GDOlu Yemlerle Beslenen Hayvanlarin Ürünleri GDOlu Olarak Etiketlenecek

2
351

Greenpeace Akdeniz Tarim Kampanyasi Sorumlusu Et, süt, yumurta, peynir gibi hayvansal ürünlerin GDO’lu yemle beslenmis hayvanlardan elde edilmesi halinde etiket kosulu getirilecek. Greenpeace bir süredir yürüttügü “yemezler” adli GDO karsiti kampanyasi ile ithalati gerçeklestirilmis GDO’lu yemlere dair, bu yemlerle beslenmis hayvanlardan elde edilen ürünlerin etiketlenerek tüketicinin tercih hakkinin korunmasini talep ediyordu.
 
Tarik Nejat Dinç: “Sayin Bakanimiz Mehdi Eker GDO konusunda çok önemli, bir açiklama yaparak GDO istemedigini dile getiren vatandasinin talebini duydugunu göstermistir. Her vatandasin kanundan gelen ne yiyip içtigini bilme ve ona göre seçme hakki var. Bugüne kadar GDOlu yemle beslenmis hayvanlarin ürünlerinde bu durumu ifade eden etiket zorunlulugu yoktu. Bu da fiilen vatandasin tercih hakkini ortadan kaldirdigi için kanuna ters düsüyordu.
Sayin bakanimiz yaptigi açiklama ile sadece bu hukuki sorunu gidermemis, ayni zamanda attigi bu cesur adimla GDOlarla ilgili gida güvenilirligi konusunda gerek bölgemize gerekse Avrupa Birligine liderlik edebilecegini göstermistir. Biz Greenpeace olarak ister yem amaçli, ister gida amaçli olsun, hiç bir GDOnun ülkemize sokulmamasini talep ediyoruz. Ancak ortada göz ardi edemeyecegimiz fiili de bir durum söz konusu. Bir kisim genetigi degistirilmis soya ve misir yem amaçli olarak ülkemize ithal edilmis durumda. yemezler kampanyamizla vatandasin seçim hakkinin ortadan kaldirilmamasi adina, ithal edilmis bu GDOlu yemlerle beslenmis hayvanlardan elde edilen et, süt, yumurta gibi ürünlerin etiketlerinde bu durumu ifade edecek gerekli bilgilerin yazilmasini talep ediyorduk. Bu sebeple Sayin Bakan’imizin vatandasin talebine cevap veren açiklamalarini takdirle karsiliyor, konuyla ilgili yasal düzenlemelerin ivedilikle ve ayni kararlilikla gerçeklestirilecegine güveniyoruz.” dedi.
kaynak:ntvmsnbc.com 

2 YORUMLAR

 1. demokrasi araç oldugu zaman her tetbir halktan oyu alinca birter ve yola devam baslar bu demokrasimizin bir hukukudur her sey gayet açik degilmi

  halk dedigimizde kimdir ki onlar bir sürüden ibarettir mesela yer büber gazini yer polisinden copunu gider gene onlara verirler oylarini hemde pasa pasa bu her zaman böyle degilmi.

  hani bir ata sözümde vardir domuz dövüldügü yere gider insanda kaziklandigina oyunu verir derler.

  iste biz buyuz her zaman biz buyuz derim ve kadehinde zehir olsa biz içieriz bize getir deriz.

  çünkü bizlerde okkali bir iman gücü var bize biseycik olmaz hiç merak etmesin kimse derim iman gücü olmayanlar biraz düsünsünler bu isi biz devletin kabul ettgini o yanlista olsa biz onu bas taci yapariz zaten hep yapiyoruz ve bir dedigini iki etmiyoruz ki GDO da neyin nesiymis.sanki onuda yer bu çocuklar yer r.ç.

 2. meger herkez memnun tek sikayet bendenmis.
  afiyet olsun GDO sevenlere zaten çok bolmus
  dahada bollasacak deniyor çünkü müsterisi çok onlarin r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here