Endonezyada 8.9 Büyüklügünde Deprem! – Tsunami Alarmi!

3
229
Endonezyada büyük deprem
Endonezyanin Aceh eyaleti açiklarinda TSI 11:38de  büyük bir deprem meydana geldi. Depremin merkez üssünün eyalat merkezi Banda Acehin 495 kilometre güney batisi oldugu açiklandi. Amerikan Jeoloji Arastirma Merkezi depremin büyüklügünü önce 8.9 olarak duyurdu, daha sonra bu bilgi 8.7 olarak revize edildi.
Depremin yerin yaklasik 33 kilometre derinliginde meydana geldigi ve Malezya, Singapur, Tayland ve güney Hindistanda da hissedildigi bildirildi.
 Iste ilk görüntüler…
TSUNAMI ALARMI VERILDI
Deprem sonrasinda Tsunami alarmi verildi. Endonezya Tsunami Merkezi, ülkenin dogu kiyilarinda 6 metreyi bulan tsunami dalgalarinin beklendigini duyurdu.Endonezya Devlet Baskani ise yaptigi açiklamada tsunami tehdidinin olmadigini ancak yine de alarmda olduklarini söyledi.
Sri Lanka ve Hindistanin güneyinde de tsunami uyarisi verilirken Tayland vatandaslarini kiyi bölgelerinden çekilmeleri konusunda uyardi. Büyük Okyanus genelinde de olasi bir tsunamiye karsi teyakkuza geçildi.
6.5LIK ARTÇI
8.7lik depremden yaklasik 1 saat sonra 6.5 büyüklügünde bir arttçi meydana geldi.
KURTARMA EKIPLERI YOLA ÇIKARILDI
Endonezya Acil Müdahale Ajansi, kurtarma ekiplerinin Aceh bölgesine sevk edilmeye baslandigini bildirdi. Bölgede elektriklerin kesildigi bildiriliyor. Su ana kadar can ve mal kaybiyla ilgili bir açiklama yapilmadi. 
2004TE 230 BIN KISI ÖLMÜSTÜ
26 Aralik 2004te Endonezya açiklarinda meydana gelen 9.1 büyüklügündeki deprem ve takip eden tsunami nedeniyle yaklasik 230 bin kisi hayatini kaybetmisti.
 
kaynak:habertürk 

3 YORUMLAR

 1. el oglu saglam yerleri vatan yapmis kendine birde saglam binalarini yapmis kendine.

  fakilerede çürük oynak topraklara ve çürük binalar yapilinca olanlar oluyor zaten onlar çok dogurgan yenisini dogururlar fareler misali dersek kimse alinmasin .

  iste dünyanin taksimatina birde böyle bakalim her sey ortada neden nevyokta böyle debremler olmuyor ve lonrada olmuyorda hep bu garibanlarin ülkelerinde oluyor.

  demekki bunda bir yanlislik varki birde haksizliklar var ve bir insanlik suçumuzda var ki bu hep böyle olmaktadir biz sadece dua ci oluruzda dengeleyicilerden yer seçicilerden olmayiz.

  iste insanlik alemi bununda hesaba yatirsinlar dua dogruyu yapmaktir dua Allaha gel sen bunu düzelt ben yanlis yaptim demek degildir ama biz duayi dahi hep ters anlamisiz.

  onu dahi bir uyusturucu haline getirmisiz ve dualarimizi hep tersinden okuruz istanbulu feht eden fatihe hocalar gelmisler bizim duamizla kazandin bu zaferi demisler fatihte su kilicimin hakkini yemeyiniz demistir onlara.

  demekki dua esit geregince çalismaktir derim isini dogru yapmaktir bunu bilmektir her nedense su bizim hocalarimiz bizi böyle tembellige alistirmislar sen dua et Allah kosar gelir o isini yapiverir filan türbeye git duani yap islem tamamdir zannederiz hep ama.

  o ölenler hiç geri gelmiyor sakatlar hiç düzelmiyor o öksüzler hep yanliz kaliyorlar ve perisan oluyorlar sonrada isi ve suçu kadere yükleriz iste bunda mutlak bir terslik yokmu sizlercede acaba derim selamlar..r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here