Esek Deyip Geçmeyin!

8
285

Her ne kadar insanoglu türlü akilsizliklari eseklikle nitelendirse de en güzel gözlere sahip bu sevimli hayvan, yerine göre çogu insandan daha akillidir…
Örnegin Esek, iyi bir yol mühendisidir. Yokuslari en fazla % 7 egimle ve kisa mesafelerde virajlar alarak çikar. dediklerinde. .. Ben de inanmamis ve nivelman yaptirmistim yani topografik aletle ölçüm. Sonuç sasirticiydi: % 7
Hani bu konuda çogumuzun bildigi meshur bir Anadolu fikrasi vardir:

1950li yillarda Amerikali mühendisler gelmis Türkiyeye. Bir kisim imar çalismalarina rehberlik ediyorlarmis. O zamanlarda yol güzergâhini belirleyecek alet yok, eleman yok. Nafia mühendisleri esegi yokusa sürüyorlar, arkasindan elemanlar serit metre çekiyor ve esegin ayak izlerine kazik çakip istikamet belirliyorlarmis. Bunu gören Amerikali mühendis, pratigi kavrayamamis ve sormus:
– Ne yapiyorlar böyle?
– Rampada yolun güzergâhini belirliyorlar.
– Nasil yani, anlayamadim?
– Esek % 7 egimin üstüne çikmaz, biz de esegin izinde kazik çakip rampada yol güzergâhi belirliyoruz demisler.
Amerikali katilarak gülmeye baslamis. Yatisinca da sormus:
– Peki, esek bulamayinca ne yapiyorsunuz?
Yetkili bozgun… Cevap vermis:
– Amerikadan mühendis getirtiyoruz.

*******
Esek iyi bir kilavuzdur: Gittigi bir yolu hiç unutmaz ve o yoldan sasmaz. Bu nedenle deve veya katir kervanlarinin önüne daha önce bu yoldan gitmis bir esegi kilavuz olarak koyarlarmis.

*******
Evet, esek akillidir… Düstügü çamura bir daha, asla düsmez. “Essek bir defa çamura düser!” Deyimi bundandir. Biz esek miyiz diye düsündüm, genele vurursak o kadar bile olamamisiz, çamurdan çikamiyoruz…

Alinti…

8 YORUMLAR

 1. yüce Allah kuranda bir ayetinde Allah sözü dinlemeyenler için.

  siz hayvan bile olamadiniz ve dahada asagisiniz diyor.

  onun için esekler bile Allah sözü dinlerken onlar ona vahy olana onlar uyarken.

  insanlarin bir çogu insanlara vayh olunan bu kurani onlar eline bile almazlar ve kurana ve Allaha inanamayan insanlarla doludur bu dünya onun için.

  iste onlar esek bile olamazlar.r.ç.

 2. "Eseklerin inatçi olduklarina dair olumsuz inanç, aslinda sahiplerinin bu hayvanlarin oldukça gelismis kendini koruma dürtülerini yanlis anlamalarindan kaynaklanir. Bir esege, zorlayarak ya da korkutarak, kendi yararina olmadigina inandigi bir isi yaptirmaya çalismak oldukça zordur.

  2006 yilinda Fransa'da yapilan arastirmalara göre esek sütünün protein bakimindan en zengin süt oldugu kanitlanmistir.Esek sürekli temiz yere bastigi ve yüzmesini bilmediginden,dibini görmedigi suya girmiyor olmasi nedeni ile deveyi,esege çektirirler. Bu ,su anlama gelmektedir: Bilindigi gibi deve bir yük hayvanidir. Yüzmesini bilen bir hayvana çektirildiginde,çeken hayvan yüzmesini bildigi için,derin sulara da girer.Deve'de onu takip edeceginden,hem sirtindaki yükler islanir hem de deve bogulur. Iste bu sebepten dolayi deve'yi,esege çektirirler.

  Eseklerin davranis ve bilisleri üzerine yapilan ciddi çalismalar görece sinirliysa da bu hayvanlar oldukça zeki, dikkatli, arkadas canlisi, oyuncu ve ögrenmeye merakli gibi gözükmektedirler…"

  Daha önce sinegi, karincayi, ariyi, hamam böcegini, kedileri ve köpekleri arastirmistim. Haklarinda az çok bilgi edinmistim lakin esek süpermis yahu, insanin arkadas edinesi geliyor =)

 3. esegin inatciligi suradan kaynaklandigi söylenir nuh peygamber gemisine her hayvani alirken seytan dünyada kalip bogulacakken kurnaz seytan esegi kuyruguna yapismis nuh peygamber esegi gemiye bindirmeye zorluyorsada esegin kurugundan geri çeken seytan esegin gemiye binmesine bu sekilde mani oluyormus.

  ve bu vesile ile nuh peygamber bunu esek inadi sanip ona kiziyor ve bu arada farkinda olmadan bu hirs ile girbe ibilis diyor.seytanin bir adida iblistir

  iste seytan esegin kuyrugunu birakip esek serbes kalinca esekte gemiye bu sekilde giriyor fakat bu arada o gemiye seytanda binmis oluyor ve oda kurtulanlardan oluyor ve nuh peygamber seytana sen çik disari desede seytan sen beni davet ettin girbe iblis dedin bende bu davetine uydum buradan çikmam diyor.

  ve bu olay ne derece dogru oldugunu kimse bilemez iste esegin inadi bana bunu hatirlatti ve bu hal esegin inadi degilmis bu seytanin bir tuzagi olmasina ragmen biz inatci esek diye hep bu güzel evcil her ise kosulan bu mahluku inançi diye birde suçlar dururuz. selamlar r.ç.

 4. size bir esekli fikra anlatayim

  bizi nasretin hocanin çok huysuz bir esegi varmis oda bu eseginden kurtulmak için onu satmak için pazara götürmüs. ona talip olanlara bu esek saldiriyormus arkasina gelene çifte atarmis önüne gelenide isirirmis ve daha bir çok yaramazliklari varmis bunu görenler hocaya bu esegi senden kimse satin almaz demisler.hocaya

  hocada onlara bu esegi ben satmaya degil ben bu eseginin elinden neler çektigimi görsünler bütün doslarim diye onu bu pazara burada tanitmaya getirdim demis.

  ve hocamiz bu esegi satamadan köyüne dönmüs derim. selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here