Fikret Otyam Ile Renkli Sohbetler Bölüm 2 – Gülçin Ertunç Röportaji

0
253

Fikret Otyam ile anilara kaldigimiz yerden devam ediyoruz…

Iste bir ara “altima kaçirdigim’”dedigi ve babasinin fotograf makinesine gözünü diktigi anlara ait dakikalar Otyam’in agzindan su sekilde gelisiyor.  

“Baba ver, Pasa’yla sizi bir çekeyim…” dedim. Babam “Bak kirarsan bende senin kafani kirarim” dedi. Bende fotograflarini çektim. Isik arkadan geliyor, Pasa’nin beyaz saçlari görünüyordu. 

Ismet Pasa geldi yemek basladi. Bende su böregini çok severim. Bizim evde pisti börekler Hatça hanim teyze vardi. Nur içinde yatsin, oradan bir, iki börek yürüttüm. Babamda geldi. “Pasam börekten buyurmaz misiniz” dedi. Ismet Pasa ise, “Yiyeyim de senin gibi göbekli mi olayim?” dedi. Babam göbekli “Ne yapayim Pasam sivil hayat böyledir…” diyerek basladi bir geyik muhabbeti. Pasa, babama ‘Nerede yaptin askerligini’ dedi. Babamda Yemen’i kastederek “Çadira geldiniz…” diye anlatirken Ismet Pasa babama “Sen tig gibi delikanliydin” derken ben heyecandan orada azicik donuma kaçirdim.

Çünkü babam yalan söylememis o güne kadar dalga geçerken “Oh dedim, ya simdi gazetecilik döneminde Ismet Pasanin bir evladi gibiydim. Beni çok severdi. Ben ilk defa Pasa’nin fotograflarini çektim ama ne bileyim ben Pasa’nin o kadar fotograflarini çekip yan yana fotograflarimiz olacagini…

Fikret Otyam Kimdir

Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim bölümü’nden mezun oldu. Burada ünlü Ressam Bedri Rahmi Eyüboglu’nun ögrencisi oldu. Gazetecilige 1950 yilinda “Son Saat” gazetesinde basladi. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nde çalisti ve köse yazarligi yapti. Özellikle Anadolu ve Güneydogu Anadolu ile ilgili yazdigi röportajlarla tanindi. Bu röportajlarini çok sayida kitapta topladi. Otyam halen, Aydinlik Dergisi’nde her hafta yazmaya devam ediyor. Emekli olduktan sonra resme agirlik veren sanatçi,  Antalyada yasamini sürdürüyor. Akdeniz Gazetecilik Vakfi ve Altin Portakal Kültür Sanat Vakfi’nin kurucu üyelerindendir. Fikret Otyam, ünlü besteci ve orkestra sefi Nedim Vasif Otyam’in kardesidir…  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here