Ey Insanlar! Kudüsü Istiyorum!

7
436

Ey insanlar!

Hangi biriniz yeterince istediyse istedigini almadi mi? Hangi biriniz israrla istemeyi birakip, ümitsizce bekleyip, istediklerini, arzu ettiklerini aldi mi?

Ey insanlar!

Ayalarini kapali tutanlar, istemenin kapisina kendilerince insani bir gem vuranlar, istemenin hâlinde olmayip, kâl ehli kalanlar. Isteyin! Israrla isteyin!.. “Onlar, ellerini kapali tutuyorlar” ( Kuran-i Kerim 9/67)

Ey insanlar!

Insirah!… Filistinin kizil kundaklarina, taslara, sopalara, intifada diyene, Dünyanin dört birt tarafinda zulüm gören mümine, Özgür Kudüse… “O halde (islerinden) bosaldigin zaman yine kalk yorul! Ve Rabbine ragbet et. (Onun rizasini, Onun sevgisini kazanmaya çalis, yalniz Onu arzu et, yalniz Ondan um!)” (94- Insirah 7/8)

Ey insanlar!

Dualariniz durumun vahim oldugu hallerde degil, her zaman israrci olsun. “Dua ettiginde benden dualarinin kabulünü istesinler” (Kuran-i Kerim 2/186) Kudüs için, Gazze için hergün her an, her vakit isteyin. Onlara herseyi isteyin… Öksüzüne, yetimine ana-baba isteyin, ebabil isteyin, fil isteyin!.. Israrla! Unutmadan, unutturmadan hergün, her vakit…

Ey insanlar!

Istemeyi unutmayin! Kimden isteyeceginizi unutmayin!.. Dua hâl isidir, kâl isi degil… Içtenlikle, samimiyetle isteyin! Bizim olani bize iste, bizde olani baskasina iste! Göz yaslarim, sen de istedigim gizimdir, her hâlûkarda Kudüs bizimdir!

Isteyin!

Israrla isteyin…

 

 
Yazi- fotograf: Lütfü SENER

7 YORUMLAR

 1. benim anladigima göre dua yetmez zaten dua esit o ugurda bilinçli çalismaktir bu çalismalar olmadikca ve bu çalismalarimizda samimi olmadikca hiç bir dua kabul olmaz demektir.

  terleyeceksin gerekirse bu ugurda ölecelsin ki iste onda samimiyet olurki iste o dualar kabul olurlar. öyle armut pis agzima düs yoktur bu islamda. sorarim o zaman nerede bu dininde samimi olduklarin söyleyen müslümanlar nerdeler ve nerdedeyiz derim.

  mesea tevbe suresinin 38. ayetinde söyle deniyor "EY IMAN EDENLER Size ne olduki Allah yolunda savasa çikin denildiginde yerinize yigilip kaldiniz yoksa ahiretten geçip dünya hayatinami razi oldunuz ama dünya hayatinin zevki hariretin yaninda pek az bir seydir"

  . iste olaylar ortada islam alimide alemide kulaginin üstüne yatmislarsa buna bir çare bile düsünmüyorlarsa kuru kuruya dua et Allah gelsinde kurtasin diye bekleyenler elbet ki avucunu yalarlar derim. r.ç.

 2. Katiliyorum Rahmi Bey. Yorul, inadina yorul. Yorulmak için burdayiz, nasilsa Kudüs öyle de, böyle de bizim olacak güvencesiyle yatmak, tabii ki mantiksizca… Yalniz unutmayalim ki islam ülkesi degil, halkinin çogunlu müslüman olan bir ülke… Ki islam ülkelerinde bile Kudüs için bir ayaklanma göremiyoruz, konusmalar, yazilar, mitinglerle yürümez bu isler. Gençlerin "chat" kaygisi olmamali, "cihat" kaygisi olmali. Ama o zaman biz barbar oluruz(!), masada halledilmeliymis gibi bu isler(!)

 3. ben ilk okula giderken bizim rahmetli ve yaslica bir ögretmenimiz vardi oda bize söyle nasihat verirdi

  "nus ile uslanmayanin hakki tektir tektir ile uslanmayanin hakki kötektir" derdi.

  iste bu hayatimizin temel kuralidir.

  evet mesela oturup konusalim oda olmuyorsa bagirip çagiralim oda olmuyorsa isler kötege kaliyor bunun barbarlikla ilgisi olmaz çünkü ABD ve AB hep böyle yapiyor onlar hep kötekliyorlar ama onlar avrupa birligi olmuslarda nerede su islam birligi ve kardesligi o ortada hiç olmadi ve hala yok ki her sey kuru laf ve leylegin laklaki gibi oluyor.

  iste o birliktelik o iman islam aleminde olmadikça her sözde yalanciliktan ve kralciliktan ibaret oluyor çünkü insani ayakta tutan ruh dedigimiz bir kuvvettir oda birlikteliktir ve esitlik ilkeleridir ve insanlik haklarimizdir yani birimiz hepimiz hapimiz birimiz için olmadikça yani vucud organlarimiz gibi bir birine destek olarak tekte tamamlanmadikça her sey masada ve sokaklarda kalir

  çünkü bu ruh yasamiyorsa ve yasatilmiyorsa kiyamet gelirde isler düzelmez iste bunu geregini kim yapacak ve nasil yapacak onlar ortada yoklar el oglu bir demokrasi oyunu hilesiyle bütün arap dünyasini darnadagin ettilerde ve onlar bu hilenin kurbanlari oldular çünkü hiç bir sey bir anda degismez buna zaman ister bilgi ve iman ister sizde demokrasi yok diye el oglu onlara neler yaptilar ve yapacaklarda artik bunlari görelim ve küfre aldanmayalim.

  çünkü onlar ABD birlesik devletler olmuslar ama su kudüs kendini dahi tanitamaz bir halde onun için birlikten kuvvet dogar ve ona göre politika ve silah ve bilim üretilirse asker ve siyasetçiler yetistirilirse ve avrupalilar misali birliktelik olunursa iste o zaman gene rahmetli ögretmenimin su sözü dogar.

  istiyorsan sulhu salah hazir ol cenge. derdi.

  bunu tevbe suresinin 38. ve 39. ayetleride perçinliyor derim ve islam alemine vede su insanlik alenine hayirli islerinde basarilar dilerim ve Allahtan onlara yardim dilerim biz çalistikça Allah verir çünkü huzur islamdadir çünkü o Allah vaadinden hiç dönmez derim r.ç.

 4. hani bir söz vardir ne kadar ekmek o kadar köfte derler.

  yani hizmetimiz kadar karsilik verir yüce Allah her millete ve her insana ölçü budur ve hesap seklimizde hep bu olmalidir.

  mesela füzeye karsi füze yapmamiz ve daha üstününü yapmamiz gerekir.

  füzeye karsi çaki bicagiyla karsi konulamaz demektir ve onlar birlik olmussa bizde birlik olmaliyiz ki orantisiz güç karsisinda kalmayalim ve hesap budur.

  selamlar ve dualarimiz ve basarilar üstünüze olsun derim r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here