Fotograf Makinesi Almak – Fotograf Makinesi Alirken Dikkat Edilecek Hususlar

0
237
Fotograf makinesi alirken bir çok kistasiniz vardir. Eger benim gibi biraz da merakli iseniz, 10 milyon baloncuk kadar kisi ile görüsmüssünüzdür. Tabi ki bununla kalsa bir 10 milyon baloncuk kadar da söylem, fikir, öneri, tavsiye vs vardir kafanizda.

Ilk tavsiyem, eger aceleniz yoksa su an için bir nebze piyasayi beklemeniz. Yani fotograf makinesi almak için acele etmeyiniz. (özellikle SLR makine alacaklar için) Malum kriz sebebi ile Dolar, Euro normallerin üstünde seyretmekte. En azindan su an için biraz daha beklemekte fayda var (bence)

Ikinci olarak model ne almak istediginize iyi karar vermeniz. Öncelikle sunu söylemeliyim. Nikon da, Canon da dünyanin en iyi markalarindan. O daha iyi, bu daha iyi laflarini dinlemeyin bile. Modeli seçin ve büyük magazalarda alin, kurcalayin, deneyin. Son karari siz verin.

“Ama Canon 450 12 Megapiksel olm!” diyenleri meydanlarda sallandirin. Apartmaninizin yan duvarini Parti Lideri gibi kendi portrenizle süslemeyeceksiniz degil mi? 10 Megapiksel nenize yetmiyor kuzum? (Daha bunun RAW’i var, TIFF’i var…)

“Off objektife bak hayvan gibi!” Tabi tabi. Yemeklerden önce aç karnina fotograftan anlayan birine “3 çarpan” kuramini sorunuz. Önce ne çekeceginizi sekillendireceksiniz kendinizde zaman içinde. Bir çok marka modeli ile birlikte iyi bir objektif vermez. (Hayir lens degil, objektif!) Ki buna Kit Lens deniyor. Ama baslangiç için hiçbir zaman kötü degildir. Siz iyi olduktan sonra, pismeye basladiktan sonra size vasat ya da pek iyi gelmeyebilir. Örnek: Canon 400D 18-55mm Kit lens

“Eee, Canon’un CMOS sensörü var olm. Nikon’un CCD’mis” Kina vereyim mi? Hayir nedir ki biri bir teknoloji, digeri de öbür teknolojiyi kullaniyor. Nikon-Canon, her ikisi de ürünleri en çok satan firmalar. Sadece biri iyi olsaydi, digerinin çoktan çuvallamasi gerekirdi degil mi?

“Nikon D80 tas gibi makine abi” Çok dogru haklisin. Ama tas da yerinde agir degil mi? Makineyi bir tut, bir tasi biraz egil, kalk, bükül bakalim… Makinenin elinize oturmasi çok önemli. Tasligini, agirligina degil, elinize uyumuna, ergonomisine bakin. Ellerinizle kullanacaksiniz fotograf makinenizi, ayaklarinizla degil!

“Olm bunda Live view var, yani ekrandan görebiliyorsun” Tabi ki teknolojik kolaylik ve yeniliklerden faydalanmak gerekir. Lakin o özelligin size sadece yardimci olacagini unutmayin. Vizörden bakmak baska bir seydir, ekrandan bakmak baska. Bakmakla görmek arasindaki fark gibi…

Bir de %20 ÖTV+%18 KDV olayi var ki, ata’min “Sanatsiz kalan bir milletin hayat damarlarindan biri kopmus demektir” sözünü animsatiyor bana. Gerçi fotografsiz kalmaz bu millet ama bu vergiler yüzünden bir çok cebi zengin eder bu anlayis.

Ediyor da zaten…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here