Firefoxda Araç Çubuklarini Düzenlemek

3
273

Internetteki hizimiza en önemli etken hiç süphesiz baglanti hizimizdir. Türkiyenin baglanti hizi konusunda dünya ölçülerinin çok altinda ve çok pahali oldugu herkesce bilinen bir gerçek. Simdilik bu duruma karsi çikmaktan baska elimizden bir sey gelmiyor ne yazik ki. Fakat baglanti hizimiz ne kadar yavas olursa olsun biz bu hizi sonuna kadar kullanarak ayak uydurmaliyiz.

Bir örnek olarak çalisma ortaminizi ele alalim. Çalistiginiz ortam ne kadar rahatsa o ölçüde verimli çalisirsiniz. Rahat olmamiz için kullandigimiz elemanlarin el altinda olmasini isteriz.

Internette de bu rahati saglamanin yolu da internet tarayicimizin bizi rahata kavusturacak sekilde düzenlemesidir. Internet tarayicilari arasinda bize kendi içinde en çok ayar yapma imkani sunan kuskusuz Mozilla Firefox yazilimidir. Bunun sebebi açik kaynak bir yazilim oldugu içindir. Firefox ilk kuruldugunda yüklü olmasa bile bize her araç çubuguna, her resime, içindeki her araca ve tüm diger seylere müdahale imkani sunar.
Yazimizda hemen hemen görünen tüm yerlere ayar çekmeye çalisacagiz, Firefoxta görünümü istegimiz dogrultusunda bastan asagi degistirecegiz. Bunu yaparken bir kaç eklenti, about:config ayari ve bir kaç sürükle birak nimetlerinden faydalanacagiz. Ayar yaparken firefox ekraninda en üstten en alta kadar inecegiz.

Yukaridan asagiya siralayacak olursak:

1. Üst baslik çubugu
2. Menü araç çubugu
3. Gezinti araç çubugu
4. Yerimi araç çubugu
5. Sekmelerin görünümü
6. Durum çubugu

Toplam alti maddede çesitli düzenlemelere gidecegiz. Bu düzenlemelerde amaçlarimiz ana ekrani büyütmek, menüleri ve bu menülerdeki seçenekleri düzenlemek, çesitli eklentiler kullanarak görünümde degisikliklere gitmek ve görünüm hakkinda bir kaç ipucu vermek seklinde özetlenebilir.

1. Üst baslik çubugunun yazisini degistirmek


Üst baslik çubugunda yapabilecegimiz belki de tek degisiklik buradaki yaziyi istedigimiz bir yazi ile degistirmek. Bunu yaparken FireTitle eklentisini kullanacagiz. Bu eklenti ile Firefox baslik çubugunda yazan Mozilla Firefox yazisini silebilir veya sadece sizin yazdiginiz yazinin gözükmesini saglayabilirsiniz. Türkçe karakter ile sorunu olmadigini eklemek isterim.

2. Menü araç çubugunu düzenlemek

Firefoxu kullandikça dosya, düzen ve yardim menülerinin aslinda bizim pek ihtiyaç duymadigimiz menüler oldugunun farkina varacaksiniz. Dosya menüsündeki yeni sayfa, sayfayi kaydet gibi seyleri ya da düzen menüsündeki kes, kopyala, yapistir gibi seyleri zaten ana ekrana sag tiklayinca yapabiliyoruz. Ayrica yardim menüsü sadece güncellemeleri kontrol ederken isimizi görüyordu. Artik 2.0 sürümleriyle birlikte Firefox bunu kendiliginden yapmaya basladi. Bu bize gerekmeyen menüleri kaldirmak ve düzenlemek için Personal Menu eklentisini kullanacagiz.

Ayrica bu eklenti ile bu menü içindeki istedigimiz seçenekleri silebilir veya bu seçeneklere yenilerini ekleyebiliriz. Ya da bu menülere benim isim düsmüyor diyorsaniz hepsini gizleyip sag tikla menüsüne atabilirsiniz.

Bu menüleri düzenledikten sonra en sagda yükleniyor simgesi var. Sayfa yüklenirken dönen bir çember görüntüsü var. Aynisindan her sekmede gösterdigi için gereksiz diye düsünüyorum. Araç çubuguna sag tiklayip özellestir diyerek bu simgeden kurtuluyoruz. Yine de kaldirip kaldirmamak sizin tercihiniz.
Bu menülerin birkaç tanesini sildikten sonra bu katta sag tarafta bizim buraya bir seyler yerlestirmemizi bekleyen bir bosluk olustu. Buraya yerlestireceginiz seyler sizin seçiminiz. Ancak yer imi çubugunu buraya sürüklemek çok iyi bir seçim olacaktir. Çünkü bunu yapinca yer imi araç çubugunun kapladigi alandan tamamen kurtulmus oluruz. Böylece ana ekrani büyüterek sayfalari daha genis bir çerçeveden gezebiliriz. Yer imi araç çubugunu sag tarafa kaydirdigimizda yerimi klasörlerinin size çok büyük rahatlik sagladigini göreceksiniz. Ayrica bu bölüme kurdugunuz eklentilerin kisayol dügmelerini de yerlestirebilirsiniz.
Bu yer imi araç çubugunu buraya ilk yerlestirdigimde çok ilginç bir sey kesfettim. Ekran görüntüsünde görüldügü gibi en sagda sigmayan yerimleri için açilir menü olusuyor. Bu açili menü bize çok büyük bir rahatlik kazandiracak. Interneti hizli bir sekilde geziniyorsunuz. Sürüyle yeni siteler makaleler geziyorsunuz. Ancak o an da onlari okuyacak zamaniniz yok ya da üseniyorsunuz. O zaman begendiginiz sayfayi geçici olarak bir yere kaydetme ihtiyaci hissedersiniz ama bunlarinda en kolay ulasabilecek sekilde kaydetmek ve daha sonradan ulasmak isteriz. Bu açilir menü bir nevi sizin hizli listeniz olacak. Siteleri buraya sürükleyecek ve daha sonra menüdeki baglantilara en hizli sekilde ulasacaksiniz. Bu güzel olayin aynisini Youtubeda "quicklist" olarak kullaniyoruz. Ama bizim kullandigimiz çok daha islevsel.

Menülerden bahsederken CuteMenus – Crystal SVG eklentisinden bahsetmemek olmaz. Bu eklenti Firefox yazilimina olan bakisinizi kesinlikle degistirecektir. Ben bu eklentiye "senlendirme eklentisi" diyorum. Gerçekten de yaptigi sey Firefoxu senlendirmek. Menülere, araç çubuklarina, sag tiklama menülerine, yer imlerine kisacasi olabilecek her noktaya o seçenegi temsil edecek resimler yerlestiriyor. Bu eklentiyi kurdugunuzda Firefoxunuz görsel bir zenginlige kavusacaktir. Eklentinin bir proje sayfasi da mevcut.

Biraz konu disi ama hatirlatmak gerekir. Menülere görsel zenginlik katmak kadar sadelik de önemlidir. Yükledigimiz eklentilerle çok uzamis bir sag tiklama menüsü hiç kimse istemez. Sag tiklama menüsüne hakim olmak için Menu Editor eklentisini kullaniyoruz. Bu eklenti Personal Menu eklentisi ile benzer islevi görüyor. Sag tiklama menüsüne dilediginizi ekleyip çikartabilirsiniz ve degisik özellikleri düzenleyebilirsiniz.

3. Gezinti araç çubugunu düzenlemek

Ilk baktigimiz Sol taraftaki dügmeleri küçülterek yer kazanabilecegimiz görülecektir. Bunu çok basit bir sekilde sag tiklayarak özellestir ekranindan yapiyoruz. Özellestir ekranina girmisken bunlarin yanina bir de yeni sekme dügmesi ekleyelim. Bazen bu dügmeye ihtiyacimiz olabiliyor.

Aslinda burada yer alan tüm dügmelere bizim ihtiyacimiz yok. Bunu söylememin nedeni All in One Gestures veya Mouse Gestures gibi eklentilerin bizi bu dügmelerden büyük ölçüde kurtariyor olmasi. Bu eklentiler ile sekmeler arasinda dolasmak, geri ve ileri gitmek, sayfayi kapatmak, kaydetmek ve diger tüm isleri fareyi sag tiklayip belirli yönlere çevirerek gerçeklestirebiliyoruz. Her iki eklenti de ayni islevi gördügü için herhangi birini kurmaniz yeterli olacaktir. bu fare ile dolasim eklentileri Firefox için olmazsa olmaz eklentilerinden.

Adres satiri için düsündügümüz güzel bir özellik var. Firefox siz daha adresi yazmaya basladiginiz anda size otomatik tamamlama imkani sagliyor. Yani bir nevi leb demeden leblebiyi anliyor. Bu hos özellik için su adimlari izleyin:

1. Adres satirina about:config yazin.
2. Ekrana sag tiklayip yeni >> boolean diyoruz.
3. Çikan ekrana browser.urlbar.autoFill özelligini giriyoruz.
4. Degerin true olmasini sagliyoruz

Arama kutusunu düzenleme kismen de olsa 2.0 sürümleriyle birlikte geldi. Ancak her istedigimiz arama motorunu ekleyemiyoruz. Arama motorunu çok daha etkin bir sekilde kullanmak ve hemen hemen her istedigimiz arama kutusunu eklemek için OpenSearchFox eklentisini kullaniyoruz.

4. Yerimi araç çubugunu düzenlemek

Yerimlerini kullanirken bunlari ihtiyaç duyulan noktalara sürükle birak yöntemiyle götürebileceginizi unutmayin. Çok daha fazla yerimine çok daha hizli ulasmak için konulara ayirin ve belirli klasörleri bu araç çubuguna yerlestirin. En çok girdiginiz baglantilari klasörlerin disinda tutun ve isimlerini silin sadece simgeleriyle görüntülensin. Böylece daha az yer kaplayacaklar ve kullanim alanimizi genisletecekler.

5. Sekmelerin görünümünü degistirmek

Bu katta yapabilecegimiz pek çok özellik var. En öncelikli olanlarla baslayalim.
Firefox 2.0 ile birlikte fazla sayida sekme açtigimizda sekmelerin hepsi bir pencerede gözükmek yerine yan tarafa kayiyorlar. Benim hiç hosuma gitmeyen bu özelligi kaldirmak için:

1. Adres satirina about:config yazin.
2. Ekranda browser.tabs.tabMinWidth seklinde aratin
3. Sekmenin en küçük genisligi için normalde 100 degeri yer alir. Bunu sifir "0" yaparak kaymayi tamamen engelleyebilirsiniz.

Eger üç tuslu bir fare kullaniyorsaniz sekmeleri ortadaki tus ile kapatabilirsiniz. Bu yüzden oradaki çarpi isareti seklindeki kapatma dügmesine ihtiyacimiz yok. Bu sorunumuzla ilgili özellikleri düzenlemek için

1. Adres satirina about:config yazin.
2. Ekranda browser.tabs.closeButtons seklinde aratin.
3. Normal deger 1 görünüyor. Yani kapatma dügmesi her zaman gösterilsin seklinde ayarlidir. Bunu "0" yaparak sadece geçerli sekmede görünmesini, "2" yaparak hiç bir zaman gözükmemesini, "3" yaparak sadece en sagda araç çubugun üzerinde gözükmesini saglayabilirsiniz.

Ayrica sekmeler üzerinde kullanabileceginiz ColorfulTabs eklentisi var. Bu eklenti ile sekmeler üzerine görsel bir zengin katabilirsiniz. Yaptigi sey sekmelerin rengini degistirmek. Renkli renkli sekmeler hosunuza gidecektir.

6. Durum çubugunu düzenlemek

Durum çubugunu doldurmak için kullanacagimiz yegane eklenti belki de hepimizin bildigi FoxyTunes eklentisidir. Müzik çalicimiz üzerinde tam bir hakimiyet saglamamiza yardimci olurken dinledigimiz sarki hakkinda detayli bilgi ve sözlere kolayca erismemizi sagliyor.

Ikinci bir eklenti ise futbol maçlarini yakindan takip edenler için anlik maç sonuçlarini sunan FootieFox eklentisi. Ayrica sadece istediginiz liglerden haberleri de alabilirsiniz. Bu liglerin arasinda Türkiye ligi de olmasa ayri bir güzellik.

Eger durum çubugunda yeriniz kaldiysa yakin zaman önce kesfettigim bir eklentiden bahsedeyim. Bu eklenti Opera tarayicisindan esinlenerek hazirlanmis. Eklentinin adi Extended Statusbar. Yaptigi is ise size o an yüklenen sayfa hakkinda yükleme durumunu göstermek. Yükleme durumlarininn hepsini durum çubugunda gösteriyor.

Kökten degisiklikler

Eger ben bunlarin çogunu kullanmiyorum, bana sadece sekmeler ve adres çubugu yeter diyorsaniz klavyede "F11" tusuna basmaniz yeterli olacaktir.
Ilk defa Beryl ile kesfettigim küp olayini Firefoxa eklemisler. Bu düsünceyi gerçeklestiren Tab Effect adli eklentiyi pek kullanisli bulmasam da görsel bir yenilik arayanlarin denemesini tavsiye ederim. Gerçi Linux kullananlar bu küp olayina alisiktirlar.

Zaten internet tarayicisi olarak Firefox yazilimini seçmekle rahatiniz için çok iyi bir tercih yaptiginiz kesin. Gösterilen ayarlari yapmak ve eklentileri kullanmak sizin tercihinizdir. Bunlarin disinda sayisiz pek çok eklenti , ayar ve makale mevcut. Açik kaynak dünyasinda ihtiyaciniz olani bulmak çok zor degil.

3 YORUMLAR

 1. sevgili @sguzelcik eline saglik. Çok leziz olmus.
  Bu arada hayirli olsun aramiza hos geldin.

  Tab Effect
  i uzun zamandir kullaniyorum. Efekti gören bir daha bakiyor ekranima.

  “- Eee Firefoz farki” diyorum. “BAna da bana da…” diyorlar,

  “- Bu sana bu sana, bu sana, bunu da kurt yemisss…” diyorum.
  Gökten 3 elma düsmüs… Pardon kaptirdim özür…

 2. @sguzelcik, Firefox hakkinda daha önce bilmedigim özellikleri bu yazinla ögrendim. Çok yararli bir makale olmus. Bir çogunu kurdum. Firefoxum simdi çok eksantrik oldu. Tesekkürler.

 3. Firefox hakkinda yazacak daha çok sey var ama konu disina pek çikmak istemedim. Kalanlari diger yazilarda ayri baslik altinda incelerim artik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here