Düt Düt Düüüüttt…

4
351

“Düt düt çekilsene yolumdan geçecegim solundan yol versene be adam düt düt.”
Yazdigim bu satirlar   Cenk&Erdemin  sarkisi ne kadar güzel yahu.Anama söyledim trafikte millete sinirlenipte argo kelime yerine bunu söylesin diyerekten ama fayda etmedi kendin gibi bir sarki bulmussun dedi.
Iltifat olabilir miydi? Ah bilemiyorum. Bir yarisma vardi okulumda Çanakkale ile ilgili makale yazilacakti. Katilmiyordum lakin muallimim katil dedi vakti geçmesine ragmen yaz sen hele bir dedi. Yazdim. Alay etmemistim yazimda fakat muallimim senden zaten böyle bir sey bekliyordum fakat bazi yerleri çok siritmis alay etmediginin farkindayim dedi. Iyi bir sey mi? Artik nasil bir hale geldiysem insanlarin iyi mi kötü mü konustuklarini anlamiyorum. Bugünlerde bir de acayip aksi biriyim bana ellemeyin efendim. Ters ters davranabiliyorum. Düt düt yol versene be adam! 
Balik bastan nasil kokar anlatmami ister misin aziz dostum? Parfümü alirsin baliga bastan sikarsin bastan kokar. Amma velakin nasil koktugunu tarif edemem miden kaldirmaz. Iskembe ile karnibahar kokulari çok benzer, ikisine de dayanamam sahsen.

“Ooo ingilizcem, oo ingilizcem aman ingilizcem bile yok.” 

Bu sarkida yine düt dütü söyleyen insanlardandi. O hal durumunu yasamaktayim. Normal sarki dinleyemez oldum. Bugün okula Kazim Karabekirin kizi geldi. Konusma yapti sonrada mars söyledi, sesi de pek güzeldi.
O degilde fondöten süren insanlarin suratlari Michael Jackson gibi oluyor Ajda Pekkan da diyebilirim tabii. Yani  defalarca estetik ameliyat olmuslarda kendi asil suratlarini kaybetmisler gibi. Maske varmis gibi. Yeni yüz naklinden çikmis gibi oluyorlar. Çok ezdim sanirim. Siz de az sürüverin kardes.
Bir arkadasim var pek yakinimdir her halini ezbere bilir oldum. Lakin sunu anlayamiyorum bebe büyük insanlarla konusurken bir sirinlesiyor, bir hanimlasiyor gören de normal vakitte bögüren kisi o degilmis kilimcinin kör ogluymus sanir. Kilimcinin kör oglu ne alakaysa.Neyse ben dedikoduma devam edeyim, gerçi yaziyi okuyunca kafami kiracagi kesin o vakit dedikoduluktan çikmis olur durum.Hele bacim var ya  anamin karsinda kirildim kirilacagim seklinde bir konusuyor. Sizler nasilsiniz, iyisinizdir insallah tarzinda böyle o an agiz burun dalmak istiyorum. Dalmak istememin sebebide kiskançligimdan, ben onun anasiyla öyle konusamiyorum.
“Merhaba Fatma teyze Ayse bizim evde kalabilir mi çok yalnizim” diye bodoslama konuya daliyorum. Aldigim cevabi tabii ki de tahmin ediyorsunuzdur aziz dostlarim. Bir daha ki sefere  prova yapip ben de hanim kiz biçiminde izin alacagim. Sevecegim, gezecegim bak sana neler edecegim!
Geçenlerde Çehovun kitabini okuyordum.Öykü de karakterin ismi “Varya” imis. Ben onu öykünün sonuna kadar yazar  ne çok var ya demis hiç edebi degil diye sikayet ederekten okudum. Acaba çevirmen çeviriyi yaparken raki sofrasina falan mi oturdu diye de günahini almadim degil. Sonra yayinevine de bayagi bir saydim. Öykünün sonunda  varyanin aslinda o tür var ya olmadigini kadinin ismi oldugunu anladim. O an kendimi bogaz köprüsünde sallandirmak istedim. Ah özür dilerim Çehov.Özür dilerim çevirmen. Ah…

4 YORUMLAR

  1. 🙂 Allahim ya, güldürdün beni iclal. sabahin erken saatlerinde gerçekten çekilir bir yaziyi okudugumu farkina vardim. hele o Çehov'un "varya"si.. =))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here