Gezgin Kayalar – Kendi Kendine Kayan, Hareket Eden, Seyahat Eden Kayalar

3
246

Arkadasim konuyla ilgili bir Google Images baglantisi gönderdiginde hem sasirmis hem de bu konuyu Bilim Teknik vs gibi bir dergide okumus oldugumu hatirlamistim. Hemen bir arastirma yapip bunu Renkli Dergi’de yazmaliyim diye düsündüm.

Türkçe birkaç forum haricinde pek bir bilgi yoktu. Onlar da zaten birbirlerinden kopyalayip duruyorlar. Sagolsun, wikipedi, Google, konuyu arastiran profesörün sayfalari yardimima yetisti de size bu doga üstü olaylarla ilgili birkaç bilgi verme sansi yakalamis oldum.

Her seyden önce konuya iliskin ispatlanmis  bilimsel bir açiklama ne yazik ki yok. Ama önce ne menem bir sey bu gezgin kayalar gelin önce ona bakalim.

Bir çok doga üstü olay gibi hikayemiz Amerika’da geçiyor. Racetrack Playa adi verilen bir kuru göl yataginda gerçeklesen olay gerçekten de baslikta gördügünüz gibi gerçeklesiyor.

KAYALAR KENDI KENDINE HAREKET EDIYOR!

Evet aynen böyle oluyor(mus). Kimi zaman agirliklari 300 Kg’ye varan kayalar uzun bir zaman dilimi içerisinde kendi kendilerine hareket ediyorlar. Ilgili fotograflarda da göreceginiz üzere kimisi düz bir hat üzerinde ilerlemis olarak kaydedilmis. Kimi ise belirli bir yönde hareket ederken yön degistirmis ve diger istikamette yol almis. Bu yol alma, kayma, hareket etme süreçleri 2-4 senelik zaman dilimlerine ait. Isaretlenen ve kaydedilen kayalar arasinda birincilik  7 yil içinde 201 metre ile 250 Kg agirliginda bir kayaya ait.

Tüm bu verilere kayitlara ragmen kayalari hareket halinde kayit edilmemis olmasi, hizlarinin bilinmemesi ise ayri bir muamma. Bu ölçümler yapilabiliyorsa bir sekilde hizlari da ölçülmüs olmali. Ne yazik ki bu konudaki soruma bir yanit bulamadim?

1940’li yillardan itibaren yapilan arastirmalar neticesinde çesitli teoriler ortaya atilmis. Hatta zaman zaman bu teorilerin dogrulugu da kabul edilmis. Fakat 1990’li yillara gelindiginde taslarin hareketine sebep oldugu varsayilan “rüzgar ve yagmur” teoremi de çürümüs.

Taslarin nasil olup da gezdigine dair son arastirmalarda elde edilen bulgular ise hayli ilginç. Profesör John Reid ve ekibinin yaptigi arastirmalar gezen kayalarin en çok gezindigi tarihler kis sartlarinin en çetin geçtigi tarihler olarak yer aliyor. Bundan elde ettikleri sonuçlar ile kayalarin bir nevi buz akintilari üzerinde kayarak ilerledikleri yönünde. Tabi ki zaman zaman 145 km bulan rüzgar hizinin da bu durumla ilgili payi yadsinamaz bir gerçek.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here