Gelecegimiz Üvey Eller de

39
1074

Yazimin ilk kisminda kadinlara yapilan siddetten kisaca bahsetmistim. Bana kalsa destan yazilsa yine de bu aci olaylari anlatmaya yetmez. Peki çocuklarimiz, onlar ne kadar güvendeler?
Sizler evlerinizde rahat rahat otururken, onlar bu zor sartlar altinda kilometrelerce uzaktaki
okullarina ulasmaya ulasmaya çalisiyorlar. Ama siz rahatsiz olmayin.

Onlar babalari yasinda insanlara para karsiliginda satiliyorken, sizler gazetelerden, televizyonlardan iki dakika izleyip ya da okuyup geçiyorsunuz. Onlar üvey anne ya da baba
ellerinde heba oluyor, gelecegin doktorlari, ögretmenleri…
Durun durun, sözüm size degil, siz keyfinize bakin.
Sizler keyfinize bakarken, olur olmadik yerlere para harcarken, dünya turlarina çikarken,
nargile fokurdatip, saraplarinizi yudumlarken, onlar çocuk esirgeme yurtlarinda yasamaya
çalisiyorlar.
Her vergi rekortmenleri, ben yaptim, olducular, bir evlat yetistirse, bile en azindan bu kadar
gelecek yok olmaz.

Onlar sokaklarda uyusturucu, alkol… bagimlisi oluyor. Neyi bekliyorsunuz? Belediyelerin
onlari da toparlayip, asilatip, kulaklarina, boyunlarina birer plastik takip, tekrar sokaga ya da ormanlik araziye mi, salmalarini? Bir çok devlette çocuga bir fiske vurulsa bile, o aileden alinip, bir daha yüzü gösterilmezken, bizim canim memleketimiz de aile içinde,
çevre de, hatta okullarda siddet gören geleceklerimiz var. Polislerden biber gazi, jop ve tazikli su yiyen gençlerimiz ayri konu tabi.

Bir çok dizi-filmden örnek alan sizler, kötü karakterlerl sanki gerçek hayatta da ayni kisilermis gibi, yuhalayan sizler, “Üvey Baba” dizisinden “külkedisi” masalindan ya da rapunzelden hiç mi ders çikarmadiniz? Pek çok kitap kötü örnek oluyor diye okullarda yasaklanmisken, üstelik. Aile dizilerinden örnek almadiniz yada?
Asiri alingan olan sizler, bunlari görmez, duymazsiniz.
Sizler son moda evleriniz de rahat rahat, yayila yayila oturun.
AMA MERAK ETMEYIN, GELECEGIMIZIN BIR KISMI, GÜVEN ELLERDEYSE, BIR KISMI DA ÜVEY ELLERDE…

39 YORUMLAR

 1. Insanlarin sosyal ve yasamsal güvenligini saglayacak en büyük güç "DEVLET" tir… Bizlerin vatandas olarak yapabilecekleri sinirlidir. Bu sinirli alanda bile duyarli olmamiz gerektigi de asikardir…

  Bir futbol karsilasmasi için milyonlar biraraya gelirken, sosyal yardimlasma, birey hak ve özgürlükleri adina yapilacak bir eylem için tek tük insan toplanir. Sorunumuz ise yarar durumlar için organize olamamaktir…

  Balik hafiza sahibi olmak, kendi disimizdakileri düsünememek, yillarca sindirilmis olmaktan iki kelimeyi bir araya getirememek ve hak hukuk yerine gak guk etmek gibi defolu bir toplum oldurulmus olmamiz da cabasi…

  Simdi… Güven ellerle – üvey eller arasi bir yerde olsak ne çikar olmasak içinden neler neler çikar.. Hatta huy çikmaz can çikar…

  Yutkundum haa!

 2. çok tesekkür ediyorum. klise laflardan çok daha anlamli yazdiklarin. sana katiliyorum. konu futbol oldu mu, ya da adam dövmek oldu mu 2 dakika da topalnirlar. ama sosyal yardimlasma oldu mu dedigin gibi , tek tük bulanabiliniyor. yutkunmamak elde degil. bir arada olmayi unuttuk. yardimi unuttuk. yani kisacasi insanligi unutuyoruz. huylu huyundan vaz geçmiyor ama, masum kadinlarimizdan ha bire can çikiyor.

 3. hani bir zamanlar Almayada yoksullara yardim olsun diye sayin hoca beylerimiz orada büyük miktarda paralar toplamislardi ve onlarida gene onlar iç etmislerdi ya

  sonra onlari arastiran savcilarda hemen o görevlerden alinmislardi ve o davanin kaç senedir bir sonuda hala görülemedi ki.

  yani balik bastan kokmus ve önceliklede tuz kokmussa ne yapilabilir derim.

  yani bu düzen mutlak degismeli derim

  yok öyle tek basina kurtulus ya hepimiz yada hiç birimiz diye solagan atanlarida dikkate almaliyiz derim r.ç.

 4. tabi ki dikkate alinmali. ama dikkate almak yerine bir de dövüp, sürükleyerek karakola aldiktan sonra bile dövmeye devam ediyorlar.

 5. her sey ortada:

  bu kapitalist ve komünizm rejimler biz insanliga bunlari üretigi içindir ki eski cumhur baskanimiz sayin süleyman demir el vaktiyle oda yolar yürümekle asinmaz demisti ve iste asinmiyorda öyle yollarda bagirmakla oyunlar oynamakla hak hukuk aranmaz ve yerler sopayi yerler büber gazlarini aliniz hakkiniz budur derler ve öylede olmuyormu artik görelim bunlari bu çikmaz yollari derim.

  çünkü insanlar kendi elleriyle kurdugu o sisteme hizmet ederler o sistemlerde onlara aynen hizmet verir aynen bir makine misalidirler ve buda çok dogaldir ve kapitalist rejimler hep böyledirler onun kurgusunda ezenler ve ezilenler ve siniflar tabakalar olacaktir bu sistemin mucitleri bunu böyle kurgulamistir ve oda öyle yasanir derim.

  nerde o güzel huy ve güzel ahlak hani Allahin verdigi bu sonsuz nimetlerini aramizda onlar esit sekilde paylasmak sistemi ve bunda erkek, kadin, çocuk, ve ihtiyar, ayirmamak bunlari böyle paylasmak için bizler neyi yapmisiz ki sonrada haktan hukuktan adaletten bahsediyoruz eger bunlari yapmissak o zaman onlarin karsiligini hepimiz aliriz yani her aile, her toplum, ve her insan, ve her ümmet, kendi eliyle kurdugu sosyal rejimlerini yasarlar ve ona boyun egerler ve Allahi ve bu tabiatin gerçek kanunlari bunlardir derim

  eger bizlerde bu liberal ve komünizm sistemlerin disinda baska bir sistem üretmezsek hep bunu yasariz derim. çünkü sistemin yenisini degil yapani bunu düsüneni dahi hiç duymadim eger varsa bilen göstersinler onlarida ve onlarin planlarinida derim ve onlarida bu vesileyle hepimiz yakindan taniyalim derim "yani her sikayetin karsiligi ona esittir ve o sikayete göre o dertlere göre ilimi ve fenni olan bir çare ve bir ilaç veya ona uygun olan teknik ameliyatlar ve rejimler üretmek olmalidir" ve onun için "münes seytani racim" deriz yani bu yasanan seytani rejimlerden artik kurtulalim demek duasi ve anlamida tasir derim selamlar r.ç.

 6. kurtulmak lazim da, bu tür olaylar ne gazeterlerde yer verilmiyor. haber degeri görmüyor. daha onlar bir sey yapmazken, bizler ne yaparsak yapalim, göze gözükmüyor. önce bilinen insanlarin bir seyler yapmasi lazim ki, diger insanlarda bilinçlenip ayaklanabilsinler.

 7. kurtulmak lazim da, bu tür olaylar ne gazeterlerde yer verilmiyor. haber degeri görmüyor. daha onlar bir sey yapmazken, bizler ne yaparsak yapalim, göze gözükmüyor. önce bilinen insanlarin bir seyler yapmasi lazim ki, diger insanlarda bilinçlenip ayaklanabilsinler.

 8. bilindigi kadariyla gizi olan küresel güçlerin kanunlarina göre hak daima güçlü olanlarindir hakli olanlarin degildir kim degistirebilmis onlarin bu dünyadaki bu temel kanunlarini.

  çünkü tarih boyunca onlarin kanunlarinin içinde yasamaktayiz ve bu hesaplarda ortadadir ve her zaman bu gizli güçler haksizda olsalar daima onlar kazanmislardir. ve daimada onlar hakli çikmislardir.

  ve bu insanlarin biraz gazlarini almak için onlari bu sokaklara dökerler ki onlarin oralarda kosturmalari oynamalari bagirmalari birazda kirip dökmeleri her bunun içindir buda onlara yapilan bir hizmettir ve bunlarin anlamida budur ve geriside hikayedir derim. selamlar. r..ç.

 9. sokaga dökülmeyipte korkaklar gibi köslere mi sinsinler? bu mudur istenen? evet budur. tam aksi olunca aslinda korkan onlar. arkasi gelecek diye. bunun için hak arayanlara saldiriyorlar. çünkü ancak bir korkak suursuzca oraya buraya saldirir.

 10. sokaga dökülmeyipte korkaklar gibi köslere mi sinsinler? bu mudur istenen? evet budur. tam aksi olunca aslinda korkan onlar. arkasi gelecek diye. bunun için hak arayanlara saldiriyorlar. çünkü ancak bir korkak suursuzca oraya buraya saldirir.

 11. bir dügmeye bastilar arap bahari oldu ondan evvel her sey normaldi

  iste burada o dügmeye kim hangi güçlüler basiyor da bu kalabaliklari onlar kendi adina sokaga döküyorlar.

  bu sokaktakilerde bu isleri kendilerinin yaptigini zannediyorlar meselesi önemli demek istedim selamlar r.ç.

 12. gerçi bu çocuklarimiz için yani babasi yasindaki kisilere satilan çocuklar için mesela,
  sokaga dökülen görmedim. ya da yapildi da benim mi haberim yok?

 13. yüzlerce senedir belkide daha fazla senedir dünyada halada devam ediyor

  yasli yasli kadinlar genç genç erkekleri aliyorlar yasli yasli erkeklerde genç genç kadinlarla evleniyorlar yani parayi verenler bu düdügü çaliyorlar sa ve alan razi verende raziysa sokaklarda bagrismanin kosusmanin bir anlami yok demektir.

  yani alan razi veren razi sana ne oluyor niyazi diyorlar bu gibi islere karisanlara derim bunu da bir zamanlar tv de zekeriya beyaz hocadan duymustum derim.

  söyleki bir seyin bir faaliyetin geregi gibi olmasi için o meselenin efsafina uygun bir seyler yapmak mutlak lazimdir eger bu böyle olmuyorsa onlar olsunlar diye harcanan zaman ve güçlerde kuru bir niyet ve bos bir inanç pesinden kosmak olur ve o konudaki faaliyetler de hiç bir ise yaramazlar demektir gerçegide vardir.

  onun için sizlerinde bu kadin haklari konularinda bir tür inanciniz ve onda olmasini istediginiz bir gayenizde olduguna göre sizlerde onlarin adina kosusanlar oldugunuzana göre ve sizlere bol sanslar ve basarilar dilerim selamlar r.ç.

 14. ben ilk okul çagindaki çocuklardan bahsediyorum. yoksa bende biliyorum genç bazi kadinlarin yasça büyük erkeklerle evlendiklerini. eger konuyu böyle algiladiysaniz, yalnis algilamissiniz demektir.

 15. hani egri oturalim dogru konusalim derleya bu konuda ne söylesek ona bir bahane bulunuyor mesela kapitalizm sistemin mahsulüdür bunlar dedik bu degismeden bu isler düzelemez dedim onada yanasilmadi devlet var polisi var mahkemesi var haklar orada aranilir dedik gene olmadi alan razi veren razi dedik böyle gelmis böyle gider dedik onada bahaneler bulundu bunlar mevcut sistemin kurgularidir sizlerle iste böylede dalga geçiyorlar dedik gene anlatamadik ve bizi anlamiyorsunuz deniliyor.

  o zaman hayir severler olarak birlesiniz onlarin yardimina kosmak isteyenler onlari birer tane yanlarina alsinlar onlara öyle sahip çikilsin da onuda görelim bu ise kaç kisi sahip çikar onlari görelim ve onlardaki merhameti görelim öyle yollara dökülmekle bu isler düzelmez ki.

  sanki kahve tiryakisi olunmus her sene bunlari anmak için sokaklarda yollarda boy göstermek düdükler çalmak ve oyunlar oynamak her halde eglenceli oluyor gibi geliyor bana iste içinde yasadigimiz bu sistemler insani yetistirmiyor hemen hepsini mal ve para kazanmak kolayca zengin olmak ve bunun hirsizlarini yetistirmek olunca parali adam çocugun babasina bastiriyor parayi isi bitiriyor ve alan razi verende razi olunca buna kim ne diyebilir
  onun için sizin isleriniz çok zordur ve kolay gelsin sizlere derim selamlar r.ç.

 16. zengin çocuklari dediginiz gibi aile sevgisinden uzak yasayabiliyor. o ayri bir konu. ben illa sokaklara dökülsünler demiyorum. yazida da dedigim gibi, her maddi durumu iyi olan, yani illa dünya zengini olsunda demiyorum,artik. maddi durumu bir çocuga gönüllü aile olabilecek durumdaysa bunu yapmali. çocugu olamayan aileler yine bir çocugu yuva sahibi verebilir. ben bunu demeye çalisiyorum. en azindan bu kadar yalniz çocuk olmaz. vergi rekortmenleriyiz deyip, hava atacaklarina böyle isler yapsinlar diyorum.

 17. uzayip giden tren yolari oldu ama genede bir seyler yazayim dedim

  DININ ADI ESASTA REJIMDIR:

  Insani ve insanligi yöneten ve onlari terbiye eden daima din olmustur ve dindir onun içindir ki yüce Allah ben insanliga din olarak islami seçtim diyor ve ondan baskasinida kesinlikle kabul etmeyecegim diyor.
  iste durum böyle olunca din insanliga yön veren ve onlari yöneten ve onlari terbiye eden bir rejim olduguda kesindir
  .
  ve bu insanlik alemide kendi nefislerine göre bir din seklini ve onun rejim seklinide seçmislerdir ve daima onun içinde yasiyorlar ve onlar Alahinda kuranda söyledigi gibi bu dinlerinden çok memnunlar ama oda bu insanligi geregi gibi terbiye etmiyor ve onlari zalimlestiriyor.

  çünkü yasanan hayatimizin temeli böyle zalimlik olsun üzerine kurulmustur iste bu sistemin adida bir rejimdir yani bizler su anda da bu kapitalizm rejimi içinde yasiyoruz birde komünizm sistem ve onunda bir rejim sekli vardir.

  iste bu komünist rejimin ele basisi çok yakinda öldü onun ölüsünüde mumya yapacaklar ki ona tapmaya devam edilsin içindir ve onun gibilerinin ölmelerine çok aglamayanlari mutlak saygisizlik ediyorsun hesabiylada dövüyorlar.

  kaptalist sistemte bu böyle olmasada oda zengin fakir sekliyle ezenler ve ezilenler olmaktadir iste bunlarin her ikisinede hayir denilse hemen rejim düsmani zenginlik düsmalari damgasini vururlar.

  ve bu olanlara halkin bütünü gönülden razi olduklari için bunlarin disinda baska bir rejim aramazlar ve bu arada kurandaki islam dini rejimide hiç taranmaz ve tartisilmaz ve zaten bu kuranida mezarlikta okunan ve ölüler için
  okunan bir dua kitabida yapmislar bu duruma görede bu insanlik için yapilabilecek bir sey kalmiyor
  .
  yani yeyiniz sopayi oturunuz yerinizde deniyor ve baskasida bilinmiyor ki mesela su kadar köse yazarlarimiz var kitap yazarlarimiz var siyaset adamlarimiz var ve nice pasalarimiz var bunlarin hiç biriside bu konuda hiç bir sey söylemezler vede yazmazlar yanliz hep sikayet ederlerde bunun bir çare seklini ve bu islam dininide özünden aramazlar eger ararlarsa.

  iste onlar kendi taptiklari dinlerinde çikmis olurlar demetir ve zaten korkulanda bence budur derim selamlar ve basarilar dilerim r.ç.

 18. korkulacak bir sey oldugunu sanmiyorum. bir çocuk evlat edinmenin, ona anne baba sicakligini sunmanin hiç bir suçu yok. kim ne diyebilir? bu ailenin verecegi bir karar. eger baskalarinin ne dedigine bakiyorlarsa ya da ondan bundan korkuyorlarsa o zaman o çocugun umutlariyla hiç oynamasinlar.

 19. hiç kimse baska bir çocugu evlat edinmez evlat edinenler olsada oda yok denecek kadar çok azdir çünkü hiç kimse mirasina baskalarini ortak etmezler
  .
  eger o çocugu bakmak için yani onu büyütmek adam etmek için alirsa o zamanda onu alan o aile ona yilarca bize çalisti diye ona aylik ödemek zorunda birakilirlar
  .
  onun için bu islerden pek hayir çikmaz kanaatindeyim

  zaten herkes libaralizme ve digerlerinede razidir eger su motor icad edilmeseydi bir çogumuz hala kürek mahkumuyduk ve forsaydik iste libaralim budur.

  bu seferde bu insanlar baska türlü kürek çekerler ve çekiyoruzda iste bu kimsesiz çocuklar meseleside bir kürektir anlayana ne yapalim süper olan aklimiz ve akillilarimizin akillarida ancak bu kadar çalisiyor daha fazlasina degil demektir yani hepimiz kader mahkumuyuz ve önümüze her konulani yemek zorundayiz anlasilanda bu derim selamlar r.ç.

 20. bence hiç birimiz kader mahkumu falan degiliz. zaten basimiza ne geliyorsa, kabullenmekten geliyor. her seyi kaderin üstüne atiyoruz, bu yanlis. kaderini kendi belirlemeyenlere yardim edilsin diyorum sadece. her zengin almaz biliyorum. ama yapmak isteyende vardir mutlaka. herkesi ayni yere koymak olmaz bence. neticede her parmak ayni degildir.

 21. kaderi bize zaten yedirmisler.
  .
  fakat on binlerce senedir de bu kahredici zengin fakir olacak kral patron ruban köle olacak sistemini kaldirip ona karsi bir yenisini ve esit haklara nasil sahip olunur seklini yapmaya hiç kimse yanasmamis ve düsünmüyorda yani hersey eski hamam eski tas olunca buda insanligin bir kader mahkumlugudur elbekti çünkü yasadigimiz her an bizim kaderimizdir ve bizim elimizin ürettigidir olunca

  bizlerde her seyi Allah ve melekleri bulutlar arasindan gelsin de o düzeltsin bekleyisinde olunca bu insanlar tabiiki kürek mahkümu olarak kaliyorlar.

  mesela bu iki sistemin disinda baska olan sizin yapici bir fikriniz varmi desem belki sizde banane dersiniz .
  .
  mesela tahminen 3500 sene önce yasamis olan sokrat devrindede bu sistem böyleydi onuda aristokratlar zehirleyip öldürmüsler çünkü oda bu sistemi yerdi ve yenisini arastirdi diye.ve hala buna bir çare üretenler olmayinca basa gelen çekiliyor ve yasaniyor derim selamlar r.ç.

 22. eskilere saplaninca yenilikler üretilemez. evet tamam eskiden o kadar zulüm çekilmis, çektirilmis. ama bundan sonra geçmisimiz de böyleydi diye gelecegimize de mi zulmedelim? sonra kader deyip, boyun mu bükelim? aksine basimizi dik tutup bizden sonraki nesli nasil daha rahat, özgürce yasatabiliriz, bunu düsünmemiz lazim.

 23. eskilere saplaninca yenilikler üretilemez. evet tamam eskiden o kadar zulüm çekilmis, çektirilmis. ama bundan sonra geçmisimiz de böyleydi diye gelecegimize de mi zulmedelim? sonra kader deyip, boyun mu bükelim? aksine basimizi dik tutup bizden sonraki nesli nasil daha rahat, özgürce yasatabiliriz, bunu düsünmemiz lazim.

 24. ancak görebildiklerimizi söyledik eskileri anlatmak eskilere gömülmek degil geçmisleride görmek içindir unu anlattik.

  sizler yenisiniz artik ne biliyorsaniz siz onlari yapiniz ve sizleri alkislayalim.

  madem ki bu kapitalizm varken bakalim siz ne yapabileceksiniz.selamlar r.ç..

 25. ben geçmisimizi görmeyelim, tamamen silelim demiyorum. yanlis anlasilmisim, anlasilan. benim demek istedigim geçmiste tatsiz olaylar oldu diye neden bunlari nesillerimize yasatalim? onlarin büyüklerinin yasadiklari zulmü yasamalari için mi dünyaya getiriyoruz? yoksa daha iyi bir gelecek için mi?

 26. sizi yormayayim yazmayayim dedim ama gene birseyler anlatayim dedim

  söyleki misalen bir insana pasli ve kalin bir çivi saplanirsa o çiviyi oradan söküp atmadikça ve onun açtigi yarayi iyi bir teknikle tedavide yapmadikça o kisi o çivinin ona verdigi izdarabin içinde ölene kadar o insanlar yasar ve ölüm onun için belkide bir kurtulus olur iste bu misalle böyle bir çiviyi birileri olarak bu insanligin beynine çakmislar ve bu insanligi öyle bir hale getirmisler ki bu insanlik bu çiviyle yasamayi kendinden bir parça olarak görmüsler onun için bundan kurtulmayi dahi akletmiyorlar.

  çünkü bu küflü çiviler bu insanligin düsünce damarlarini dahi kurutmus dersek yanilmis olmayiz onun için bu durumlara düsürülen bu insanlara 1500 sene önce yazilan bu kuranda onlara bunlar içirilmis deniliyor iste bu içirilmis olanlarda basta komünizim ve kapitalizm olan bu küflü çiviler bizler istesekte istemesekte bizlere yedirilen içirilen bu sistemler ve bu putlarinn merhameti altinda yasamaya razi oldugumuz müddetçe bu insanlik alemi hiç bir zaman saglikli bir sosyal hayatlari olamaz gerçegide vardir derim onun için bu sistemler bu küflü çiviler bu dünyada var oldukça yaptigimiz her tür kötü olaylarin ve onlardan dogan sikayetlerimizede ilmi bir çaresi ve çözümü bulunamaz demektir.

  iste tam burada hodri meydan diyorum ve ne kadar okumus yazar çizer ve siyaset adami ve pasalar varsa onlarida beyinlerini zaten bu küflü kalin çiviler yan bu putlar bu totemler ve ikonolar zaten çakilmis ve onlarada içirilmistir onlarda bu insanligin hayrina olan ve insanligin güvenligi için hiç bir çareyi bilemezler ve bulamazlarda ve gereginide yapamazlarda mesela 3500 sene önce yasamis olan bu sokrat gibi onlarida bu put peresler zehirleyerek öldürürler diyorum.

  onun içindir ki bu putlara siginanlara onlara umutla bakanlara çareyi onlarda arayanlara hodri meydan diyorum ve yollar yürümekle asinmaz dillerde meydanlarda bagirmakla yerinden kopmazlar ve yalan dolan söylemeklede hiç kimse ölmez derim ve at martini debreli hasan daglar inlesin ve dostlar dinlesin derim. ve baki selamlar r.ç.

 27. o pasli çivileri söküp atmak bizim elimizde, ama çivileri sökmeyi çekinenler ya da kabullenmis insanlar o kadar çok var ki, çikarmaya çalisanlara da engel oluyorlar. onlarinda cani yaniyor, ama. biz böyle memnunuz diyorlar. ama böyle yaparak nesillerimizin de önünü kapatiyorlar. atalarimizdan biz böyle mi gördük? sahip çikmayi görmedik mi? bakin önümüz de güzel bir örnek var. Gülben ERGEN. baskalarinin çocuklarini kendi çocuklari belledi. okullar yaptirdi. yilmadi. neden böyle isler çogalmiyor? ya da yapilmaya çalisilinca reklam konusu ediyorlar? bu tür projelere reklam amaçli degil, gerçek bir yardim sever olarak katkida bulunulsun diyorum.

 28. o pasli çivileri söküp atmak bizim elimizde, ama çivileri sökmeyi çekinenler ya da kabullenmis insanlar o kadar çok var ki, çikarmaya çalisanlara da engel oluyorlar. onlarinda cani yaniyor, ama. biz böyle memnunuz diyorlar. ama böyle yaparak nesillerimizin de önünü kapatiyorlar. atalarimizdan biz böyle mi gördük? sahip çikmayi görmedik mi? bakin önümüz de güzel bir örnek var. Gülben ERGEN. baskalarinin çocuklarini kendi çocuklari belledi. okullar yaptirdi. yilmadi. neden böyle isler çogalmiyor? ya da yapilmaya çalisilinca reklam konusu ediyorlar? bu tür projelere reklam amaçli degil, gerçek bir yardim sever olarak katkida bulunulsun diyorum.

 29. o pasli çivileri söküp atmak bizim elimizde, ama çivileri sökmeyi çekinenler ya da kabullenmis insanlar o kadar çok var ki, çikarmaya çalisanlara da engel oluyorlar. onlarinda cani yaniyor, ama. biz böyle memnunuz diyorlar. ama böyle yaparak nesillerimizin de önünü kapatiyorlar. atalarimizdan biz böyle mi gördük? sahip çikmayi görmedik mi? bakin önümüz de güzel bir örnek var. Gülben ERGEN. baskalarinin çocuklarini kendi çocuklari belledi. okullar yaptirdi. yilmadi. neden böyle isler çogalmiyor? ya da yapilmaya çalisilinca reklam konusu ediyorlar? bu tür projelere reklam amaçli degil, gerçek bir yardim sever olarak katkida bulunulsun diyorum.

  not: yanlislikla ablamin hesabindan çikmadan yazmisim. onun için düzeltiyorum.

 30. EBU cehil sormus senin dinine giresem bana ne var diye
  hazreti peygamberimizde ona herkese ne varsa sanada o kadar var demis oda ebu cehile.

  iste islam dini budur kabul eden insanlara Ebu cehilde senin dinine lanet olsun demis hazreti muhammede ve ayrilmislar orada

  ve ondan öncede onun zamaninda da ve bu zamanimizda da hep bu ebu cehiller kazandilar ki ayni zihniyet ve ahlak ve o uygulamalar aynen devam ediyor iste Ebu cehil taraftarlari ve savunuculari olan insanlar iyilik olsun diye devletin hazinesinden ve halkin haklarindan ve isçilerin sirtindan kazanarak kendi adina kendi reklamida olsun diye birde hayir olsun diye okul ve saire yapiyorlar ve onlarin masraflarinida devlete vermesi gereken vergilerden düsüyorlar ve kendilerine ne iyi insanlar reklaminida yapan iste bunlardir ve geçek küflü çivilerde bunlardir ve onlarin kabul edenlerdir ve bu ebu cehiller var oldukça bu insanlik aleminin hal ve gidisleri kesinlikle düzelemez derim. çünkü bu kötü miras devam ediyor bizlerde bunu devraldik ve bunu devrediyoruz nesillerimize derim

  ve kuru laflarlada havanda su dövülmüs olunur ve birseyler yapiyoruz zannedilir her sey ortada degilmi hep ebu cehiller ve onlarin destekçileri alkislaniyor yanlislar orda aranmiyor sonrada dinden imandan haktan hukuktan ve adaletten esitlikten ve eziliyoruzluktan dövülüyoruzluklardan bahsediliyor iste halep oradaysa arsin burda demisler yani yasatilan bu ebu cehil yanlislarin hepimiz içindeyiz derim mesela senin cebinden olduktan sonra ben ne hayirlar yaparim kendi adima ve kendi reklamimida yapmis olurum derim.ve ne iyi adam derler banada selamlar. r.ç.

 31. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 32. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 33. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 34. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 35. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 36. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 37. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 38. reklam amaciyla yapilmiyor o isler. siz ve sizin gibiler böyle düsündükçe bu tür sevaplar gölgede kaliyor. çocuklarin egitiminde katkida bulunmak reklam degildir. bu yapanlar var. ama Gülben ERGEN reklam amaçli yapmiyor. gerçek bir hayir sever olarak yapiyor. keske katkida bulunabilsem bende.

 39. kapitalist ve komünist düsünce ve onlarin bu ahlaki ve zihniyeti insanlari hep böyle düsündürür çünkü kesinlikle onlarsiz yapamazlar eger kapitalistler olmassa ne olur onlarin halleri.
  aç kalirlar aç zaten ebu cehilde vaktiyla öyle söylemistir hazreti peygambere.

  onun için anlayana sivri sinek saz derler ve gerisi hikaye oluyor zaten. selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here