Firefox3 ü tercih etmek için 10 neden

14
668

17 Haziran 2008de, 1 günde 8 milyon 2 bin 530 kisinin indirmesi ile dünya rekoru kirarak klise bir baslangiç yapan Firefox3ü tercih etmek için size 10 neden sayalim:  Firefox3 daha düsük bellek kullaniyor

Firefox3 daha düsük bellek kullaniyor

1. Daha düsük bellek kullanimi
Tablo herseyi açikliyor. Firefox3, önceki versiyonlarina, Opera ve IE 7ye göre daha düsük ve stabil bellek kullanimi gösteriyor.

Akilli Adres Çubugu
Akilli Adres Çubugu

2. Akilli adres çubugu
Adres çubuguna yazi yazmaya baslar baslamaz yer imlerinize kayitli olan adreslerden size seçenekler sunuluyor. Zamanla en sik ziyaret ettiginiz siteleri ögrenip size sundugu linkler daha isabetli olmaya basliyor.

Sekmeler
Sekmeler

3. Sekmeler
Firefox3de, daha önceki versiyonlarinda oldugu gibi sekmeleri kullanarak birden çok siteyi tek bir pencere içinde rahatlikla ziyaret edebilir, sekmeler arasinda kolayca geçis yapabilirsiniz. IE nin sonradan kullanmaya basladigi bir güzellik.

arama motorlari listesi
arama motorlari listesi

4. Arama motorlarina ulasim
Hazirda bulunan arama motorlari listesi çubuguna basarak rahatça arama yaptirabilir, dilerseniz listeye yeni linkler ekleyebilirsiniz.

etiketli yer imleri
etiketli yer imleri

5. Etiketli yer imleri
Yer imlerine eklediginiz siteleri, kategori ve isimlere göre etiketleyebilirsiniz (tag).

Her sisteme özgü görüntü
Her sisteme özgü görüntü

6. Her sisteme özgü görüntü
Firefox3 tasarimcilari bu versiyonda sistemlere entegre olma önceligine dikkat ederek, her isletim sisteminin kendine özgü grafiklerine uyumlu görüntü olusmasina dikkat etmisler. Windows XP ile Vista isletim sistemlerinin kendi aralarindaki buton tipleri ve gölgelemeler gibi ince farklari bile hesaba katilmis. Böylelikle ister windows XP, Vista ister OSX kullanin kendi sisteminizin bir parçasiymis gibi görüntü alacaginizi garantiliyor.

Gelistirilmis dosya indirme yöneticisi
Gelistirilmis dosya indirme yöneticisi

7. Gelistirilmis dosya indirme yöneticisi
Önceki versiyonlarda oldugu gibi, Firefox3 baska bir dosya indirme yöneticisine ihtiyaç duymuyor. Dosya indirmeniz yarim kalmissa bile sonradan devam etmenize olanak sagliyor.

Phishing ve SPAMa karsi koruma
Sifre çalinmasina (Phising) ve Kötü yazilimlara (Malware) karsi koruma

8. Sifre çalinmasina (Phising) ve Kötü yazilimlara (Malware) karsi koruma
Firefox3, sifre çalinma (phising) ve zararli yazilimlara (malware) karsi da koruma sagliyor. Özellikle banka hesaplari sifrelerinin çalinmasi vakalarini örnek olarak verebilecegimiz bir bilisim suçu olan phisinge karsi uyari ikazlari ile sifrenizin baskalarinin eline geçmesini engelliyor.

Daha kullanisli arabirim grafikleri
Daha kullanisli arabirim grafikleri

9. Daha kullanisli arabirim grafikleri
Firefox3, daha kullanisli arabirim grafikleri sunuyor. Daha büyük ve daha güzel görünen geri tusu, geriye gidilecek sayfa var ise beliriyor.

(add-on) eklenti yöneticisi
(add-on) eklenti yöneticisi

10. Eklenti yöneticisi
Firefox da herkesin katkisiyla olusmus büyük bir eklenti ve plug-in koleksiyonu bulunmakta. Eklenti yöneticisi ile eklenti, plug-in ve temalari arayabilir, versiyon yükseltmelerinden haberdar olabilir, bilgisayariniza indirebilir, dilerseniz kaldirabilirsiniz.

14 YORUMLAR

  1. ben ilk gün indirdim, kullaniyorum ve gayet memnunum. hatta kullandiim bazi bilgisayarlarda bulunmadiindan ve kurmak da zor geldiginden portatable sürümünü de bi mini cdye çektim sürekli cebimde duruo

  2. dogru kelime portablemis niye yorumlari düzenliyemiyoruz ki? bi de ffpnin son sürümü ffp 1.5.14.0 die geçio ama 3ün hemn arkasindan çikti ve aralarinda ben hiç bi fark bulamadim

  3. Ben bir süre internetsiz kaldim. O sirada çikmis Firefox. Ilk çiktigi gün indirilenlere kaçinci indirilme oldugunu gösteren bir belge veriyorlarmis. Eger ilk gün indirmis olsaydim, duvarimin bir kösesine asacaktim.

    Benim en çok hosuma giden yenilik, artik yer imlerine etiket ekleniyor olmasi. Ama alismak zor oluyor. Del.icio.us kullanirken, üsenmezdim etiketlerdim. Ama yerimlerinde etiket oldugunu unutuyorum hep.

    Akilli adres çubugu daha önceden kullandigimi bir eklenti ile kullandigim için hiç yabancilamadim.

    Ama bir sey farkettim. Daha önceki ana sürüm atlamalarinda görmedigim bir seydi bu. Eklenti uyusmazligi fazla oldu. Beklenen bir seydi aslinda. Çünkü yeni özellikler, kullandigim uyum saglamayacak eklentiler ile çakisacagi barizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here