Dünyanin en ünlü gitar virtüözlerinden Joe Satriani’nin içinde Asik Veysel’e adadigi yeni albümü çikti!

0
250
joe satriani
 
Joe Satriani; çikardigi 12 solo albümü, 3 platinyum ödüllü DVD’si ile 10 milyonu asan satis rakamiyla bir efsane olarak müzik tarihinde yerini aldi. Gitar çalmadaki yetenegini ve hizini müzigin duygusalligina hediye eden Satriani, dünya çapinda birçok hayran kazandi. Simdi ise karsimiza yeni albümü “PROFESSOR SATCHFUNKILUS AND THE MUSTERION OF ROCK” ile  çikiyor.
 
Sanatçinin bu son albümünde kendisine prodüktör olarak John Cuniberti ve davul ve perküsyonda Jeff Campitelli ve basta ise Matt Bissonette eslik ediyor. Albümde sürpriz isim ise, tenör saksafonlardaki Satriani’nin oglu ZZ Satriani. Albümün Türk dinleyiciler için en önemli özelligi,  içinde Asik Veysel’e adagi bir sarkinin olmasi!

Bu albümde yer alan Türk dinleyicileri çok heyecanlandiracak “Âsik Vaysel” sarkisinin hikayesi ise sanatçinin 14 Temmuz’da ülkemizde konser verdigi zamana dayaniyor. Türkiye’ye konser vermeye gelen Satriani, turne sirasinda edindigi Âsik Veysel albümlerinden çok etkilendi ve bu albümdeki bir parçayi Âsik Veysel’e adadi. Sanatçi Veysel’in müzigini ilk dinledigi anda çok begenmis ve sarkisinda da bu deneyimi yansitmaya çalistigini söylemis. “Asik Vaysel” sarkisinda gitari daha önce hiç kullanmadigi gibi kullanan Satriani, sonuçtan çok memnun kalmis. Sanatçi bu sarkida, gitari baglama sesine çok yakin bir sekilde çalarak Asik Veysel’e gönderme yapiyor. Satriani; albümdeki Endülüsya anlamindaki “Andalusia” sarkisinda ise yine Âsik Veysel’e gönderme yaparak, onun halk ozani ruhuna yakin bir hisle yorumluyor. Veysel’in ruhu “Andalusia” (Endülüs) da yasiyor diyen Satriani Ispanya’ya yaptigi son yolculuk sirasinda Endülüs bölgesine hayran kalmis. “Veysel bu manzarayi görseydi acaba ne hissederdi, diye düsündüm.  Ve böylece “Andalusia” sarkisini yazdim.” diyor.

Albümün açilis parçasi olan “Musterion”  aslinda “Mystery (gizem)” kökeni olan kelime. Dikkat çeken diger sarkilardan biri olan “Revelation” aslinda arkadasinin babasinin ölümüyle ilgili yazarken gerçekte kendi babasina yazdigini fark ettigi bir parça.

Satriani yeni sarkilari, 2007 yazinda çok çabuk yazmis ve evinde kaydetmis. Ardindan prodüktörü John Cuniberti, baterist Jeff Campitelli ve basçi Matt Bissonette ile California’ da stüdyoya girmisler. Satriani, o zamanki duygularini söyle anlatiyor: “Hayatimda hiç bir sey için bu kadar hazir olmamisti. Çünkü bütün sarkilari her ayrintisina kadar biliyor gibiydim. Sanki albüm hep orda duruyormus gibiydi. Bizim tek yapmamiz gereken istemekti.
 
Professor Satchafunkilus and the Musterion of Rock albümünde yer alan parçalar:

  • Musterion
  • Overdriver
  • I Just Wanna Rock
  • Professor Satchafunkilus
  • Revelation
  • Come On Baby
  • Out of the Sunrise
  • Diddle-y-a-doo-dat
  • Asik Vaysel
  • Andalusia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here