Einstein Ve Söförü

17
318
Einstein konferanslarina hep özel soförü ile gidermis. Yine bir konferansa gitmek üzere yola çiktiklari bir gün soförü Einsteina;

“Efendim, uzun zamandir siz konusmanizi yaparken ben de arka siralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceginiz her
seyi kelimesi kelimesine biliyorum” demis. Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmus:
“Peki, simdi gidecegimiz yerde beni hiç tanimiyorlar… O halde bugün palto ve sapkalarimizi degistirelim, benim yerime sen konus,ben de arka sirada seni dinlerim.”
Soför, gerçekten çok sahane ve basarili bir konusma yapmis ve sorulan bütün sorulari dogru cevaplamis. Tam yerine oturacagi sirada bir kisi, o güne kadar konferansta  sorulmamis agir bir fizik sorusu sormus. Soför, hiç duraksamadan soruyu soran kisiye dönüp:
“Böylesine basit bir soruyu sormaniz gerçekten çok garip” demis.
Sonra da salonun arkasinda oturan Einsteini isaret ederek söyle devam etmis:
“Simdi size arka sirada oturan soförümü çagiracagim ve sordugunuz soruyu,
göreceksiniz, o bile cevaplayacak.”


Sonuç
:
1-Akilli insanlar akilli insanlarla çalisir.
2-Zekanin yaninda uyanik olmanin da insana katacagi çok sey vardir…


17 YORUMLAR

 1. hani sokma akil insani yari yolda birakirmis derler iste bu soförde sokma akilla yari yolda kalmis biridir.

  her sey bildigi kadariyla insanin kendinde olmali derim.

  derlerya elden gelen ögün olmaz oda vaktinde bulunmaz iste bu hikayede böyle bir seyi hatirlatiyor insana.

  yani bu isin içinde bir tür sahtekarlik oldugu görülüyor ve bu sekilde de uyariliyoruz derim .selamlar. r.ç.

 2. cok güzel… söförün yaptigi sahtekarlik olamaz..Çünkü, kisa vadede durum kurtarmak son derece akil ister.. Ben takdir ediyorum kivrak zekasini söför beyin… dürüst olsaydi rahmiçelik arkadasin istedigi gibi, asil rezil olacak olan da einstein olacakti… hakikaten zeki olmak ayricaliktir.. tesekkür ederim paylasiminiza dostzade..

 3. dogruluk hayatta en önemli seydir, onun için aleyhinizede olsa dogruyu söyleyiniz diyen Allahtir, ve ilmi olan ölçü budur. buna kimler uymazsa onlar sahtakar sayilirlar.

  mesela kivrak zeka yalani kabul ettirmek için degil ilmi bir meselede acil bir çare bulmak içinse onu tesekkürle kasilariz.

  insan yaratis itibariyle çok akildir, seytan ise kendi tabiati geregince çok kurnazdir.

  akilli insan hiç aldatmaz. kurnaz seytan hep aldatir bir ölçüde budur.

  artik gerisi sizlerin yorumuna açiktir selamlar. r.ç.

 4. Rahmi Bey amcacim merhaba,

  umarim iyisindir hersey yolundadir…

  Dogruluk elbetteki hayattaki en önemli seydir buna katilmamak mümkün degil… Lakin bazen hikayedeki gibi durumu kurtarmak adina zararsiz akil oyunlari yapilabilir ki bu tamamen kisinin zekasiyla ilgilidir. akil masum, zeka kurnazdir.

  kurnazlik yapan zeka ise gün gelir akla muhtaç olur=)

 5. Hayat, olmadik zamanlarda olmadik dayatmalarla sürprizler yapar bize umursuzca…Bizim ansizin kucagimizda buldugumuz sürprizler karsisinda degerlerimizi ve degerlilerimizi korumak adina… Bazen kivrak zekayla beyaz yalanlari pervasizca tüketiveririz…Bunu hayiflanmadan yada gurur duymadan o ana özel yapariz ki…Maksat ani kurtarmaktir…

  Tüm yorumlariniz için tesekkür ediyorum.

 6. sayin delisey sagliginiza duaciyim hepinize sagliklar afiyetler dilerim ,

  ben hayataki sahsi teçrübemden sunu anladim dogruyu söyledim azarlandim ama hep o dogrulugumdan kazandim bu dogru söyler dediler.

  burda bir zaman gene bir yalan meselesi açilmisti bende o zaman bir doktor ölecek hastasina sen öleçeksin demez o hep iyi olacaksin derki bu bir sifadir o yalan degildir demistim o zamanlar.

  mesela bir nisan sakalarimiz vardir bunlar yalan sayilmaz ki bir eylence kaynagi olur ama sakin ola karsindakini ahmak yerine koymamak sartiyla olursa buda yalan sinifindan çikar.

  ölçü insana teslimdir karar onundur ve oda onun neticesine katlanmak zorundadir ben birazda bu isin burasinda durdum bu hikayeyi ben çok eskidende duymustum ama o günde bugünde buna inanmiyorum birisi bir saka yapmista olabilir derim

  bir yalan kirk yalan dogurur demisler iste o kirk yalaninda hesabini yapan yapsin derim.

  bizim meselemiz bir konuya çesitli açidan bakmatir yoksa sen bunu bilmiyorsun demek iddiasi asla degildir. selamlar. r.ç.

 7. sizler sohbetlerinize devam edin bu iyidir fikir yürütmek ve zekayi açma jimlastigidirki hileye karsi aldanmayalim içindir ben gene arasira takilirim sohpetinize selamlar hepinize. r.ç.

 8. Rahmi amcacigim,

  sen olmadan olur mu??? hepimiz bir renk degil miyiz burada? ara sira tartisiriz evet her konuda ayni fikre sahip olmak zorunda degiliz. ama tek yürek olmak durumunda kaldigimizda da kenetleniriz birbirimize bundan kimse süphe duymasin…

 9. lise yillarinda bunu fikra olarak anlatirdik. aslinda yasanmis bir olay sanirim… tam emin degilim ama paylasan arkadasimiz bilgilendirse bizi. gerçek olay mi yoksa hikaye, fikra mi ???

 10. hani laf lafi lafta tabakayi açar derlerye bende simdi bos tabakayi açayim çünkü sigarayi epeydir biraktim.

  bu konumuza çok uygun düsen bir hikayemi anlatayim sizlere belki buda bir fayda saglar sizlere.

  yasli bir aile emekli olmuslar yillarin yorgunlugunu atabilmek için sehirden çok uzakta bir köyden bir yazlik ev almislar biraz dinlenmek için ve kafalarinida biraz dinlendirmek için iste bu evde otururken onlari çok rahatsiz eden bir olay olmus.

  oda suymus o köyün çobani sabahin köründe köyün hayvanlarini toplayip otlatmaya götürüyormus her gün ve o çobanin yoluda bu yasli insanlarin evinin önünden geçiyormus.

  iste bu hayvan sesleri onlarin bögürmeleri melemeleri ve agir çan sesleri onlari sabah uykularini bozdugu için buna bir çare aramis bu evin beyi ve hanimina söylemis ben bu isi halledecegim sen hiç meraklanma hanim demis hatununa

  ve o çobani çagirmis yanina senin bu sürünün buradan geçmesi bize öyle nese veriyorki dil le tarif edemem eger her gün buradan geçersen her gün sana beslira verecegim bu beslirayida su tasin altina koyacagim hergün onu oradan al o senindir demis ve çobanla böyle anlasmislar

  budurumu hemen uygulamislar bu onbesgün sürmüs sonra evin beyi o tasin altina o parayi koymamis ve bu bir kaç kere olunca çoban bu ise çok kizmiz köyün baska yolumu yok sürüyü oradan götürürüm bunlarda bu zevten mahrum kalirlar demis ve öylede yapmis ve bu beyin bu kivrak zekasi hiç bir husumete kavgaya meydan vermeden kisa yoldan bu sorunu çözmüs.

  eger o çobani zorlasaydi köyün yolu burasi deyip inadina sürüyü oradan götürecekti iste ince hesap ince politika budur iste ben bu yalana ben bu hesaba hayran olurum derim.

  insaAllah beyenirsiniz bu hikayemi selamlar cümlenize . r.ç.

 11. üç kardese babalarindan 19 deve miras kalmis babalari bunlara vasiyet etmis bu 19 devenin yarisi en büyük ogluna,

  dörte biri ortanca ogluna,

  beste biride en küçük ogluna,

  bu sekilde taksim edilmesini istemis iste bu ogullar bunu bir türlü taksim edememisler.

  bakmislar kavga çikacak aralarinda bu isi ve oranin kadisina havale etmisler oda bu develeri onlarin arasinda söyle taksim etmis ve bundan hepside memnun olmuslar olay söyle olmus.

  bu kadi efendi bu 19 devenin içine kendi bir devesinide katmis ve 20 deve olmus bunun yarisi olan 10 deveyi büyük oglana vermis.

  bunun dörtte biride 5 deveyide ortanca oglana vermis.

  diger 4 deveyine beste bir pay olarak en kücük olana vermis.

  bir devede artmis oda kadi efendini getirdigi kendi devesiymis onuda o alinca bu sorunda bu is kavgasiz bir sekilde hallolmus.

  iste bir ince zekada bu bulusta bu hikayenin içinde vardir bunuda bu konu içinde burada belirtmek istedim.

  onun için yalan degil,bu insani hayata destek veren onlarin hayrina olan ve zor islerine ilmi olarak çözüm getiren ilmi olan niçe formüller üretelim derim. selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here