Dünya Gençlik Kongresi 2010da Türkiyede

1
259


Dünya Gençlik Kongrelerinin temel hedefi, Birlesmis Milletlerin (BM) belirledigi, her alanda sürdürülebilir bir dünyaya ulasma amacini tasiyan Bin Yil Kalkinma Hedeflerine yönelik, dünya gençliginin farkindaligini artirmak ve çözüm projelerine aktif katilimini saglamaktir.

Önceki Dünya Gençlik Kongreleri 1999da Havaide, 2003te Fasta, 2005te Iskoçyada ve 2008de Quebecte gerçeklestirildi. 2010 yilindaki besinci Dünya Gençlik Kongresi ise Türkiyede, Istanbulda gerçeklestirilecek. Türkiye, Istanbulun Avrupa Kültür Baskenti oldugu 2010 yilinda, dünyanin her yerinden 1000 aktif genci bulusturacak. Bu bulusmada dünya gençligi Türk kültürü, Türk toplumu ve dünyanin en eski medeniyetlerinden birine sahip olan Türkiyenin tarihi hakkinda birçok sey ögrenme sansina sahip olacak.

Dünya Gençlik Kongreleri katilimcilara essiz bir uluslararasi tecrübe yasama imkani saglamakta, yarattigi isbirligi imkanlari ve dünyanin dört bir yanindaki çabalarin birbirinden haberdar olmasi ve gönüllü gençler arasinda bir sinerji imkani yaratmasi nedeniyle, 2015e yönelik Bin Yil Kalkinma Hedeflerine ulasma yolunda dünya gençliginin katkilarini arttiracak bir platform sunmaktadir.

Kongrelerde dünyanin dört bir yerinden gelen aktivist gençler, kalkinma konusu ile ilgili gerçeklestirdikleri projeleri, ve yeni isbirligi imkanlarini birbirleriyle paylasmakta, bölgesel kalkinma projelerine dahil olmakta, çesitli atölye çalismalari yapmaktadirlar. Ayrica BMye sunulmak üzere dünya gençligini temsilen delegeler ortak olarak, MDGlere ulasmaya yönelik bir durum tespiti yapan ve 2015e kadar olan sürede yapilabileceklere yönelik bir politika dokümani da olusturmaktadirlar.
Istanbulda gerçeklestirilecek Dünya Gençlik Kongresi, dünya gençligini “imece” kavrami ile tanismaya çagiriyor. Eski bir dayanisma gelenegini, kamu yarari için ortaklasa çalismayi temsil eden imece kavrami sadece gayret ya da görev anlamini degil, birlikte çalismanin eglencesini de beraberinde getiriyor: sanki her zaman, birlikte çalisiyorken ve bir seyleri basariyorken eglendigimiz bir festival gibi!
Umariz, dünyanin her yerindeki genç insanlar gençlik öncülügünde kalkinmayi böyle görürler: kendi yasam sürelerimizde fakirligi tarihe gömmek çabasi – dünya üzerindeki her irka ve millete sürdürülebilir mutluluk getirecek baris, insan haklari, demokrasi, güven, gönüllülük ve ekolojik dengeyi koruma temelli büyüyen bir ekonomi yaratmak – iste bu imecedir! Ve bu çabanin içinde yer almak, hepimiz için en büyük nese ve eglence kaynagi olacaktir.

Bin Yil Kalkinma Hedefleri Nelerdir?
BMnin 2000 yilindaki Bin Yil Zirvesinde 147 devlet baskaninca ve toplamda 189 ülke tarafindan imzalanan Bin Yil Kalkinma hedefleri, 2015 yilina kadar ulasilmasi hedeflenen ve her alanda dünyanin sürdürülebilirligini saglayacak 8 temel basligi ve alt basliklari içermektedir. Temel hedefler sunlardir;

 1. Asiri yoksulluk ve açligin ortadan kaldirilmasi
 2. Evrensel ilkögretimin gerçeklestirilmesi
 3. Kadin-erkek esitliginin saglanmasi ve kadinlarin konumunun güçlendirilmesi
 4. Çocuk ölümlerinin azaltilmasi
 5. Anne Sagliginin Iyilestirilmesi
 6. HIV/AIDS, sitma ve diger hastaliklarla mücadele edilmesi
 7. Çevresel sürdürülebilirligin saglanmasi
 8. Kalkinma için küresel bir ortaklik gelistirilmesi
Dünya liderleri, 2015 yili itibariyle ulasilmasi gereken hedefler ile ilgili taahhütlerini yenilemek ve eylem için somut planlar olusturmaya ve pratik adimlar atmaya girismek amaci ile BM Genel Sekreterligi ve BM Genel Meclisi tarafindan 25 Eylül 2008de New Yorkta gerçeklestirilecek yüksek-düzeyli toplantiya çagirilmistir.
Su anda 15 yillik bu projenin ortasindayiz, su ana kadar hedeflere ulasma yolunda birçok kazanim saglandi ve dünyanin birçok yerinde bu hedeflere hala ulasilabilir. BM Genel Sekreterine göre, güçlü yönetim liderligi, uluslararasi toplumun yeterli finansal ve teknik destegiyle ve iyi politikalar ve pratik stratejilerle hayati alanlara yapilacak kamu yatirimlarinin arttirilmasi ile birlikte, Bin Yil kalkinma Hedefleri uygulanabilir.
Dünyanin genç insanlarinin ve onlarin devletlerinin, her alanda sürdürülebilir bir dünya insa etmek için, imece içerisinde birlikte çalisacaklari ülkede, Türkiyede görüsmek üzere!

Dünya Gençlik Kongreleri, Bin Yil Kalkinma Hedefleri, 2010 Avrupa Kültür Baskenti Istanbul ve gelismeler ile ilgili su web sitelerine göz atabilirsiniz.

www.turkiye2010.org
www.wyc2008.qc.ca
www.un.org/millenniumgoals
www.istanbul2010.org

1 YORUM

 1. Su 2010u bir anlatamadilar insanimiza. Bir de üstüne üstlük bir sürü etkinlik, festival, kongre gelip geçiyor.
  Lütfen birileri insanlariomiza 2010un önemini anlatsin ne olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here