Genç Kiz!

20
771

Kendi kendine gülümsedi söyle bir bakti aynadaki yüzüne dislerini inceledi yeterince beyaz ve güzellerdi. Dudaklari tüm kirmiziligi ile göz dolduruyordu siyah saçlari ve iri siyah gözleri hemen dikkat çekiyordu.

Boyu ve kilosu esit orantidaydi çiti piti bir kiz olmayi hiç sevmezdi zaten. Lisede bir hocasi yüzünün ve kendisinin çok güzel oldugunu söylemisti. Elmacik kemikleri belirgindi ve yüzüne çok yakisiyordu biliyordu güzel bir kiz oldugunu ama farkinda degilmis gibi davraniyordu belki de gerçekten farkinda degildi.
Çünkü o yillar önce babasinin bir sözünden çok etkilenmisti “güzelligine güvenme güzellik gelip geçer” demisti.Bu sözü duydugunda henüz on iki yasinda küçük bir kizdi bir an önce büyümek isteyen hayat denen o karmasayi yasamaya hazir oldugunu sanan akranlarindan farkli olan düsüncelerindeki farkliligin farkini kavrayacak kadar zeki genç kiz…!

 

Ailede kimi zaman çürük elma olsa da çogu kez “ona sorun o iyi bilir”denilen genç kiz.Dokunsan aglamakli yüzü onu hep hüzünlü gibi gösterirdi içine kapanik ve sessiz büyüyen aslinda en çok konusan olan genç kiz..!

 

Kendi içinde sorulara cevap aryan, sorgulayan genç kiz…Kizginliklari çabuk affeden, saatlerce sevgilisini salincak üzerinde bekleyecek kadar sabirli, küs kalmayi beceremeyen, inatçi, sözlerinde ki gücüyle karsisindakini kendisine bagliyan, her utandiginda engel olamadigi yüz kizariklariyla yüzü hüzünlü genç kiz…!

 

Annesiyle bir türlü anlasamayan her kavgasinda annesinin onu yürekten vuran sözlerine aliskin olan ve içten içe annesine kirilan babasinin uzaktan sevmesine bir türlü anlam yükleyemeyen  kosup kosup bir yere varmayan genç kiz…!

 

Savunmasiz çabuk yikilan merhametli genç kiz.Deli gibi sevdigi zaman sevilmeyen sevmedigi zaman yollarda beklenen genç kiz…!

 

Kafasi karisik olan kaçip gitmeye meyilli oldugu halde oldugu yerden bir mil uzaga bile gidemeyen genç kiz.Baskalarinin acilarini kendi acisi gibi yasayan, hayallerinde diledigini yasayan, aglamak için geceyi bekleyen, yasakli kelimelerini cebinde tasiyan genç kiz…!

 

Elinde büyüdügü erkege yillar geçmesine ragmen hep minnet duygusuyla bagli olan genç kiz..! Sessizlik içinde yasadigi kilitleri kirip en yakin dostuna asik olan ve onunla her ani yasayip paylasan onu seven ve yüzündeki hüznü onunla atan genç kiz…!

 

Hata yapmayi ögrenen, yalanin insanin zehirli bir yilan gibi nasil öldürdügünü gören, yoklugu çeken yok oluslari yasayan genç kiz.!

 

Sahip olmayi çok istedigi nimetler için sabirla beklemeyi yillar geçecegini bilse bile “bir gün olacak” diye umutla bekleyise sahip genç kiz!

 

Cesareti olmadik yerde kirilan yaptiklari bir el yardimiyla yikilan umutlarina küsen bir balik gibi suda çirpinan, çirpindikça batan, battikça yok olan genç kiz…!

 

Ugruna inandigi perileri avuçlarinda yasatan ,yasamanin büyüyüp çoluk çocuga karismaktan ibaret olmadigini ve böyle gelmis böyle gidecek seline kapilmayi düsünmeyen genç kiz…!

 

Simdi kendisine yeni bir umut bagislayan ve yüzündeki gülümsemeyle büyüyen genç kiz yola devam…

20 YORUMLAR

 1. "Kendi içinde sorulara cevap aryan, sorgulayan genç kiz…Kizginliklari çabuk affeden, saatlerce sevgilisini salincak üzerinde bekleyecek kadar sabirli, küs kalmayi beceremeyen, inatçi, sözlerinde ki gücüyle karsisindakini kendisine bagliyan, her utandiginda engel olamadigi yüz kizariklariyla yüzü hüzünlü genç kiz…!"

  "Kafasi karisik olan kaçip gitmeye meyilli oldugu halde oldugu yerden bir mil uzaga bile gidemeyen genç kiz.Baskalarinin acilarini kendi acisi gibi yasayan, hayallerinde diledigini yasayan, aglamak için geceyi bekleyen, yasakli kelimelerini cebinde tasiyan genç kiz…! "

  "Simdi kendisine yeni bir umut bagislayan ve yüzündeki gülümsemeyle büyüyen genç kiz yola devam…"

  öyle yakin hissettim ki bu kizi 🙂

  kim ne derse desin, ne düsünürse düsünsün " sevgi tüm kilitlerin anahtaridir" ve "eger açamadigi bir kilit varsa sevginin o, zaten açilmamalidir"

  yüregine saglik sessiz…

 2. O kiz büyüyünce böyle olabilecek mi acaba?

  Yüzü kizarmaya meyilli utangaç bir kiz olabilecek mi?

  Yoksa o genç kiz kapilacak mi bu hayatin kötülüklerine?

  Gidecek mi içindeki o umutlar?

  Sönecek mi atesi?

  Eskiden oldugu gibi kalacak mi sevgisi?

 3. kesin hükümler vermek dogru degildir, lakin insanlarin hayatinda bazi öncelikler var. mayasinda ki olumlu özellikleri koruyabildigi sürece, sisteme yenilmedigi sürece korkacak pek bir sey yok bence "sevgi adina"…

  hayatin bir çok kötülüklerine, hatta hatta cehendimin dibine vurup yukari çikan bir kiz taniyorum:)))

  o basardiysa, bu kiz da basaracaktir:))

 4. Konunun içerigi çok basarili,ama benim sende farkettigim baska bir seyi belirtmek istiyorum.Ilk zamanlardakinden fazla yol katettigine inaniyorum.Bravo arkadasim

  tam yol ileri =)

 5. deliseyim evet dogru olabilir ama o genç kiz yasina ekledigi her yas ile o parlak umutlarinin çogunun toplum tarafindan nasil katledildigini önceleri farkina varmiyacak

  yasam ve toplum seline karisacak dünyayi yasadigini sanarak yasayacak takii yas 35 olgunluklarinda bir gün 17 sine gelene kadarki o temiz, saf, bir bulut kadar el degmemis duygularini büyüdügü her yil ile nasil yitirdigini sonrasinda farkedecek.
  sessiz hos yaziydi ve farkli bir bakis tesekkürler.

 6. Iyra tam olarak 35 mi bilmiyorum ama 20sinden sonra artik o eski genç kiz olmadigini sanirim anliyordur…Kendisinde ki ve duygularinda ki degisikler yasadigi topluma ayak uydurmaya çalismak ve hala yine o eski temiz saf duygulara sahip olmayi basarabilmek ne derece zordur kim bilir…

  Hani diyorlar ya insan yedisinde neyse yetmisinde o dur ben hiç sanmiyorum…

 7. eee lyram bizde ondan uyariyoruz iste, sisteme uyma ve güzel özellikleri koru diyoruz. kim ne derse desin kendin ol kriterlerine uymayan hiç bir seyi baskalarinin hatrina degistirme diyoruz:)) zaten kötülükler olmadan yasamadan iyilikleri anlayamayiz. önemli olan en az zararla kurtulmak. ve dedgim gibi bir kiz tanidim ben, onun basindan gelmeyen kalmadi sükür ki sagsalim ayakta halen…

  nacizhane paylastim iste bir ise yarasin diye tabi…

 8. kizlar ikinizde haklisiniz tabii iste 35 den sonra ggenelde toplum için ve çogu zaman hiç ugruna kaybettigin saf yüreginin tekrar kazanma çabasi basliyor ümitsizce.kendimde sunu animsiyorum (aman tanrim artik benim yüzüm kizarmiyor) :=). hayat insani olgunlastirirken bazi seyleri aliyor senden kimbilir belkide olmasi gerekendir.

 9. ben 20 yasindayim Iyra o çabam simdi bile var…eskiden yüzüm kizarirdi simdi niye kizarmiyor niye kiziyorum kendime.neden? ne olduda kaybettim o yüz kizarikligimi? hala anliyamiyorum ve evet yüz kizarmamasi artik olgunlastigin anlamina geliyordu.

 10. evet haklisin sessiz sonrasinda yüz kizarmasinin çokda elzem olmadigini farkedeceksin ne güzel sana ki 20 li yaslarda bazi seylerin farkindasin inan kirk yasina gelip kendini sorgulamaktan aciz insanlar var.

  halbuki kendini sorgulamak özeletiri demektir, özelestiri ise düsünmeyi getirir düsünmeyi bilmek özelestri yapabilmek ise bilinç asamasini getirir insana ve farkindalik haline ulasirsin. booolll ca düsünmeler :=).

 11. Kimi sevsem, onun hep uzakta bir sevdigi vardi, unutamadigi ilk aski ya da onu terk edip giden sevgilisi… Kimi derinden sevsem, o bir baskasini derinden hatirlardi. Öylesine çok sevdim ki onlari, baskalarina duyduklari sevgiyi anlatmalarini, sessizce, içim aciyla kanayarak dinledim. Beni yitirmekten hiç korkmadilar; çünkü onlara göre fazla iyiydim; bu yüzden ilk anda vazgeçilebilirdi benden.

  Beni terk edenlerden tek istegim olurdu. "Ne olur, bir daha beni aramayin! Çünkü ben kolay unutamiyorum. Çünkü ben size duydugum o akil disi ask yüzünden keder bahçemi dagitiyorum. Çocuklugumun o güzel bahçesini." Böyle derdim onlara ama yine de ararlardi beni… Soluksuz ve umutsuz kaldiklari bir gece mutlaka akillarina ben gelirdim… O, yedek sevgili!..

  Cezmi ersöz.

 12. himmm topluma göre iyi,anlayisli yani(yasinin üstünde olgunluk)zeki çünki anlayis bilginin zekasindan kaynaklanir, bu yüzdende hosgörü artar, derken bir anda karsindakinin sevgi duydugu insan olmaktan çikip siginacagi liman oluverirsin iste bu çok zor sende yürek tasiyorsun,sende derinden sevdigin gibi sevilmeyi beklerken bir anda siginilacak bir liman oldugunu görmek incitici.
  aslinda senden vazgeçmek degil kaçiyorlar çünki sendeki sevginin derinligi ve büyüklügü sig sevgiyle yetinebilecek olanlara fazla gelir ürkerler o sevgiden.

 13. "aslinda senden vazgeçmek degil kaçiyorlar çünki sendeki sevginin derinligi ve büyüklügü sig sevgiyle yetinebilecek olanlara fazla gelir ürkerler o sevgiden"

  aynennnn aynenn sevgi her yigidin harci degil lyram… çoz zor bir o kadar da mesakkatli bir süreç.

  sessiz, inanmak lazim taaa yürekten bir gün iste o gün mutlaka gelir…

  " her rüzgar savuracak bir toz, her hayal yasanacak bir can bulur"

 14. sende derinden sevdigin gibi sevilmeyi beklerken bir anda siginilacak bir liman oldugunu görmek incitici.

  Bu genellikle erkeklerin yaptigi bir sey..Çünkü kadinlar daha cesur sevmek konusunda kaçmiyorlar yikilmiyorlar savasiyorlar sonra bir bakiyosun karsindaki sana baska gözle bakiyor (bu kiz iyi beni seviyor yaralarimi tamir ediyor sevkat gösteriyor) sonra bey fendi uyaniyor neden baskasinin pesinden kosayim hazinem yanimda diyor…Tabi sonra bir bakiyor o mücadelici kiz savasan kiz çoktan kendi yolunda ileriliyor.

  Kendiminde yasadigi bir sey bu ve bir çok kezde gözlemledim…Bekliyorum bekliyorum bu adam gözünü ne zaman açicak diye bakiyorum tik yok ben gideyim diyorum sonra adam uyaniyor kolumu öyle bir tutuyor ki birakmiyor 🙂

  Ehh be güzelim ilk basta niye açamazsin kör gözünü.

  Bana göre böyle Iyra bide büyüklerin müthis tecrübeleri var senin ne yasiyacagini kestiriyorlar.Yok ben farkli olacak diyorum sonra dönüyorum bir bakiyorum bana denenlerin tipkisiyla karsi karsiyayim.

 15. evet canim büyükleri dinleyin tam uygulayamasanizda dediklerini bir kenarda unutmadan bulundurun inanin sizden daha akilli oldugumuz için degil daha zeki oldugumuz içinde degil yasam tecrübesi o tecrübeler öyle bilgilendirirki insani tipki bir un degirmeni gibi hayat degirmenin dislileri arasinda seni un eder istemesenizde ögrenirsiniz.

  Deliseyim sevgi emek ister, özveri ister çok fazla bir sey beklemeden vermek ister. ve özellikle artik gerçekten her yigidin harci degil yigitlerde epey azaldi:=).

 16. sessiz k.bakma netimde sorun olmasi nedeniyle ne zamandir qiremiyorum yoksa mutlaka yorum atardim yha ben bu qenç kizi taniyorum sanki çok içtenlikle yazilmis yüreqine saqlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here