Dünyada Ilk Ezan Nerede Okunur?

0
254

Atatürk Camileri

Genç ve titiz tarih arastirmacisi Sinan Meydan, son yazisinda:
“Bu ülkede birileri sürekli Ismet Inönü’nün cami kapattirdigini söylerken (ki bu kocaman bir yalandir) nedense hiç kimse Atatürk’ün cami yaptirdigini söylemez” diyor…
Mesela…
“Fransa’daki Paris Camii (la MosquÈe de Paris) Atatürk’ün yardimlariyla tamamlanmis; Japonya’daki Tokyo Camii (Tokyo Jamii Mosque) ise bizzat Atatürk tarafindan yaptirilmistir…”
Mustafa Kemal, 1919- 1938 arasinda her yil Paris Camii’nin yapimi için “Bizim de çorbada tuzumuz bulunsun” diyerek onar bin frank para göndermistir. Atatürk’ün ölümünden sonra bu yardim kesilmistir.
Bilgiyi veren; Paris Camii ve Enstitüsü rektörü Abbas Bencheikh El Hocine’dir.
Caminin seref defterinde II. Abdülhamit ve M. Kemal Atatürk’ün Paris Camii’nin insasina maddi ve manevi katkilari oldugu belirtilmektedir.
Öte yandan… 1931 yilinda Türkiye’ye gelip Atatürk’ü ziyaret eden Japon Elçisi Torijori Yamada, yaptigi görüsmede Atatürk’e Tokyo’ya bir cami yaptirmasini teklif etmistir.
Atatürk’e daha önce kisa süre Japonca dersleri verdigi için O’nun “Hocam” diye karsiladigi Torijori Yamada, Ankara’yi ziyaretinden bir yil sonra 1932 yilinda vefat etmis ama Atatürk verdigi sözü tutmus ve Tokyo Camii’ni yaptirmistir. Cami 1938 yilinda tamamlanmistir.
Sunay Akin’in dedigi gibi:

“Bu millet sunu biliyor mu! Bu gezegenin en dogusundaki (ve batisindaki) sabah ezaninin ilk okundugu camiyi Mustafa Kemal Atatürk yaptirmistir.”
 
Melih ASik 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here