Genç Ölenler mi Efsane Olur, Yoksa Efsaneler mi Genç Ölür?

3
279

Evet bu çikmaz bir soru, tavuk ve yumurta gibi. Sizce de sanat ve özellikle müzik tarihinde, efsaneler mi genç ölüyor, yoksa genç ölenler mi efsane oluyor? Asagida kisa kisa bahsettigim ünlülerin hepsi alaninda bir efsane ve genç öldüler. Ancak örnek vermek gerekirse Michael Jackson pop tarihinin gelmis geçmiç en büyük efsanesi ve yildizi, ancak yasiyor, ve yasadikça da basari saglayamiyor. Yaptigi albümler artik tutmuyor, hep eski günleri araniyor. Ne olurdu sizce Michael Jackson 1996 yilinda ölseydi? Ihtiyarlamis bir efsane olmayacagi kesin.

Iste bazi genç ölen efsaneler…

Marilyn Monroe

Hizli yasadi, döneminin en meshur modeli ve oyuncusuydu, 1962 yilinda 36 yasindayken intihar etti. Günümüzde hala bir güzellik emsali, bir efsane.

Aaliyah

Yildizi parlayan, topluluklari arkasindan sürüklemeye baslayan genç bir R&B yildiziydi, 2001 yilinda 22 yasinda bir uçak kazasinda hayatini kaybetti. Ölümünün ardindan efsanelesti, adina Tributelar yapildi, erken kaybedilen bir yetenek oldu.

James Dean

Amerikan sinemasinda bir ikon haline gelen James Dean, öldügünde henüz 24 yasindaydi.

Tupac Shakur

Siyahi HipHop yildizi, çok sevilen bir sarkiciydi, ancak bir çete çatismasinda 25 yasinda öldürüldü, ardindan arkadaslari anisini yasatti, hatta onun hala ölmedigine ve bir gün yeniden ortaya çikacagin inanlar bulunmakta.

Jimi Hendrix

Yetenekli gitar virtüözü, Woodstock ile özdeslesmis, sarki yazari Jimi Hendrix, kariyerinin zirvesinde 27 yasinda öldü.

Elvis Presley

Rock’nRoll’un krali, milyonlar hayrani varken 42 yasinda nedeni tam bilinmeyen bir sebepten vefat etti. Onun hala ölmedigine inanan bir sürü insan bulunmakta.

John Belushi

Ünlü komedyen, oyuncu, Blues Brothers, John Belushi 33 yasinda uyusturucudan öldü, hala büyük bir usta olarak anilmakta.

Kurt Cobain

Nirvana’nin ve Grunge müzigin en büyük ismi, kariyerinin zirvesinde 27 yasinda intihar etti. Hala ölüm günü saygiyla anilmakta, sarkilari büyük bir zevkle dinlenmekte, yoklugu aranmakta.

Bruce Lee

Uzakdogu sporlarinin ustasi ve bu sporlari sinemaya tasiyan, oyuncu ve karateci Bruce Lee, halen bütün dünyada bir fenomendir. Kendisi genç yasta 32 yasinda vefat etmistir.

Janis Joplin

Rock’in çilgin hatunlarindan Janis Joplin, hippi kusaginin öncülerindi ve 27 yasinda uyusturucudan öldü.

Jim Morrison

The Doors’un efsanevi vokalisti, 27 yasinda küvetinde ölü bulundu.

John Lennon

John Lennon bir hayrani tarafindan 40 yasinda evinin kapisinin önünde öldürüldü.

Sid Vicious

Punk’in ve asarsik müzigin yaraticilari sayilabilecek Sex Pistols’in efsanevi basçisi Sid Vicious punkçilar arasinda hala bir efsanedir. Kendisi 21 yasinda asiri doz eroinden öldü.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here