Eyvah Yarin Sinav Var – Sinav Heyecaninizi Bastiracak Ögütler

0
279
Sinav kaygisi yasayan ögrencilere ögütler:
 
 -Sinav basarisi birinci amaciniz olmali , tek amaciniz olmamali.

– Düsünceler endiselerimiz geriliminizi arttiriyorsa ögrenme yeteneginizi azaltacaktir.

– Zihninizdeki endise ve korkulari rafa koyun , sinav sonrasi düsünün.

– Kazanamamak dünyanin sonu degildir.Kesinlikle baska bir çikis yolu vardir.

– Stres var panik yok.

– Simdi çalisma zamani.– Geçmisteki basarilarinizi düsünün.

– Ögrenemediklerinizi degil ögrendiklerinizi düsünün.

– Az stres faydalidir , ögrenmeyi artirir.

– “Basarmam gerekir” degil “Basaracak gücüm var “ demelisiniz

Kaygiyla Basedebilme Becerileri

Rahatlama ve Gevseme: Stres ya da kaygi zamanlarinda uygulanabilecek pek çok rahatlama teknikleri ve yollari vardir ki aslinda bu rahatlama tekniklerini bilmek ve uygulayabilmekte basli basina bir beceridir. Rahatlamaya en fazla gereksinim duydugumuz zaman, aslinda bunlari yapabilmek için zamanimizin olmadigini düsündügümüz andiri.. Farkinda olmayip çok çabuk tüketsek de her seyi yapmaya ya da bir seyleri daha yapmaya zamanimiz vardir. Bazi gevseme ve rahatlama teknikleri direkt fizyoloji ile ilgili iken örnegini meditasyon, derin nefes alip verme egzersizleri, kademeli gevseme, resimleme yoluyla gevseme, bazilari da endirekt olarak psikolojik bir süreçte gerçeklesir. Diger bir deyisle kisi dogrudan rahatlamasa da bu aktiviteleri yapmakla biraz daha rahatlamis ya da kendini stresten biraz olsun uzaklastirmis hisseder. Örnegini müzik dinleme, bir seyler içme, tv seyretme, kitap okuma, yazi yazma vs. . Kendini Ödüllendirme: Bas etme yöntemleri tabi ki her zaman kisiyi zorlayici ya da hep onun bir serler yapmasini gerektiren nitelikte degildir. Bazen kisinin kaygi ya da stres aninda kendisine” Bu günlük bu kadar yeterli… Simdi beni keyiflendirecek kendim için bir seyler yapmaliyim…” diyebilmesi de çok önemlidir. Kisi kendisine hiç vakit ayirmadan kati ve sistematik bir plan ve program dogrultusunda sürekli ders çalistiginda belli bir noktadan sonra geri plana ittigi ve bastirdigi gereksinimleri belirlemeye baslayacak, dolayisiyla her iki durumu dengeleyememis olma plan ve program dahilinde götürülen çalismayi da olumsuz yönde etkileyecektir. Yapici Telkin: Kisinin kaygi durumunda ya da kayginin ortaya çikmasi sürecinde kendi kendine gerçekçi bir seyler söylemesi ya da kendi kendini elestirebilmesidir. Aslinda çok eski ve çok tanidik bir yöntem olmasina ragmen burada asil belirtilmek istenen sudur: Stresin ortaya çikmasi ya da strese neden olan olayin yasanmasi sirasinda beyinden geçen düsüncelerin egitilmesinin önemi ve bunun” yapici telkin” oldugudur. -ALINTI- ÖSS(KAYGIYLA BAS EDEBILME BECERILERI)

SINAV ÖNCESI

Bu dönem sinava kadar olan süreci ifade etmektedir, yani hazirlik dönemini kapsar. Bu süre içerisinde sinava iliskin ya da sonrasina iliskin durumlari düsünmek, kaygiyi ve gerginligi arttirmaktan ileri gitmeyip, aksi,ne eksiklerin giderek artmasina yardimci olur. Bu dönemde izlenebilecek en akillica yol, eksikleri saptayip bu eksikleri kapatmaktir. Oysa kendinize dönüp baktiginizda bazen bunu yapmaktan ne kadar da uzak olup olmadigimizi görebiliriz. Bu dönemi sadece söylenerek, kendinize hep eksikleriniz oldugunu hatirlatarak mi yoksa zihninizi ve enerjinizi ders çalismaya, eksiklerinizi gidermeye mi ayiriyorsunuz ve bütün bu yaptiklariniz eksiklerinizin kapanmasina ne kadar katkida bulunuyor? Iyi bir hazirlik yapmak bu dönemin isidir. Öncesinde yapilabilecek tek sey; eksikleri belirleyip bunlari nasil kapatabileceginizi planlamak olmalidir. Çünkü bu ancak sinavinizin ve sonrasinin istediginiz biçimde geçmesine yardimci olacaktir. Arastirmalar gösteriyor ki bireylerin bir olay karsisindaki hazir olus düzeyleri ve bu konuda kendilerine olan güvenleri ne kadar yüksek ise kaygi düzeyleri normal sinirda ve basarilari da en üst düzeyde oluyor. -ALINTI-

Sinav Ani

Genelde sinav anini hatta gününü bile düsündügümüzde içimiz kipir kipir olabilir. Size de sik sik olmustur bu. ” O an ne yasayacagim, ya çok iyi bildigim sorulari da yapamazsam” diye düsünmekten kendimizi alamayabiliriz. Oysa bunu simdi yasayacagimiz yere, yani sinav anina birakmaksizin su anda yasamanin, sinavin iyi geçmesine bir katkisi da olmadigini görmüsüzdür. Sinavin nasil geçecegini düsünmek, sürekli gerçek sinavi hayal etmek belki de çok azimizi harekete geçirici bir etki yaratmakta, hatta birçogumuzu da asiri derecede gerginlestirmekten baska bir ise yaramamaktadir. Sinavla ilgili düsünebileceginiz tek sey; yapacaklarimiz ve izleyebilecegimiz yöntem olabilir. Örnegin; * Sinavda kendime, ” Ben yapmam gereken hazirligi yaptim” diyecegim, * Heyecanlaniyorum; ama panige kapilmam yersiz. Çünkü heyecan dogal bir durum. Sinava giren herkes gibi ben de heyecanlaniyorum. Heyecan kimseye yasak olmadigi gibi bana da yasak degil. Heyecani kaygiya dönüstürmemek benim elimde. Kendime bunu hatirlatacagim. * Soru kitapçiklari dagitildiginda kitapçik türüne dikkat edip, kitapçik türünü ilgili bölüme kodlayacagim. (ÖSS ve SBS sinavlari için) * Soru kitapçiginin kapagindaki ad, soyad ve ilgili bölümlerini dolduracagim. (ÖSS ve SBS sinavlari için) * Soru kitapçiginin sayfalarini inceleyip, eksik ya da hatali sayfa olup olmadigina bakacagim. (ÖSS ve SBS sinavlari için) * Sinavda sorulari yanitlamaya en iyi bildigimi düsündügüm, kendimi en güçlü hissettigim ve alistigim bölümden baslayacagim. (ÖSS ve SBS sinavlari için) * Sinavdaki her sorunun digerinden farkli bilgileri düsünmemi ve hatirlamami istedigini unutmayacagim. Bu yüzden bir soruyu yapamadigimda ve o soruyu birakip diger sorulari okurken, yapamadigim sorunun yerine yeni soruyu düsünecegim. * Bir soru üzerinde gereksiz zaman harcamayacagim. Soru ile inatlasmayacagim. * Yanitindan emin olmadigim sorulari bos birakacagim, daha sonra bakacagim. * Digerlerinin kaç soru yaptiklariyla ilgilenmeyecegim. * Dogal bir biçimde kendi yapabileceklerimi düsünecek ve daha iyi konsantrasyon saglayacagim. Sinav aniyla ilgili bunlari düsünmek ve bir plan çerçevesinde hareket etmek hem isimizi kolaylastiracak hem de gerçekçi çözümlere ulasmamiza yardimci olacaktir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here