Feslegen Kokusuyla Uyanmak

2
304

Gecenin ilerleyen saatleriydi, radyoyu kisik sesle açmistim. Elimde sigara, sirtimda minder hayatimi gözden geçiriyordum o an. Birden aklima renkli dergi sitesinde yarim biraktigim hikayemin tamamlanmasi gerektigi geldi. Bilgisayari açtim. “yaz” kutucuguna bastim sözde “Soguk Günes 9’u yazacaktim. Yazamadim olmadi, ilham gelmedi veya geldi, geldigi gibi sigara dumaniyla birlikte uçtu gitti.
Tam o sirada istemeden parmaklarimin klavyede dans etmesini hayretler içinde izlemeye baslamistim. Radyoda Yalin söylüyordu ve kalbime giden sert damarlarin gevsemeye basladigini hissetmeye baslamistim. Baktim olmayacak DVD’ye film attim. Filmdeki kahramani kendimle bütünlestirmistim. Pür dikkat filmi izlerken bir yandan da düsünüyordum. Acaba ben bir film çeksem nasil bir film çekerdim?

Basimi arkaya yasladim ve düsünmeye basladim. Herhalde söyle olurdu diye basladim düsünmeye: Önce mavi boyali odaya pilot kamerayla girerdim. Kadraja esas oglan girmeden önce odadaki objeleri yakin plan alirdim ve sonunda yataktan kalkma sahnesi…

Adam kalkar kalmaz pencereyi açiyor ve disaridaki günes isinlarini odaya aliyor, basucundaki sürahideki suyu pencerenin pervazindaki feslegen saksisina bosaltiyor. Feslegenlere egilip, tüm güzel kokuyu içine çektikten sonra güne basliyor. Elini yüzünü bakir kapli çesmede yikadiktan sonra salona geçiyor.

Tam o sirada olanlar oluyor. Disardan çiglik sesleri geliyor…
(Buradan sonrasini siz yazarsaniz çok sevinirim. Iki cümle de olsa bunun devami nasil olabilir sizce? Yorumlarinizi bekliyorum)

2 YORUMLAR

  1. Duydugu çiglik ona çok tanidik gelir ve bir anda dehset içinde kalir. Birden sesin sahibi sandigi insani düsünmeye baslar: Tanismalarini, yasadiklarini, aci-tatli anilarini ve ölümünü. Gözlerinden bir kaç damla yas düser, oturur düsünür biraz nasil hiç bir sey yokmus gibi yasayabildigini. Doktorumuz düsünür bir zamanlar nasil hatalar yapabilmis oldugunu. Çalistigi organ mafyasi için sevdigi kizi öldürmüstür. Paraya ihtiyaci oldugu için bunu yapmis fakat üstüne hiç para alamamis ve vicdaniyla bas basa kalmistir. Sevgilisinden aklinda kalan son seyse kizin onu bayiltirken attigi çigliktir.

    Sapittim sanki biraz ama aska da gelmedim degil:D Bunu böyle acayip de olsa bir A4 kadar daha sürdürebilirim ancak su an Özgürlük Için E-Dergi için bu ayki yazimi yazmam lazim.

    http://www.ozgurlukicin.com/e-dergi/

  2. Sessizlige aliskin kulaklari kahkahalari yadirgiyor birden, içinde yasadigi ikilemi farkediyor. Duruyor bir süre. Bu mutlu sesleri çiglik olarak tanimladigi için gülüyor kendine engel olamayarak. "insan beyni" diyor, "insan beyni ne kadar da oyuncu ! ". Pencereye yöneliyor sonra..Neseli bagirtilarin sahibi genç sevgilileri izliyor hantal kedisi Mirmir i oksarken. Hayat ne kadar garip diye düsünüyor. Görebildigi kadar sicak, dokunabildigi kadar yumusak…Algisinin bu kadar duru olmasina sasiriyor kalp atislarini yeniden hissederken. Aylardir farkedemedigi neyi göstermisti ki bu yarim saat ona ?…Telefon sesiyle çikiyor içinin kara deliklerinden, saate bakiyor…Herzaman ayni saatte arayan herzamanki ses yine bir "Günaydin..!" ile herzamankinden çok farkli doluyor içine…Sicak ve yumusak…

    Not: "Mutlu" sonlari seviyorum..:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here