Fikret Otyam Ile Renkli Sohbetler Bölüm 1 – Gülçin Ertunç Röportaji

4
389

Öncelikle sevgili Fikret Otyama degerli vaktini ayirdigi için güzel anilarini paylastigin için sonsuz tesekkürlerim sunarim. Ayrica sevgili Alp abi, Pinar ve Gökçeye sevgiler… Ayrica ilgi ve alakasi olan tüm dostlarima tesekkürü borç bilirim. Iyi ki varsiniz…

Ressam, Gazeteci, Fotografçi, Yazar Fikret OTYAM

Hayata gazetecilikle baslayan, gazetecilige ilk babasindan istedigi ‘baba ver bir çekeyim’ diyerek aldigi fotograf makinesiyle adim atan Fikret Otyam, ‘bak kirarsan ben de senin kafani kirarim’ cevabina aldirmadi. Ilk fotografini Ismet Pasa ile babasinin yemek yedigi sirada çekti. Bu O’nun gerek fotograflara gerekse gazetecilige adim atmasinin ilk safhasi oldu.

Ressamligini, gazetecilikle pekistiren Fikret Otyam,  gazetecilige 1950 yilinda ‘Son Saat’ te basladi. Otyam, su siralarda turizmin baskenti Antalya’da yasamini sürdürüyor ve her hafta Aydinlik Dergisi’nde yazilarina devam ediyor.

Iste Fikret Otyam ile bir aniya yolculuk basliyor.

‘Herkese selam ederim’ diyerek sözlerine baslayan Fikret Otyam’in babasi eczaci mülazim-i evvel astegmendir. ‘Yemen bizim topraklarimizmis o zaman. Babam da vatan topragina gider, Yemen’de kalir yillarca’ diyen Otyam, babasinin Ismet Pasa’yi anlattigini ve bundan da büyük onur duydugunu ifade etti.

Fikret Otyam o yillarda, babasi Koca Vasif’in anlattigi “Yemen’e Ismet Pasa geldi, hastalandi, ignelerini ben yaptim, ilaçlarini ben içirdim. Çadirda tedavi ettim” sözlerine bir türlü inanmak istememis ve ‘Atatürk’ün silah arkadasi babami nerden taniyor’  diye hep düsünmüstü.

Ta ki, Ismet Pasa 1942 yilinda Aksaray’dan geçene kadar… Ismet Pasa 1942 yilinin ekim ayinda Ankara’ya giderken, Aksaray’a ugruyor. Bu sirada Kaymakamlikta büyük bir hazirlik yapiliyor, bu hazirliklar ayni anda Fikret Otyam’in babasi Koca Vasif’in da evinde basliyor. Evde su börekleri açiliyor, evin hizmetçisi olan Nuran Hanim ise son hazirliklarini gözden geçiriyordu. Otyam ise bu hazirliklarin ne için yapildigini bir türlü çözememisti. Ta ki, Ismet Pasayi karsisinda görene dek. Ismet Pasa’yi karsisinda gören Otyam’in kulaginda babasinin geçmiste anlattigi “Yemen’e Ismet Pasa geldi, hastalandi, ignelerini ben yaptim, ilaçlarini ben içirdim. Çadirda tedavi ettim” sözleri çinlamaya baslamis ancak yine de buna inanmakta güçlük çekmisti. Ancak Ismet Pasa ile Koca Vasif sofraya oturmus yemege baslamak üzeredirler. Ve Fikret Otyam, bu sirada sevdigi su böreklerinden asirirken, bir taraftan da bu inanilmasi kendisince güç olan bulusmayi ölümsüzlestirmek istiyor ve babasinin fotograf makinesine gözünü dikiyordu.
Devami gelecek bölümde…

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here