Follow The Women For The Peace – Baris Için Kadinlari Izle

10
468

Herkese merhaba. Sevgili Ela Günad ile Hangar sanat dernegi toplantisinda tanistik. Evet o Hangar, o Hangar ki bizi taa Giresunlara götüren hani. Bir sohbetimiz esnasinda Follow The Women (Kadinlari Izle) den bahsederken gözlerim faltasi gibi açilmis onu dinliyordum. Ne kadar cesur, ne kadar yapici bir fikir diye düsünmüstüm. O kisacik zamanda o kadar çok seyden bahsetti ki, “iste Renkli Dergi’de paylasacagim harika bir proje daha” dedim. Akabinde tüm hikâyeyi detaylari ile Renkli Dergi’de paylasmasini istedim. Sagolsun beni kirmadi ve soru-cevap esliginde o yasanmisligi bizlerle paylasti.

Iste Ela Günad ve Follow The Women’i (Kadinlari Izle):

Follow The Women’i (Kadinlari Izle) biraz anlatir misiniz?

Follow The Women, yaklasik 40 ülkeden barisi ve Ortadogu’daki siddetin sona ermesini destekleyen kadinlarin katildigi uluslararasi bir organizasyondur.  Her yil Ortadoguda yereldeki kadinlarin da katilimiyla bisiklet sürüyoruz. Bu topraklardaki çatismalarin sona ermesi ve kalici ateskesin saglanmasi için tüm dünyanin barisi destekleyici bir tutum almasi için medyanin dikkatini bölgeye çekmeye çalisiyoruz. Medya tüm dünyada toplumun algisini sekillendiriyor. Son dönemde de yakindan tanik oldugumuz gibi bölgede çatismalar sürerken dünya medyasinda olusan ilgi ve sorunlarin çözümüne iliskin uluslararasi alanda taraflarin attigi adimlar sonrasinda devam etmiyor. Oysaki savas ve çatisma ortaminin etkileri günlük hayatlarinda bölgede yasayan insanlarin temel yasam haklarini pek çok noktada ihlal etmeye devam ediyor. Bu nedenle biz kadinlar, kalici baris saglanana dek her yil sürüsümüzü tekrarliyoruz.

Sadece kadinlardan olusan bisikletli bir gruptan mi olusuyor?

Evet. Yalniz sürüs sirasinda bizi izleyen medya ekibinde erkekler de oluyor.

Neden sadece kadinlardan olusuyor ve bisikleti bir araç seçtiniz?

Bisiklet bir ulasim araci olmasinin ötesinde, özgürlügü temsil eden bir anlama sahip. Ortadoguda yogun olarak kullanilan bisikletleri kullananlar arasinda ne yazik ki kadinlari göremiyorsunuz. Mevcut çatisma ortami en çok kadinlar ve çocuklar üzerinde zararlara yol açti. Bununla birlikte Ortadogudaki kadinlarin toplumsal yapi içerisinde erkek egemen sistemin baski ve kisitlamalariyla karsi karsiya kaldiklari bir gerçek… Kadinlar toplumsal yapi içerisinde daha kapali bir yasam sürdürüyorlar. Biz bu çatismalarin kadinlarin hayatlari üzerindeki etkiyi dile getirmek ve o sokaklarda hep birlikte bisiklet sürerek birlikte baris ve özgürlük talep ediyoruz.

Follow The Women ne kadar süredir devam ediyor?

FTW, 2004’den beri dünya genelinde kadinlarin katilimiyla her yil gerçeklesiyor.

Ortalama kaç kisilik bir ekipten olusuyorsunuz?

Yaklasik 40 ülkeden her sene 500 kadinin “Kadinlari Izle-Kadinlar Baris Için Pedal Çeviriyor” projesine katiliyor.

Geçen süre içerisinde neler yaptiniz, neler basarildi?

Bu olusumda amacimiz: Orta Dogudaki mevcut istikrarsizlik durumunun özellikle kadinlar ve çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekebilmek; Uyusmazlik bölgesi olarak algilanan Orta Dogu’da yasayan kadinlarin günlük hayatlarini serbestçe tartisabilmeleri için bir platform yaratabilmek ve baris sürecinde kadinlarin aktif sekilde rol almasini tesvik etmek. Sivillerin hayatlarini kaybettikleri, yasayanlarin temel yasam ihtiyaçlarina erismekte güçlük çektigi bir ortam söz konusu… Bölgede yogun insan haklari sorunlari var ve bu soruna karsi hepimizin baris yanlisi bir tutumla bölgeye destek olmamiz, orada yasayan insanlarin yalniz basina olmadiklarini bilmeleri için bir ihtiyaç. Ayni döndügümüzde bulundugumuz ülkedeki insanlarin bölgede devam eden kosullari bilmesi gibi. Bu nedenle her ülke sürüsün ardindan kendi ülkesinde konferans, fotograf sergisi ve projelerle bir taraftan ülkesinde konuyu gündeme tasiyor. Buna çokça örnek var ama bir de döndükten sonra orasi için yaptigimiz bir sey var. Bati-Seriada Cenin ve Al-Ramda bir oyun parki yapildi. 2009da olan isgal ve ardinda biraktigi tahribatin ardindan çocuklar için bu gerçek bir ihtiyaç olarak ortaya çikti. Refah ve Jabaliada iki oyun parkinin yapilmasi ile ilgili hala çalisiliyor.

Kadinlar her yil nereden yola çikiyorsunuz?

Her ülkeden katilimcilar öncelikle Beyrut’a geliyor ve hep birlikte bulusup ayni noktadan sürüse basliyor ve sürüsü Lübnanin ardindan Suriye, Ürdün ve son olarak Filistine giderek tamamliyoruz.

Katilimla ilgili sorunlarla karsilasiyor musunuz?

Katilmak isteyen çok fazla kadin var ama bu katilimi destekleyebilecek ölçüde ne yazik ki finansal destekçi bulamiyoruz. Simdi yeni sürüs tarihlerimizin kesinlesmesi ile birlikte tekrardan destekçi arayislarimiza basliyoruz.

Bu yilki sürüsünüz ne zaman basliyor? 

2011de sürüsümüzü 16 Nisan – 1 Mayis tarihleri arasinda gerçeklestirecegiz. Son rotamiz ise henüz, Gazzeye girip giremeyecegimizin belli olmasi ile birlikte belirlenecek.

2011 sürüsüne katilmak isteyenler sizinle nasil iletisime geçebilir?

Türkiye grubuna önümüzdeki dönemlerde katilimini desteklemek benimle elaesra@gmail.com adresinden iletisime geçebilirler. Sürüsten yaklasik 3 ay önce bir basvuru açip organizasyon içerisinde Türkiye ekibine taninan kontenjana göre katilimcilari belirliyoruz. Bu süre  Iletisimimizi ftw-turkey-subscribe@yahoogroups.com grubu ve facebook üzerinden (http://www.facebook.com/?ref=home#!/group.php?gid=10673208028) aktif sürdürüyoruz. Bu nedenle ilgilenenlerden ricam gruplari takip etmeleri.

Tesekkürler Sevgili Ela

Ben Tesekkür ederim.


Ela Esra Günad
Follow the Women Turkey Coordinator
http://ftwturkey.blogspot.com/
http://followthewomen-turkey.blogspot.com/
http://www.followthewomen.com

 
 

10 YORUMLAR

  1. kimse kusura bakmasin ama bu tip etkinlikler bana anlamli gelmiyor. bisiklet özgürlügü temsil ediyor, o zaman kadinlar bisiklet sürsün, ortadogudaki kadinlarin özgürlügüne dikkat çekelim… dance for life var mesala… hep birlikte tüm dünya dans etsin aids e dikkat çekelim. böyle yüzlerce örnegi çogaltmak mümkün.

    asil amacindan uzak, çok dolayli yollar bunlar. kadinlar için birsey yapmak istiyorsaniz, daha somut yaratici, direkt kadinlarin elinden tutan seyler bulabilirsiniz. aids le mücadele eden birçok kurum var onlarda gönüllü olarak çalisabilirsiniz. öyle ben bisiklet sürdüm, evereste tirmandim, dans ettim falan dikkat çektim konuya demekle olmuyor bu isler. zaman daha somut birseyler yapma zamani…

  2. hiç bisi yapmamaktansa birseylere emek vermek iyi degil mi peki? elbette daha somut islerle dikkat çekmek hedefe ulasmak adina olumlu, lakin dikkat çekerken eglenmenin de zarari olmaz diye düsünüyorum. katilir misiniz bilmem de? yaklasik alti yildir emek veriyorlar ve bir yigin katilimcilari oldugu anlasiliyor yazidan, hemde dünya çapinda bu az bir sey mi? alti yil gibi bir sürede de epey seylere dikkat çekmisler sadece kendi kendilerine hemde, baska bir örgüt v.s yok arkalarinda.

    hem bu katilimci kadinlarin hangi derneklere üye olduklarini, bu etkinligin haricinde hangi kurumlarda gönüllü olarak çalistiklarini da bilmiyoruz degil mi ama?

    valla alsinlar beni de yanlarina takarim hunumi kafama çeviririm bisikletimin pedalini bikmadan usanmadan ki=))

  3. ben hiç birsey yapilmasin demedim ki. birsey yapmak istiyorlarsa bu enerjilerini harcayabilecekleri daha somut isler var ve bu daha etkili olur dedim (!)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here