101 yolu…

gibi saçmaliklari bir kenara birakmanizi ve bu tip zirvalara inanmamanizi rica ediyorum. Peki, o zaman ne yapalim? Önce saygi. Karsilikli saygi ne kadar üst seviyede ise ask o kadar güçlüdür. Sonra dürüstlük. Kendinize ve sevgilinize karsi ne kadar dürüstsünüz? Bu konuda kendi basimdan keçen bir olayi paylasmak istiyorum. Üniversite yillarinda bir arkadasim vardi. Nasil desem pasakli, bakimsiz, üsengeç hatta pis… Yine de kulaklari çinlasin 🙂 Neyse bu arkadasim bir kizla çikmaya basladi. Bu adama hangi kiz bakar demeyin gönül bu. 15 günde bir tras olan, ayda bir disini firçalayan hatta sabahlari yüzünü yikamak için bile suyu damlalarla kullanan arkadasim (arkadasim derken yanlis anlama olmasin yurtta ayni odada kaldigimiz ve zorunlu arkadaslik kurdugum biri ) kizla çikmaya baslayinca taninmaz hale geldi. Her sabah dus almalar, tras olmalar, saçlara jöle v.s. Üçüncü gün çektim kenara dedim ki "Sen bu degilsin. Önce kendini sonra kizi kandiriyorsun. Yapma böyle!" tabi ben kötü oldum. Yok, efendim degisim falan degil. Çünkü iliskileri 1-2 ay sürdü sonra bizimki yine ayni pasakli.
Ya oldugun gibi görün, ya göründügün gibi ol. Dürüst ol. Adam ol.

Ne demistik. Saygi, dürüstlük. Simdi buna anlayis ekleyelim. Karsindakini anlayabilmek. Empati (kendini karsindakinin yerine koyup, hareket etmek) kurmak. Bu da çok önemli. Bencilik, gurur, kazaklik gibi iliskileri zehirleyen olgulardan uzak kalmak lazim…

Eger saygili, dürüstçe, anlayis göstererek ve yalan, riya, gurur, kibir, tafra katilmamis bir iliskiniz varsa, seviyor ve seviliyorsaniz dünyanin en kiymetli hediyesine siz de nail oldunuz demektir.

— Es Iliskileri:

yasli çiftYukaridaki tarife uygun bir sevgiliniz var ve onunla evli iseniz, onun kiymetini zaten biliyorsunuz, mutlu olup, mutlu ediyorsunuz demektir. Sizi kiskanmamak elde degil.
Ama bu tariflere uygun bir sevgili ile evli degilseniz de dünyanin sonu degil. Önce kendiniz sonra esinizin bu kistaslara erismesi imkânsiz da degil. Emek vermek için daha ne duruyorsunuz? Her seyin bir bedeli var. Bedelini ödemek lazim ki ödülünü almayi hak edelim. Bu suna benzer "Herkes cennete gitmek ister ama kimse ölmek istemez." Yok, öyle sey…

— Sözün Özü:

Kiminle ya da nasil bir iliski oldugu çok önemli degil. Önemli noktalar genelde ayni. Yukaridakilere ek olarak, iliskilerimizde ne kadar fazla beklentiye sahip olursak o kadar fazla hüsrana ugrariz. Iliski kurdugumuz kisiyi olmadigi farkli kaliplara sokmak çok yanlis. Siz ne kadar saygili, dürüst ve açik sözlü olursaniz iliskiniz o kadar kiymetli ve uzun soluklu olur. Emek vermekten korkmayin. Fedakârlik yapmakla kisiliginizden ödün vermis olmazsiniz hiç merak etmeyin. Ancak karsilikli olmasi sartiyla… Birbirimizi sevmek, saygi göstermek, dürüst ve dogru olmak için fazladan bir seyler yapmaya lüzum yok. Çünkü yaratilisimiz zaten bu.

Hayatinizdaki tüm iliskilerinizde; karsilik beklemeden sevmek, sevilmek, mutlu olmak ve mutlu etmek dileklerimle…

15 YORUMLAR

 1. "Kiminle ya da nasil bir iliski oldugu çok önemli degil. Önemli noktalar genelde ayni. Yukaridakilere ek olarak, iliskilerimizde ne kadar fazla beklentiye sahip olursak o kadar fazla hüsrana ugrariz. Iliski kurdugumuz kisiyi olmadigi farkli kaliplara sokmak çok yanlis." 

  Bu sözün bana Susanna Tamaronun Yüreginin Götürdügü Yere Git kitabinda; "Sorunlarin çözümü günlük deneyimlerden dogar, nesnelere gerçekte olduklari gibi bakmaktan geçer. Onlarin olmalari gerektigi sekli düsünmekten degil." cülesini hatirlatti.

  Dost, sevgili iliskilerine çok iyi deginmissin. Yüregine saglik. 

 2. Ferhat Beyin bahsettigin kitabi okumadim ama sahsi kanaatim sorunlari çözmek için illaki birilerinin dogrulari göstermesini beklemek yerine, içimizdeki dogruluk fisiltilarini dinlemenin yeterli oldugu yönünde. Elbette kitaplar çok faydali. Lakin illaki biseyleri birilerinden ögrenmek, okumak ya da hayatta tecrübe etmek zorunda degiliz. Ilk önce içimizdeki sesi dinlemeyi denemeliyiz 😉

  • Kitabin adi da "Yüreginin Götürdügü Yere Git" zaten… Bu kitabi seneler önce okudugumda çok etkilenmistim. Okumak fayda sagliyor. Belli bir yasa gelince hele hele bazi sorunlari ve yasanmisliklar insanin tepesine binince kitap fayda saglamamaya basliyor. Kisi artik kendi içinde ki sesi dinlemeye basliyor. Yaslaniyor muyum? ne…

  • Sevgili Kefukar, Ferhatin bahsettigi kitabi okumanizi istiyorum. Akli basinda bir insan oldugunuz yazdiklarinizdan anlasiliyor. Sizden ricam lütfen kitabi okuyun.

 3. Ferhat demiski;

  "Kisi artik kendi içinde ki sesi dinlemeye basliyor. Yaslaniyor muyum? ne… "

   Aynen öyle üstadim. Biraz daha detaya inersek kazik ve tecrübe iliskisi. Kazik atanlar bol miktarda bulundugu için yas ilerledikçe bu tip kisi ve olaylara da fazlasiyla maruz kaliyoruz. 

 4. Önce neden kazik yiyen genelde biz oluyoruz ona cevap vermek lazim.
  Çünkü biz iyilerdeniz. Iyiler inanir, iyiler kötü ve kötülük düsünmez. 

  Kazik atanlara göre ise biz, enayi, aptal, saf, salak  oluyoruz. Güya iyi birsey yaptiklarini zannediyorlar. Oysaki sahsen ben onlara aciyorum. Üstadin dedigi gibi "çukur adam".

  Yine de ben kazik yiyen olmaktan memnunum. Kazik atan olarak nitelendirilmektense yerim kazigimi alirim dersimi önümüzdeki maçlara bakarim….. 

  • Önümüzde ki maçlarda da kazik yiyecegiz. Bunu atlamamak lazim degil mi? Iyi olunca mahkum kaliyor insan bazi seylere. En önemlisi kendinden ödün vermek olmuyor mu? Evet! Kendinden ödün vermek oluyor. Her zaman karsinda ki insani düsünüyorsun ve kendinden ödün veriyorsun.

 5. Ödün vermek degil de, insaligimizi korumak desek. Hani bazen çok sinirlenir kizarsiniz bundan sonra bende böyle davranacaö dersiniz. Ben nadir de olsa demisimdir ama 5 dk sonra sözümü kendi kendime geri aldim. Çünkü bu bizlere yakismiyor. Istesek de yapamiyoruz. Yapmamaliyiz.

  Bosverin kazik yiyen biz olalim, enayi olalim, akillanmiyalim hatta "iyiler fazla yasamaz" sözü bizim arkamizdan da söylensin. Ne yasarken ne de ölünce arkamdan serefsizin biri, bir pislik daha gitti denmesindense "Allah razi olsun, Allah rahmet eylesin çok iyi adamdi." gibi cümlelerle anilmayi tercih ederim. 

  Mavitooth tesekkürler. 

  Ferhat duydun kardesim. O kitabi bana hediye ediyorsun 🙂

   

  • Bu siteyi bana bir arkadasim tavsiye etmisti. Simdi görüyorum ki herkes o kadar candan… Bir tuhaf oluyorum. Hosuma gidiyor, iyi ki varsiniz =)

  • Iste bu insanligimizi, namusumuzu korumak… Bazi seylere kizip artik hayir bundan sonra akillanacagim ben de o insanlar gibi rahat olacagim desek bile… Yapamiyor, tekrar yerimize oturuyoruz. Bizlere yakismamakla alakali da degil! Ya-pa-mi-yo-ruz. Istesekte yapamiyoruz. Onlar gibi düsünemiyor, hareket edemiyoruz. Vallahi ne desem ki… Ben kisiligimden çok huzurluyorum. Ne mutlu aileme, ne mutlu beni böyle yetistiren büyüklerime…

   Bu arada kitap isteginiz muhakkak yerine getirecektir 🙂 

 6. Eyvallah dostlar. Farkettim de biraz kendimi övüyormusum gibi geldi. O nedenle rahatsiz oldum. Biz oldugumuz gibi olmaya devam edelim. Elbet bir gün bir sekilde mükafatimizi alacagiz. Selametle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here