Gece Kulübü Ve Cami – Gülsek mi Aglasak mi?

6
268
Küçük kasabanin birinde bir caminin tam karsisinda arazisi olan adam, bir gece kulübü insa etmeye baslamis.
Imam ve cemaat buna siddetle itiraz etmisler.
Ancak mal sahibinin kendi arazisi üzerine nasil bir is yeri açacagina da yasal olarak karsi çikamamislar.
Tüm cemaatin  tek yapabildigi sey, imamin öncülügünde bu gece kulubü için hergün beddua etmekten öteye geçememis.
Insaat ilerlemis ve açilisina birkaç gün kala her nasilsa siddetli bir yildirim düsmesi sonucu gece kulubü yerle bir olmus. Caminin cemaati bu olaydan duyduklari büyük memnuniyeti saklamaya gerek görmemisler.
Gece kulubü sahibi adam cami imaminin ve cemaatin direk veya indirek olarak bu hasardan sorumlu olduklari iddasi ile camiye karsi tazminat davasi açmis.
Cami imami ve cemaat, savciliga verdikleri savunmalarinda bu konuda herhangi bir sekilde sorumlu tutulmalarina siddetle itiraz etmisler.
Bu olayin kendi dualarindan dolayi meydana gelmis olabilecegi iddiasini da kabul etmemisler. Gerekli tüm belgeler tamamlanip mahkeme günü geldiginde hakim dosyayi dikkatle incelemis ve taraflara dönüp:
-“Bu konuda nasil bir hüküm verebilecegimi bilmiyorum. Ancak dosyadaki tutanaklara bakarsak ortada tuhaf bir durum var. Taraflardan birisi duanin gücüne inanan bir gece kulubü sahibi, digeri ise duanin gücüne kesinlikle inanmayan bir imam ve cemaati! “
Dostzade Der ki:
Nefis bir fikra…  Aynen günümüzde oldugu gibi kimi dinsizlerin menfaat ve çikarlari ugruna nasil dindar gözüktükleri ile, kimi dindarlarin çikarlari ugruna nasil dini inkar ettiklerinin hikayesi .. 

6 YORUMLAR

  1. bir rumla bir arnavutun tarlalari yan yana imis ikiside talasina bir mahsul dikmisler ve arnavut kisi talasina her gün bakarmis onu sularmis gerekli hizmeti verimis rum ise talasina hiç ugramazmis aylar sonra gelmis bir görmüski kendi tarlasi kurummak üzere arnavutun tarlasida çosmus sanki buna üzülen rum gitmis papaza getirmis onu talasini okutmaya bu gören arnavut ne oldu komsu demis ruma senin tarlar büyüdü benimki kuramak üzere onun için tarlayi papaza okutuyorum demis arnavurta ona bu mirmirla okumakla olmaz sen çalismadin ben çalistim onun için benim tarlam iyi seninkiside kurudu demis görülüyor ki dua yetmez onun karsiligi ilmine uygun çalismaktir ölçü budur bilmem anlatabildimmi derim. r.ç.

  2. Hikayeyi ilk okudugumda tebessüm ettim.Ardindan din gibi insani ayakta tutan ebedi bir inanç in insanlar tarafindan bedbahtça sömürüldügünü gördükçe içim acidi,yüzümdeki tebessüm acima duygusuna dönüstü bu din tacirleri için…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here