Duvarin Öyküsü

0
271
 Merhaba benim adim Murus, Latincede duvar anlamina geliyorum, her dilde adimi degistirdiklerini gördüm hayvanlarin bile isimsizi oldum ben “Insanin dostu hayvanin düsmani Murus” denildim, çok ayip ettiklerinin farkinda degiller mi? Domuzlari da kurttan ben kurtardim. Hava çok soguk su anda hava soguk demisken, hava soguk oldugunda da atesten çok ben isitmadim mi sizi? Degerimi hiç bilemedin be canli. Bir cansiz olarak olaya el koymak isterdim ama koyacak bir elim bile yok. En çok sinirlendigim olayda ilk yazilarini da arkadaslarimin üstüne yazmalari. Demiri demirle dövdüler biri sicak biri soguktu, tasi çiviyle dövdüler ve ikisi de donmustu. Bir de sirf magarada yasayan insanlara magara adamlari demezler mi? Kendilerine gelince tugla adami olmuyorlar ama. Modern insan magara adami degil, tugla adamidir.
 

Benim gibi olan baska duvar görmedim hayatimda, hayatim dedigim sizin gibi bir-iki kralin, imparatorun hayati kadar sürmez ben önce bir dagin eteklerinde yatan kayaydim sonra belime inen bir agriyla uyandim bir bakmisim ki yüzüm mahkeme duvari. Duvar aleminde mahkeme duvarlari en uzun yasayanlardandir, geçen Sokratesin savunmasini gören duvari görmüstüm hemen yazdi bana söylemek isteyeceklerini  ve parçalandi. Üstünde öyle yazilari görünce insan da aldi kalemi kagida geçirdi, bu sefer de agacin üstüne yazmaya basladilar. Engel olamadim yazmalarina engel olmaya da çalisirdim ama ölmekten korkuyordum. Nikola Teslanin yaslanarak öldügü duvar 4 bin senedir kendi üstüne yazi yazmamisti. O gün basladi kelimeler tek tek çikmaya duvara ve iki gün sonra kagittan yapraklarin üstünde ayni yazilari gördüm, sonra da haber alamadim o duvardan,Ziit diye okunan ???di onun adi, severdim o duvari. Sezarin üvey oglu tarafindan öldügünü gören duvar hala güvenemiyor insanlara.
 Hep insandan geçti bu bize, biz önceden konusmak için vücudumuzda yaralar açmak zorunda degildik.Harfleri ilk üstümüze çiviyle çaktiklarindan beri tek iletisimimiz bu oldu. Eskiden bagira bagira konusurduk ne güzel, lakin simdi bagirsak, balyozu yiyoruz. Balyoz yiyenlerin çiviyi lavayla aradigini duymustum.
 
Ölünce nereye gidecegimden emin degilim ama hadi kabul et canli sen de degilsin. Sana göre bir ruhum yok ama yine de ruhumun nereye gideceginden kesin degilsin, garip, degil mi? Fazla zamanim yok ama ne yalan söyleyeyim senin de yok insan.Bu yaziyi bitirdigimde Sokratesin savunmasini gören duvar, Teslanin yaslandigi duvar gibi parçalanacagim ve ben giderken yalniz gitmeyecegim dünyanin bütün duvarlarini da birlikte götürecegim. Bütün iyileri öldürdünüz, kalan kötüleri de ben öldürecegim, ben bu dünyanin parçasi olmak istiyorum medeniyetin temel “tasi” degil. Simdi bütün duvarlar ayni anda isimlerini kazimaya baslayacaklar ve ben hem bunun savasin ilk düsen askeri olacagim hem de gücüm yettigi kadariyla digerlerinin isimlerini yazmaya çalisacagim. 
Muur, ?????, Ward,Wyk, ????, Muro, Lagje, Divar, Dinding, Mur, C????, Zid, ?????, Stena, ???, Sein,
 τοίχος, Pader,
  ???…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here