Duada Kalan Asksin Azze

7
219

Aglama Azze; en güzel yenilgimsin!

Düs görmeyen yarinlarin gün kavgasinda olacak olmayan miydin sen? Aglanarak terk edilen, terk edildiginde ise daha çok sevilen, geçmisin ve gelecegin sonsuzluk türküsü müydü özlemin; aziz hatirasi ugruna celp kâgitlarini yaktigim… Her ayrilik erkendir askta, bilirim Azze. Zamana yetmeyen gücümün tükenisine tam vakitli bir isyan dilimin ucundaki suskunluk… Anlatilmayacak olan askin mümkün kelimelerle ayriligi bildirisi…

Saganak sessizligin hükmünü verirken yargicilar, tuza batan yaramin derinligine ask degdi. Voltasiz gülüslerle beklerken ellerini, sana birakmayan yüzler dondu çehremin çikmaz sokakliginda. Kalbinin sapaligina yol ugratmayan sehirlerden doludizgin geçti kirikligimin tanim bilmez harfleri. Vaadim yalan bilmezdi, yanlis kaldim kendime. Inceldigi yerden kopan ipin ucu boynuma dolandi. Ne baharim ne yaz. Ne suskuyum ne avaz. Ne alevim ne ayaz. Kirlenen ömrümün talan edilirken kanatilan ilk gençligiyim sadece. Her sey bu kadar isyanken ben bu askin neresini heceleyeyim Azze? Gözyasi dogumundan olan acima kimi bulayim gömmek için? Sönsün bütün isiklar. Aydinliklar kapansin üstüme. Mezar tasinda unutulsun adim. Ben yüzümü talihi asi hangi aynada kirayim?

Adi anilasi hatirlama özürlü bilincime kara çaldim. Dehsetli bir hatiranin gözbebeklerine mil çektim erken dogum yaparken ayrilik. Geceye ilmek vurup sabahi zor ettim vurgun saatlerimin dönmemisliginde. Sonrasiz bir mevsim miydin göç etmeye kiyamadigim? Iç suskularin karanliginda kaybolan kelimelerine sürgün düs’ündüm; beni bir kere görmeyi deneseydin ölmeyecektim! Zamani yok saydigim an miydi gülüsünün zamansiz gelisleri yoksa rüzgârin pesine takilip gelen kokun muydu hatirina yandigim hicran? Kalk Azze, uyuma, ask teheccüde benziyor bu kez. 

Her kaybedis bir bulus olsa da, yitirilen askin telafisi olmuyor sensizlik. Ömrün kalaninda adin geçmesin diye mi aldin yoklugunu benden? Gerekçesiz degilken ayrilik ve tufan gecelerinde yirtilirken ask zabitlari, her seyin basina nokta koydum. Incinen yanlarimdan içime dolarken aci, yalnizligimi avuttum gözlerinle. Kan kaybetme saatlerime ellerinden ödünç aldigim iliklikla pansuman yaptim. Yüzüm sende taninirken yalnizca, ask yaralamasi muhtemel bir ihtimal miydi sende? Ayn, sin ve kaf karanlikta nasil okunuyor söyle? 

Yaratilan askin eskâli sensiz simdi… Saçlarinin yagmuruna öykünen gözyasim yanagimda harabe… Ölümün öldüremedigi askin yemini için morg aksamlarina kadar uzanan kuyrukta arkandayim Azze. Bilmeceler bulma/calardan daha uçurum. Kalbimin dogum yapmaz sevinçlerini sehrin sesine karisan güvercin çigliklari esliginde kirpigine kurulan daragaçlarina astim. Istanbul’un yüzündeki bir Ankara sabahi kadar daginik, kirli ve soguktu ölümlerim. Hangi çiçegin kokusuysa tenin tenimde tanidik o agitti ellerin. Seni özlerken susmak askin anadilini yutup alt yazili bir heyecanla aglayamamakti. Sana bakmayi gözümün zulmü sayarken, eskiyaydi bakisinin anlami: 

Gözlerin askin bölünmez bütünlügünde ancak özgürlük olabilirdi Azze. 

Utanmaz aglayislari gözbebeklerimde bogarken adinsiz hiçkirmayi haram bildim. Ruhuma cellât kiliciyken ask kanimi akitmanin helalligiydi özrümün beyanina varan sözcükler. Her ikimizin yokluguna denk düserken gitmek, hangimizin adimlari daha yalniz kosacakti ayriligin karayoluna? Hangimiz daha güzel bitecekti en sevgili yanindan?
Ben seni dua kadar güzel olasin diye mi sevdim?

AZZE! 

7 YORUMLAR

 1. "koy gözlerine masum hayallerini…

  gel bana doru tümce tümce…

  gel yüregime iyi dilekler tut gelirken…

  Bir de gelirken bana,

  sadakati unutma yanina almayi…

  ve yine

  Unutma;

  hasretim kadar yanimdasin…

  sevdigim kadar uzak…"

  ayseden:)

  🙂 ikiden bir etmek, ancak bölününce olur… ikiden bir etmek zor mesele…

 2. yazilariniz genelinde dinsel çagrisimlar buluyorum ve bu denli lezzetli sundugunuz için kaleminize,yüreginize saglik demekten baska bir sey aklima gelmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here