Ekolojik Pazar / Organik Pazar Ve Bugday Dernegi

2
281

Evet ya, Bugday dernegi… Ekolojik tarima destek veren bir yapi için ne de güzel bir isim degil mi? Her ne kadar ekolojik tarim, organik ürün gibi tabirler pek yakin bir zaman diliminde kulagimiza çaliniyorsa da; dernek kurulusu olarak oldukça yasli sayilirlar.

bugday dernegi sisli ekolojik pazar

Öncelikle Bugday derneginin kurulusu 1990 yilina uzaniyor. Iyi ama organik (ekolojik) ne demek biliyor muyuz? Bakin TDK (Türk Dil Kurumu) sözlügünde Ekoloji’nin anlami:

Ekoloji: Canlilarin hem kendi aralarindaki hem de çevreleriyle olan iliskilerini tek tek veya birlikte inceleyen bilim dali:
       “Ekoloji o günden bugüne karsi karsiya kaldigi tehlikenin büyümesi ile orantili bir boyutta gelisti, bir bilim hâlini aldi.”-
H.

Taner.

Organik (Ekolojik) Tarim:   Ilaç vb. kimyasal maddeler kullanmadan yapilan üretim biçimi, ekolojik tarim.

Peki, organik tarim nedir? Organik tarim nasil yapilir? Her organik yazan gerçekten organik midir?

Öncelikle bu bir giris yazisi oldugu için sizleri detaylarla sikmayacagim. Lakin sundan emin olunuz ki, domatesi pazarda salkimi ile satinca o domates organik olmuyor. Ya da sattigi meyvelerin organik oldugunu bagiran her daim müsterisi oldugunuz, güvendiginiz esnaf büyük ihtimalle yalan çigriniyor.

Öncelikle bir ürünün organik olabilmesi için yerli ya da yabanci bir denetçi firma tarafindan denetlenmesi gerekiyor. Bu denetimler ürünlerinin bir takim testlere tabi tutulmasi ve test sonucunda suni hiçbir bir kalitimin olmamasi ile veriliyor. Ayrica bu denetimler habersiz yapiliyor. (Konuya iliskin daha detayli bir yazi kisa zaman sonra huzurlarinizda olacak!)

sisli ekolojik pazar

Çünkü organik tarimin organik olabilmesi için hiçbir sekilde kimyasal gübre, ilaçlama, hormon vs gibi yapay etkenler kullanilamiyor. Dolayisi ile her sey dogal olarak yapilmakta. Örnegin havuç yetistiriyorsunuz. Falanca tohumu kullandiginiz zaman senede 3-4 kere ürün alirken, dogal yollarla yapilan tarimda ancak 1 kez ürün alabiliyorsunuz.

Iste bu yola bas koymus üreticilere destek olan, onlara çesitli sponsorlar ile pazarlar için dernek Bugday dernegi. Ilk pazarlarini Sisli Feriköy’de açtilar. Su anda Istanbul’da 4 yerde organik Pazar’a ulasabilirsiniz. Sisli – Kartal – Bakirköy – Beylikdüzü. Bununla birlikte diger illerde de organik pazarlar açilmaya baslandi. Bu konuda basi çeken sehirler Izmir, Eskisehir

Konu ilginizi çekiyorsa, merak ettikleriniz varsa bugday derneginin sitesi oldukça büyük bir kaynak bu konuda. www.bugday.org

Ayrica Renklidergi.com olarak da bundan böyle organik tarimla ilgili bilgilendirici yazilarla destek olmaya çalisacagiz.

Sisli Feriköy Organik (Ekolojik) Pazarindan Görüntüler:
 
ekolojik pazar 
ekolojik pazar 
organik ürün 
 
ekolojik oyuncak
 
organik ürün 
 

2 YORUMLAR

  1. bir makine mühendisi dahi eliyle yaptigi bir makinenin ne tür yakitla çalisacagini ve onun talimatini o makinanin kullanma kilavuzunuda açikça belirtir.

    iste yüce Allah ta yaratmis oldugu biz insanlari bu makinenin yapisini ve onun kullanacagi gidalarini ve sularini ahlakini ve her seyini biz insanlarin yaratilis hikmetine göre yaratmistir.

    ve onun için insana en temiz yiyecekleri yarattim diyor ve insanlar yediklerine bir baksinlar diyor.bir ayetinde

    iste bunun birde haram denilen yönüde vardir, iste bunlara sahsi çikarlari için hile yapanlarada çok agir cezalar vardir diyor ve onlari kullanan biz insanlarda önce devlet gücüyle mani olalim ve kendimizde aklimizi isletelim hileye sakin kanmayin yoksa haliniz perisan olur diyor yüce yaratanimiz.

    bu pazarcilar belki dogru isler yaparlar çünkü yalana iyice doyduk devletide hiç göremez olduk yani onlarda halka veriyor talkini kendileri yutuyorlar salkimi cinsinden oldular derim selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here