Ekmegin Kirintisi – Sokaktaki Çocuklar

15
400
Uzatmis elini bagiriyordu çocuk; ” abi bir tane almaz misin, 1 mendil 25 kurus”.
Açmis avucunu bagiriyordu yasli kadin; “evladim 1 tane almaz misin, yiyecek ekmegim yok”.
Avcu yoktu adamin, kesik kolunu uzatmis bagiriyordu; “nolur bir ekmek parasi”.

Uydurma kahramanlar degildi hiçbirisi. Hepsi de vardi. Çocuk metro çikisinda, kadin caddenin kösesinde, adam da ortasindaydi caddenin … Hepsi oradaydi, gözlerim ise, o güzergahtan kosarak kaçiyordu …

Metrodan annesinin elinden tutup çikan küçük kiz çocugu, mendilci çocuga bakiyordu, mendilci çocuk kiz çocuguna … Bakislar arasindaki mesafe iki ülkeyi ayiran tampon bölgeydi… O mesafe tarafsizdi.

Yasli kadin yara bandi satiyordu, kendi yarasina faydasi olmayan … En lüks magazanin önüne oturmustu. Magazadan çikan personel; “dükkanin önünü kapatma teyze” diyordu. Içerisiyle disarisini ayiran cam aslinda iki dünyayi ayiran bir çizgiydi. Birak o çizgiyi asmayi, o çizginin önünde bile oturtmuyordu hayat …

Adamin eli yoktu. Hani mecazi anlamda söyledigimiz bir deyim var ya; “elim, kolum herseyim” … Iste mecazi anlamda degil, adamin eli gerçekten yoktu. Adam dileniyordu eli olanlardan. Benim yok sizin var, benim olsaydi belki sizin eliniz gibi is tutardi diyordu belki de … Adam dileniyordu ama verilen sadakayi tutacak eli bile yoktu. Para o elden kiymetli degildi oysa … Ama hayat hem elini almisti adamin, hem de tutturmuyordu ugruna onurunu sokak köselerine attigi ekmek parasini …

Gözlerim yorulmustu kaçmaktan, ve de utaniyordu … Kaçmasaydi ne yapacakti, aglasa miydi acaba? Ya da aciyan bakislar mi atsaydi çocuga, kadina, adama? Nasil olsa unuturdu zihnim, görmedigi müddetçe sorun yoktu. Hem görürse yine kaçardi veya aciyan bakislar atardi. Çok sikisirsa aglardi, hem o zaman vicdanimi da rahatlatirdi .

Satilan mendil, satilan yara bandi insanligin onuru dilenilen para ise vicdan miydi o halde? Hiçbiri de degildi, ne onur satiliyordu metro çikisinda, cadde kösesinde … Ne de vicdan dileniyordu adam caddenin ortasinda …

Fakat eksik olan galiba adaletti, eksik olan merhametti… Sebep ise; ortada duran ekmegin tamamini yeyip kirintisini da çocuga, kadina ve adama birakan aç gözlü insandi …

A.Tolga AKPINAR

15 YORUMLAR

 1. insanlar Allahi ve onun adaletine inanmadikça bu olaylar yasanacaktir geçmistede bu böyleydi simdide böyle geleçek için dogru olani bulup onu yapmadikca bu olay devam eder.

  çünkü bir toplum kendini düzelmezse Allahta onlari düzeltmem diyor ve hesap ortada ve insanligin mesuliyetide ortada.

  bu bir kisinin yapabilecegi is degil belkide milletçe ve bütün dünyaca birlesip yapilmasi gerekendir.

  vahvah demek yetmiyor gitsinler o zaman kizil aya anlatsinlar durumlarini onlara onlarda anlatsin bu insanlarin durumunu bu insanliga bu ise önce böyle baslanir sonrada büyük planlar yapilirsa bu eksiklerimiz öyle düzelir.

  çünkü isin özüne inmek gerekir derim. ve duygu sömürüsüde yapmamakta gerekir çünkü sörürünün çesiti çoktur derim. r.ç.

 2. Evet "sörürünün" çesidi yoktu fakat sömürünün çesitleri vardir; din sömürüsü, populizm, din tacirligi vb. gibi … Bir de türkçe cümle kullanma sömürüsü vardir…

 3. üç tarafi denizle kapli vatanimda bir deniz bakanligi yok. adalet olmayan bir ülkede adalet bakani varr, adalet bilmemne partisi var, adalet saraylari var varrr, benimde gülesimm varrrr:)))))))))

 4. Gerçekler, gerçekten aci…..

  Anlatilanlarda maalesef ülkemizin gerçekleri… Hani su siyasetçilerin, televizyoncularin, üst düzey yöneticilerin bizlerden gizlemeye çalistigi gerçekler….

  Hani birilerinin öteki dedigi insanlar…

  Ellerine saglik…

 5. insanlara ve yardima muhtaç olanlara daima açik olan.

  ve mesru olan kapilar sunlardir derim.

  1 – devlet kapisi 2- bilgin hoca kapisi 3 – kadin için kocasinin kapisi.

  4- çocuklari için baba kapisi. 5 – her insan için Allahin rahmet kapisi.

  iste bu kapilar yüz sürülecek kutsal olan kapilardir ve yardim ummak kapilaridir

  mesru olan ve isteginde hakli olan. ve yerinde istekte bulunmak olan ve olcak seyleri istemek kapilaridir. isyan etmek kapisi degildir.

  bir zamanlar söyle derdik "ankara güzel ankara senden yardim umar her düsen dara" derdik iste bu kapimiz devlet kapimizdir her dar durumda olanlar bu kapidan yadim isterler.

  falanca birilerinden degil. çünkü onlar bir iyilik ederlerse onlar basa kakarlar ama devlet bunu görev olarak yapar iste utanmaya gerek olmayan kursal kapilarimizdan biriside devlet kapimizdir.

  ve bunlarin saglikli islemesi için gerekenleri milletce yapmakta bir vadandaslik vede insanlik ve ayni zamanda Allaha da kulluk görevimizdir. yanlislara ve zulme seyirci olmak degildir derim .

  bir gün halifelik zamaninda hazreti ömer halkina sormus ben devlet olarak yanlis isler yaparsam eger sizler bana ne yapasiniz demis halkina. onlarda seni kilicimizla düzeltiriz demisler ona. ve oda halkina bende sizden bunu beklerdim demis ve çok memnun olmus iste gerçek cumhuriyet ve demokrasi rejimi budur.hakkini ardi diye halkini zindanlara tikmak degildir. iste onlar için yüce Allah tagut diyor maide suresinin 60. ayetinde.

  çünkü devlet demek hukuk demektir zorba demek degildir bilmem bir seyler anlatabildimmi devletin bir kizilayi vardir. papalarinda deniz fenerleri vardir. biz devletten yana olmaliyiz derim.

  ilmi ölçü budur devletin beytül mahali budur oraya hile sokanlarin din adina kolu kesilir iste isleyen bir adalet sistemide budur adam kayirmak sifirdir kainatta hak vardir diyor Atatürk.onun için güçlü olmak degil hakli olmak yeterlidir derim. selamlar r.ç.

 6. F tipi ceza evleri yapiyoruz ve görkemli adliye saraylarida yapiyoruz ve onlarla ögünüyoruz fabrikalari kumayida yabanci sermayeye birakiyoruz.

  gelin bunun tam tersini yapalim fabrikalari devlet vehalk birlikte kursunlar.

  ceza evlerinide yabanci semaye sahiplerigelip onlar yapsinlar adliye saraylarinida onlar yapsinlar.

  oraya is düsenlerde onlara kira versinler bakin göreceksiniz bu ceza evleri kapilarina issizlikten kilit vuracaktir. hakimlerde can sikintisindan tavla oynayarak vakit geçireceklerdir.

  ama bunun tam tersini yapinca devlet batiyor hapishaneler mahkemelerde dolup tasiyor patronlarda çok bol karlar yapiyorlar iste ikiyol açtim tercih sizindir derim. r.ç.

 7. hemen herkes bilir roma imparatoru olan sezara senatoda en öldürücü yerine hancerini saplayan kisinin adi bürütüs oldugunu.

  ve bu kisiyi sokaklardan alip onu sarayinda besleyip büyüten ve onu en yüksek derecelere yükselten ve onu kendine manevi evlat yapan kisi roma imparatoru olan bu sül sezardir.

  iste sezari senatona bicaklayip öldürende bu bürütüstür.

  ve ona bürütüs bu acimasiz bicagini onun en öldürüce saplayinca sezarda ona sendemi bürütüz demis ve onun nekadar nankör oldugusu bu sözüyle ortaya koymus. ve insanlik tarihinede geçmis bu olay.

  iste bu olay üçbin sene önce olmus, iste bu türk milletinin ekmegiyle yatisen ve bu milletine hizmet etsinler diye yetistirilen bu yüksek makamlara yükseltilen ve sonrada atasina saldiran.

  bu aziz milletine ihanet içinde olan, iste bu milletine o bürütüs misali saldiran ve en öldürücü ve acimasiz darbelerini vuran nice nankör bürütüsler yetisti içimizden.

  Allah simdiki bürütüslerin serrinden ve gelecekteki bürütüslerin nankörlüklerinden bu çok aziz milletimizi bu aziz vatanimizi bu türk milletini korusun derim .

  ve Amin derim.r.ç.

 8. Ayni manzaralara çok rastliyoruz günümüzde ve adaleti, esitligi sorguluyoruz…

  siz yapamamissiniz belki ama ben agliyorum da çogu kez…

  sosyal sorumluluk adina elimden geldigince birseyler yapmak için bir gruba üye oldum http://www.benimyuvam.org SHÇEK'e bagli olarak gönüllü çalismalar yapiyoruz, en önemli çalismamiz 15 günde bir yuva ziyaretleri…çocuklarla aktiviteler yapiyor, sohpetler ediyor, aile gibi olmasa da sevkatimizle maneviyatlarini güçlendirmeye çalisiyoruz…Ayrica aklinizda bulunsun bu sekilde dilenen çocuk, özürlü vs. birini gördügünüzde SHÇEK'in ücretsiz hattini arayarak bu kisilerle ilgili bilgi vererek devlet korunmasina alinmasini saglayabilirsiniz. ALO 183 AILE, KADIN, ÇOCUK VE ÖZÜRLÜ SOSYAL HIZMET DANISMA HATTI…

  Sevgiler

 9. ben sosyal devlet ariyorum sadakaci zihniyetler degil.

  ve bu devleti kurucularini ariyorum.

  mazlumlari soyanlari ve mazlumlarin haklarin sömürenleri sonrada onu onlara dilenciye sadaka gibi verenleri degil.

  mademki aile sicakligi veriyoruz diyorlar o çoculara.

  oraya giderek vakit kaybedeceklerine o çocuklara 23. nizanlarda yabanci çocuklara yaptiklari gibi her aile birer tane alip onlari evinde büyütsünler de görelim onlarin efeliklerini.

  çünkü tasima suyla degirmen dönmez. ve elden gelen ögün olmaz.

  kalicisini bulunuz iste millet olmak devlet olmak budur.

  karga kardes geçiyordum ugradim sekli degil derim.

  mesela bunun bir örnegini belet suresinin 11. -12. – ayetlerinde asasbildinizmi bu yokusu deniyor.

  iste biz ona bakalim o yokusu anlayalin ve geregini milletçe devletce ve insana yakisir sakilde yapalimki .

  bir iyilik ederse basa kakanlardan olmayalim. benim anlatmak istedigin budur ve buna göre bir çabalarimiz. varmidir. selamlar.r.ç.

 10. sizlere tarihi bir örnek vereyim bir bayram günü hazreti muhammet bir çocugun sokakta agladigini görmüs ve ona neden agladigini sormus oda babam bir hapte sehit düstü. annen hastalandi oda öldü. simdi ben yapayanliz kaldim hiç bir sahip çikanimda yok onun için agliyorum demis.

  bunun üzerine o peygamber ona seni kendime evlat yapsap torunlarimida sana kardes yapsan hanimimida sana anne yapsam sen buna razi olurmusun demis.

  ve o çocuk bunu büyük bir minnet ve tesekkürle kabul edince alip onu evine götürmüs ve onu aile halkina tanitmis üstün yenilemis karnini doyormus ve o aglayan çocugu haneden biri yapmis.

  ve o çokuk bu sevinçle sokaga çikmis ve sevinçle diger arkadaslariyla oynamaya baslayinca sormuslar ona giger arkadaslari bu sendeki degisikligin sebebine diye.

  oda onlara anlatmis durumunu hazreti peygaber gibi bir babam var hanimi gibi bir annem var torunlari gibide kardeslerim var ben nasil sevinmem diyerek bu mutlu halinin sebebini bu arkadaslarina bir güzel anlatmis.iste bir çocuga aile sevgisi ve bu mutluluk onlara ancak böyle verilir. ve bu isin gerçegide budur.

  mesela bu devlete sadece millet vekilligi ve bakanlik yapmis olan kisiler bu yuvalardan her biri bir tane çocuk alip onu evlat etselerdi oralarda bu hazin olaylar olmazdi iste yüce Allah onun için belet suresinin 11.12. ayetlerinde soruyor bu insanliga asabildinizmi o sarp yokusu o sarp yokus nedir bilirmisiniz diyor.

  iste o sarp yokusun biriside budur. iste cennet yolu takva yolu budur varmi böyle bir yigit millet vekilimiz ve o çok zenginlerim. iste onlari mumyakip arasak bulamayiz. iste ali imran syuresinin 92. ayetinde INFAK ediniz yardimlasiniz uyrarisi budur.

  o gariplerin haklarini yemek degil derim. onun için soruyor yüce Allah bir ayetinde bütün hepimize siz kendinizi hiç muhtaç olmayacaginizimi saniyorsunuz diyor.

  iste önümüzde çok güzel bir örnek o garip çocuklardan biri de siz olamazmiydiniz acaba. ve iste bu ilmi ve dini hesapta ortada derim. bunu yapanlar için ne güzel bir dünya mutlulugu ve saadeti ve yasama sevinci yolu ve sekli vede ibadeti derim. selamlar. r.ç.

 11. not: mesela aynen hazreti muhammet misali bir hayir isi yapanda Attatürktür oda biz kiz çocugunu aklimda yanlis kalmamissa o çocugun adi gönül ülküydü iste onu manevi evlap yaparak insanlik tarihine adini birde böyle yazdirdi onu rahmetle tesekürle yad ederim. iste yigit insan budur.

  mesela bu devlete binlerce millet vekilligi yapmis gelmis ve gesmis insan vardir iste bunlardan kaçtane var Atatürk gibi yapan bir babagit derim.

  yardimlasmak sekli çoktur biz elimizden geleni tabiiki yapmaliyiz ne yaparsak o bizim için bir ganimetir ve sevaptir.

  öyle geçiyordum ugradim sekli pek faydali degildir derim .

  mesela o çocuklara bu sekilde köklü bir aile sevgisini bilgisini vermek için onu kendimizden biri yapmakla bu mümkündür, iste iki örnek insan birisi hazreti muhammet. digeride Atatürk ne güzel numune bunlar bizlere derim ve Allah onlardan razi olsun derim selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here