Ekonomi Problemi-Ev Geçindirmek

5
495

TL-$-€Üniversitede sürekli ekonomi ile ilgili dersler gördügümden olsa gerek, aklima ekonomiyle ilgili bir konu geldi. . .

Diyelim ki; aylik 850 YTL maasla çalisan bir aile reisisiniz. Neden 850 dedim bilmiyorum, su anda bu rakam bana sevimli geldi, ayrica, iyi de bir para bence. Neyse. . .

Diyelim ki; 500 YTL kira ödüyorsunuz (ortalama bir rakam bulmaya çalistim), esiniz pazardan 40 YTL tutarinda alisveris yapmis olsun ama sirf meyve ve sebze yemeyeceginiz için ayrica markete de gidip orandan da 50 YTLlik alisveris yapti. Hadi 10 lirayi da paçasi sökülen pantolonunuzu yaptirmak için terziye verdiniz diyelim. . .

Ise tek vasitayla, o da minibüs olsun, gidebiliyorsunuz diyelim, arabayla ilgili hiçbir masrafiniz yok. Kendim de ara sira minibüse bindigim için söylüyorum; 1,5 YTLden, gidis dönüs, bir günlük 3 YTL harcayacaksiniz, çarpi 25; (tatil günlerini attim) esittir 75 YTL . . .

Öglenleri, (her öglen ayni seyi yediginizi varsayarak) en ucuzundan, sadece bir dürüm ve bir ayran aldiginizi düsünelim; en azindan 3 YTL, çarpi 25 esittir; bir 75 YTL daha, toplam; 150 YTL, diger giderler ile birlikte; etti 750 YTL. . .

Ha yemek konusunda diyebilirsiniz ki, yemekhanede ücretsiz yiyor belki; o zaman (olmaz ya*), çocugunuzun okul veya servis masrafina sayalim madem onu da. . .

Çocuk demisken; okulla alakali bazi masraflari illa ki olacaktir; saymakla bitmez ama diyelim ki toplam 50 YTL tuttu.
Buyurun, su an 800ü bulduk!

E peki, esiniz bütün bir ay evde mi oturacak biz hesabi tutturalim diye?
tabii ki hayir, olmaz öyle sey, arada sirada her insan gibi gezip dolasmasi, kuaför, alisveris merkezi gibi vs.. yerlere gitmesi gerekecek; hadi diyelim bu da en fazla 50 YTL tuttu. . . (galiba bu seferki epey komik bir rakam oldu)

Evet, 850 YTL nin hepsini harcadik. . .
AMA!
Elektrik, su, dogalgaz gibi giderler?
Ve su anda kendimi en küçük düzeyi düsünmeye zorladigim için aklima gelmeyen ama sizin; "E bunlar sunlar ne olacak, onlari söylemedin" diyebileceginiz onlarca masraf nasil karsilanacak böyle bir durumda…

Aklima bir sey geldi; belki kira çok* fazla oldu diyebilirsiniz, hadi 400 YTL olsun (?!), yine de paraniz, belki de kablo TV, ev ve cep telefonu faturalari, sigortalar, taksitler derken, yetmeyecek.

Eee? Hala sokaktaki insanlarin, sirf haberlere çikmak için; "Vallahi geçinemiyorum, isçi çikartiyorum, dükkâni kapatiyorum" dedigini düsünüyor musunuz?

5 YORUMLAR

  1. Yaziniz oldukça hakli. Bu hesabi kitabi büyük bir çogunluk yapiyor. Ülkemiz hizla fakirlesiyor ve dünya siralamasinda zenginlerimiz üst basamaklara çikiyor. garip bir tezatlik. Bir avuç çok zengin ve milyonlarca fakir olusuyor. Tam da kapitalist toplum örnekleri gibi. Sosyal devlet anlayisindan uzaklastikça insanliktan da uzaklasiyoruz bana göre.Mücadele etmek gerek en azindan çocuklarimizin gelecegi için. Sevgiler

  2. Konu çok iç açici degil ama maalesef hepimizin birebir yasadigi birsey. Hele memursaniz bizim gibi. Ne denir ki durum ortada.. 850 YTL kazanan ev reisine sadece sunu tavsiye edebilirim. Esiniz de çalismali. Hayat müsteret. Sevgiler

  3. 26 sene Turkiyede yasadiktan sonra Avrupada bir ulkeye yerlestim sosyal devlet diye her firsatta dillenen ve Avrupayi ornek almaliyiz gibi nidalari bizzati yerinden gorerek sunlari soyleyebilirim ki bu arada bende burada bir seneyi devirmek uzereyim (yasimda beli oldu) AC veya ACIK kalmak gibi bir durum soz konusu degil her sartta devlet size bakiyor maasiniz eksikse belli fonlardan yasam seviyesine yetecek kadar olan kismi tamamlaniyor bunlari burada gorunce keske diyorum hep, ulkemde de olsa…

     

  4. dostum iste bu yazi beni bir nebzede olsa anlatiyor….ben 1000ytl aylikla çalisiyorum ve bekarim ama banada yetmiyor….sonrasimi bir kaç ay böyle devam ediyorsunuz sonra ki benim gelecegim böyle olacak sanirim….esinizle tartismaya basliyosunuz çocugunuz size saygi duymamaya basliyor….ve kredi kartlarina dayaniyorsunuz ve sonrasimi?nihayet tüketici kredisi çekiyorsunuz ….sonra oda bitiyor bakiyorsunuz ki yetmeyen maasinizdan bir bölümde üç bes yil bankaya gidiyor….sonrami artik yasanmadan geçen bir ömür bitip gidiyor….ve sonra …..sonrasi yok….yinede ÇOK SÜKÜR ALLAH BEREKET VERSIN…ALLAH SAGLIK VERSIN YETERKI ÇALISALIM….

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here