Gepgenç Festival SantralIstanbul da!

10
432

Bu yil II. Si gerçeklesecek olan dopdolu Gepgenç Festival 11-16 Nisan günleri arasinda yeni açilan Silahtar kampüslerinde yer verecekler. Almanya, Azerbaycan, Bulgaristan, Fas, Filistin, Gürcistan, Ispanya, Italya, Isveç, Güney Kore, Macaristan, Misir, Polonya, Sirbistan, Slovenya, Ukrayna ve Yunanistan’in da katilacagi festivalin bu seneki temasi ”Komsuluk”… Mesaji ise, “Komsuluk; konuslandirmadan konusmak, ötekilerle yolculuga çikabilmektir…”

gepgenç festivali

Amaç:

 • Gençlerin toplumsal hayattaki rolünün görünür kilinmasi.
 • Gençlere saglanan hizmetlerin içeriklerinin gelistirilmesi ve yayginliginin arttirilmasi.
 • Gençlerin topluma sagladigi katkilarin desteklenmesi.
 • Sivil gençlik girisimlerinin ortak çalismalar yapan ve öneriler gelistiren sivil gençlik aglarina dönüsmesi.
 • Gençlik alaninda kamu ve sivil alan arasindaki diyalogun gelismesi.

Festival programinda; insan haklari, sivil toplum, egitim, fotograf, istihdam, çevre ve kültürlerarasi ögrenme konularinda gerçeklesecek atölyelerin yani sira, çesitli proje ve kampanyalarin masaya yatirilacagi iyi örnekler konferansi, 160 gençlik kurulusunun bir araya gelecegi fuar ve forumlar da olacak.
gepgenç festivali

Peki hangi gruplar var?
Curcuna basligiyla düzenlenen kültür, sanat ve eglence etkinliklerinde ise; müzik ve dans atölyeleri ile Sulukule Roman Orkestrasi, Kres, Gayda Istanbul, Kirmizi Kart, Gevende, Ayben & Fairuz Derinbulut, Kumm, Babazula, Yeni Türkü, Gripin ve Cümbüs Cemaat gruplarinin verecegi konserler yer alacak.

Kitaplari gerçek insanlar olan “Yasayan Kütüphane” ve kiraathane kültürüne baska bir yaklasim getiren “Sosyal Haklar Kiraathanesi” ise, festivalin diger ilgi çeken etkinlikleri arasinda.

Herkesin katilimina açik olan etkinlikler ücretsiz gerçeklesecek.

Festival ile ilgili ayrintili bilgiyi http://www.gepgencfestival.net adresinden bulabilirsiniz.

10 YORUMLAR

 1. Yahu bu ne böyle? Nsil bir festivaldir ki bu her sey BEDAVA!

  Heey millet, duyanlar, duymayanlara duyursun. Konserler, filmler, etkinlikler, sergiler, ögreti kurslri her sey ama her sey bedava yahu.

  20 dakika da bir Taksim den bedava servis. Yahu suyundana da koy diyecegim ama ona bile lüzum yok, yagindn koymuslar, yanina tatli, arkasindan türk kahvesi vs… ohh misss…

   

  Vala onu bunu bilmem, duymadim, görmedim demeyin sakin. Derseniz de veabli boynunuza ona göre…

  Yozant eline saglik, iyi ki yazmissin. En azindan biz üstümüze düsen görevi fazlasi ile yerine getirmis olduk sayende. Sagol, varol…

   

  Not: siteleri biraz kullanissiz. Hatta facebook gruplarinda da dile getirdim. Eger ebcerebilirsem, vaktim olursa ben bir liste çikartacagim. Ya da yok abi sen yeteri kadar youldun. Uzan söyle, ben simdi hazirlarim o listeyi diyen de varsa, Allah ondan razi olsun. Yanitlarinizi bir süre bekleycegim. Imdat çigliklarimyanitsiz kalirsa is basa düsecek gene 😀

 2. Rica ederim efendim ne demek benim için bir zevkti, ayri bir zevk daha ki bu konserde ekipten biriyim.
  Mutluyum, huzurluyum, hazirim. Sizde hazir misiniz?
  Cuma günü start alacak olan festival gün içerisinde sergi, fuar, gösterileriyle boy gösterecek ve aksaminda ilk olarak Gayda Istanbul grubunu saat 19:30 – 20:30 arasinda ve hemen ardindan Kirmizi Kart grubu 21:00 – 22:00 saatleri arasinda sahne alacak hiç durmadan gecenin en büyük bombasi olarak Gripin 22:30 – 24:00 arasi festivaller için en güzel parçalarini seslendirecek.
  Cumartesi aksami 18:30 – 19:30 arasi Cümbüs Cemaat grubu kisa zamanda büyük ilgi toplayan eserleriyle bizleri eglendirecek, bitmedi Gevende ise Cümbüs Cemaat grubundan sonra sahne alacak 20:00 – 21:00 saatleri arasinda ve o gecenin yine bombasi olarak Türkiye Rap müzik severlerinin ilgi odaklarindan birisi olan Ayben ile birlikte çikacak Fairuz Derinbulut 21:30 – 22:30 arasi bu güzel geceye renk katacak. ve… ve… ve… yillardir sarkilariyla 7 den 70 e dilden dile dolasan YENI TÜRKÜ 23:00 – 00:30 arasi geceyi sonlandiracak.
  Pazar günü 18:30 – 19:30 arasi Kres, ardindan 20:00 – 21:00 arasi Kumm (Romanya) grubu, bu gece bizim olacak diyenler için Sulukule Roman Orkestrasi 21:30 – 22:30 arasi eglence, müzik, dans için izleyenleri yerinde durduramayacak. ve bu güzel gecenin sonunda ise Baba Zula farkli enstürmanlar ile sasirmaya ve eglenmeye tanik olacaksiniz.
  Bu festivalde yer yerinden oynayacak, gelmek isteyen? 🙂

 3. Sadece konserlere birgöz atalim:

   

  KONSERLER

   

  GePGeNç FeSTiVaL konserleri, santralistanbul’da, açik hava sahnesinde 11-12-13 Nisan tarihlerinde. Konserler 18:30’da basliyor, 00:30’a kadar devam ediyor. “Komsucanlisi” müziklerle eglenmeye bekleriz.

   

  11 Nisan 2008 Cuma

   

  Gayda Istanbul

  19:30 – 20:30

  Balkanlardan Trakya’ya ve oradan Istanbul’a uzanan kültürel iklimin izlerini sürüyor ve bu izlerin yol göstericiliginde, güncel temalar ve yeni müzikal ifadeler gelistiriyor. Balkan ve Çingene müziklerinin geleneksel enstrümanlarindan olan keman, klarinet ve darbukanin, elektik gitar, bas gitar ve davulla olusturdugu birliktelik, projeye sicak bir sentez havasi katiyor ve bu topraklardaki coskulu ritim ve ezgiler, Gayda Istanbulda dünyanin baska müzikleriyle bulusuyor.

   

  Kirmizi Kart

  21:00 – 22:00

  Kirmizi Kart , agirlikli olarak 1950lerin ve 60larin en çok tutulan rock n roll parçalarini günümüze tasimaktadir. Bunun yanisira repertuarinda rock n roll sounduyla uyumlu daha güncel sarkilara da yer vermektedir.  Her biri baska mesleklere sahip grup üyeleri muzige verdikleri uzun aradan sonra GePGeNc FeSTiVaL 2006 için Kirmizi Kart adiyla tekrar bir araya geldi. Ilk festivalin açilis partisinde de yer alan ve büyük begeni kazanan grup GepgencFestival 2008in açilis gecesinde de eglenceli müzigi ve dinamik sahne performansiyla festival izleyicileriyle bulusuyor.

   

  Gripin

  22:30 – 24:00

  Bugüne kadar yaptiklari albümler, katildiklari rock festivalleri, üniversite bahar senlikleri, verdikleri konserler sayesinde kendilerine ciddi bir hayran kitlesi edinen Gripin, 1999 yilinda kuruldu. Güçlü soundu ve sarki sözleriyle dikkat çeken grup 2007 ‘nin ilkbahar ve yaz  aylarinda çiktiklari Anadolu turnesinin bitiminde , üniversite bahar senlikleri ve festivallerde verdikleri ve kalabalik kitlelere çaldiklari konserlerle adindan söz ettirmeye devam ediyor.

  12 Nisan 2008 Cumartesi

  Cümbüs Cemaat

  18:30 – 19:30

  Bogaziçi Üniversitesi’nde kurulmus, Tasoda konserleriyle taninmis, 2007 yazinda Arafta sahne alarak profesyonellige yelken açmis bir grup olan Cümbüs Cemaat Ispanyadan Balkanlara, Yunanistandan Anadoluya farkli yörelerin müziklerini yorumluyor. Cümbüs Cemaat sizi , Dogu ve Batinin müziklerinin dogaçlama sentezinden ortaya çikan Kaotik Alaturka Blues, udla gitarin, parmak ziliyle kastanyetin, klarnetle brutal vokalin, bass gitarla darbukanin çakirkeyif birlikteligi bulusmaya davet ediyor.

   

  Gevende

  20:00 – 21:00

  Emprovizasyon yapmayi ve farkli müzisyenlerle çalismayi seven Gevende,

  kuruldugu Eskisehir’de sahne performanslari ile kisa zamanda genis bir hayran

  kitlesi kazandi. Bu güne kadar Londra Orient Express Session, London Pulse Music Festival, Hollanda Oerol Festival, Amsterdam Roots Festival, H2000, Kayafest, Atina

  Beyond The Music Festival, Eskisehir Caz Festivali, Samsun Caz Festivali,

  Barisarock, Ankara Uluslararasi Caz Festivali, Istanbul Caz Festivali gibi pek çok

  önemli müzik organizasyonunda yer alan grubun 2005 Roxy Müzik Günlerinde

  birincilik ve Ican Bilkom Kisa Film Yarismasinda da ikincilik ödülleri var.

   

  Ayben & Fairuz Derinbulut

  21:30 – 22:30

  Nisan ayinda “Sensin O“ isimli  albümünü çikaracak, Türk rap müziginde yepyeni bir soluk olan Ayben ve deneysel topluluk Fairuz Derin Bulut birlikte sasirtici ve enerjik bir performansa imza atacaklar. Türkiye’nin ilk kadin rap yildizi Ayben, Nefret grubu ile basladigi profesyonel müzik çalismalarini Sertab Erener, Ceza, Burhan Öcal, Aylin Aslim, Fuat, Nil Karaibrahimgil ve Mercan Dede gibi farkli müzik türlerinden sanatçi ve gruplar ile sürdürdü. Fairuz Derin Bulut ise rock, funk, ve hatta arabesk gibi türleri biraraya getirerek yepyeni bir sound yaratti. Sinirlari hiçe sayan orkestra, sarkilarini dogaçlama üzerine kuruyor.

   

  Yenitürkü

  23:00 – 00:30

  1978 yilinda Ankara’da kurulan grup, ilk albümü olan “Bugday’in Türküsü”nü 1979’da çikardi. Grubun adi bir bakima yaptigi müzik türünü de açikliyordu; geleneksel ve etnik özellikler tasiyan müzik ayni zamanda günümüz insaninin kulagina hitap etmeli, Türkü’ler “Yeni”lenmeliydi. Bu görüsle yola çikan grup yaptigi müzige Ege ve Akdeniz esintilerini katarak bugüne dek 17 albüm çikardi.

  13 Nisan 2008 Pazar

  Kres

  18:30 – 19:30

  2000 yilinda Popcorn adiyla kurulan ve Rock’n Coke, Masstival, Radar Live, Phonem by Miller gibi birçok festivalde binlerce kisiye sesini duyuran  Kres, “Zaman Yok” isimli ilk albümü ile Türk rock müzigine yeni bir soluk getirdi. Kres sinir tanimayan sahne performanslari ile dikkat çekiyor. Patlayan bir rock müzigin üzerine, sert gitar rifleri ve disko müzigin enerjisini iyi yediren grup  tüm performanslari boyunca bir dakika bile yerinde durmuyor. Bu enerji patlamasini kaçirmayin.

   

  Kumm (Romanya)

  20:00 – 21:00

  Kumm 1997 yilinda Cluj, Romanya’da kurulduktan sonra geleni gideni, ziyaret edeni çok olan kapisi açik bir grup oldu. Ilk resmi demolari , Listen to my Songs’u 1998 yilinda çikaran grup ilk albümleri olan Moonsweat March’i ise 2000 yilinda çikardilar.  Macaristan’da, Almanya’da ve Italya’da verdikleri konserlerle Romanya disinda da duyanlarin duydugu, tanidigi, bildigi bir grup haline geldiler. Elektro gitar, davul, bas gitardan olusan ana üçlünün yani sira grup saksofon, piano ve konuk sanatçilarin katkilariyla kulaklari senlendirmeye devam ediyor.

   

  Sulukule Roman Orkestrasi

  21:30 – 22:30

  Dünyanin en eski Roman yerlesimlerinden biri olan Sulukule deyince akla, eglence, müzik, dans gelir. 9/8 ‘lik ritimlerin vücut buldugu Sulukule Roman Orkestrasi

  2006 Mart ayinda kuruldu. Grubun kurulma amaci dünyadaki tüm insanlarin ve hayvanlarin yasadiklari, içinde “var olduk”lari yerlerdeki barinma hakkina sahip çikmak. Tepkilerini, dertlerini müzik araciligiyla ifade eden grup kalabalik ekibiyle GePGeNç ziyaretçileri ile bulusuyor.

   

  Baba Zula

  23:00 – 00:30

   

  Baba Zula performanslari ile sasirtmaya devam ediyor.  Baba Zula elektro saz, kasik, darbuka ve makineleri kullanarak üç kisilik kocaman ekiple sahnede harikalar yaratirken ilginç kostümlü dansözleri, canli çizim teknigi ile konserlerinde adeta bir ayin havasi estiriyor. Halk müziginden yola çikan topluluk, müziklerini Istanbul sehir kültürü ile harmanlayarak kendilerine özgü güncel bir tiniya ulasiyor.  “Kökler” isimli son albümleriyle 11. yilini deviren Baba Zula’nin Türk isi kara mizahin agirligini hissettirdigi  parçalari ile japon halayi, beraber oyun havalari ve solo sarkilara tanik olacaksiniz.

   

 4. pazar günü santralistanbuldaydim. giderken farkettim ki, gepgenç festival amacina gerçekten ulasmis. taksim akmnin önünden kalkan tek bir servise dolusmak isteyen 30-40 kisinin önceki günlerde de gidip elinde festival gazeteleriyle, hangi atölye çalismasina katilsam diye düsünmesiydi iste bu amaç.

  gepgenç bir festival, gepgenç bir ruh. tebrik ediyorum tüm organizatörleri.

  en ücra kösedeki stand görevlisinden güvenlige, kampüs içi yönlendirmeleri yapan arkadaslara kadar benim gözüme hiç bir sorun çarpmadi. servisler ha keza öyle.

  tekrar tebrikler arkadaslar. iyi ki varsiniz.

 5. Efendim emegi geçen herkese tesekkürler. Oldukça güzeldi ortam ama biraz fazla sakindi gibi geldi bana. Bunun da sebebi sanki fazla duyurulmus olmamasiydi. Yani böyle %100 bedava sergi, konferans, dans göterileri, oyunlar, filmler, animasyonlar, konserler vsden olusmus bir etkinlik hinca hinç dolu olmaliydi.

   

  Bu bir sitem degil, sadece keske daha fazla kisi haberdar olsaydi da yararlansaydi dilegi… Bir de Santralistanbulu ilk defa ziyaret edenler için ne, nerede, ne zaman karmasasi yasandi. Çevremde de zaman zaman gördüm.Girise ya da belli basli noktalara su an burdasiniz tarzinda büyük pano haritalar konabilirdi.

  Giriste yer alan danisma bölümündeki bir arkadas E-301i yan binada bir yer olarak tarif ettiginden film izleyemedim mesela.

  Bir kadin dayanisma olusumunun standindaki bayan arkadas daha dernegin Taksimdenerede oldugunu bilmiyordu. (Tabi ki bunun gepgençle bir alakasi yok, bir anektod sadece)

  Geç biten konserler sonunda ücretsiz servis olmasi güzel bir jestti, lakin birçok kisi bunu son anda ögrendi. 🙂 Lakin konser bitmeden otobüslerin hazir olmasi daha yerinde olurdu sanirim. 

  Sonuç itibari ile güzel bir etkinlikti. Basta da söyledigim gibi eminim kaçiran, haberi olmayan bir çok kisi Tüh bee! demistir içinden.

  Yine ögrendigim kadariyla geçen sene büyük bir sponsorluk altinda yapilan etkinlik, bu sene kendi çabalari ile organizasyonu gerçeklestirmis.

  Kendilerini tebrik ediyorum. Gerçekten güzeldi, umarim çok daha güzellerine imza atma sansina sahip olursunuz.

  Not: Seneye festivalde muhakkak bir Fotograf makinasi (ucuz, kullan at, pil sarj ünitesi, telefon sarj ünitesi, kalem pil vs…) nin yer aldigi bir stand, bir bölüm  düsünün derim. Naçizane tavsiyemdir.

  Emegi geçen herkese tesekkürler… 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here