Giresun Sanat Günleri 4te, Hangar Sanat Dernegi Ile Giresun Sanat Sokaginda…

3
210

Giresun Sanat Günleri 4 / 29-30-31 Temmuz 2010 Giresun-Türkiye

Hangar gönüllü oldu, 

Giresunun artik bir sanat sokagi var.

Hangar bu yil Sokakta senligini tek bir etkinlik olarak düzenlemekten vazgeçti ve ekibi belli bir görev dagilimiyla farkli gruplara bölüp daha uzun vadede daha çok kisiye ulasmak için kollari sivadi.

Kamusal alanda sanat fikrini Istanbul disinda da yaymak için, ilk adim bu yil Temmuz sonunda Giresunda atildi. Hedef bu yil dördüncüsü düzenlenen Giresun Sanat Günlerini etkilesimi yüksek ve bol atölyeli bir hale sokup halki sokaga dökmekti ve sonuç planlanandan da güzel oldu. Sanatçilarimiz 3 gün boyunca sokakta sergiledigi performanslarla ve yürüttügü atölyelerle yüzlerce kisiye ulasti.

Sadece aktif atölye katilimcilarinin sayisi 400ü geçti.

Bu seferki girisimimizin sanatsal amaci, evde elimizin altinda zaten var olan malzemelerle hiç para harcamadan, yalnizca yaraticiligimizi kullanarak eserler yaratabilecegimizi katilimcilara anlatmakti. Sosyal amacimiz ise bizim için çok degerliydi, kar amaci gütmeden katildigimiz bu organizasyonda Hangar olarak tek talebimiz, sokagin biz gittikten sonra Giresunlu sanatçilara ve sanatseverlere devredilmesi,  bu alanin sürekli sanat eseri üretilebilir ve sergilenebilir bir hale getirilmesiydi. Belediyeden bu söz alindiktan sonra geri dönüsüm konsepti üzerine çalismamiz gerektigine karar vererek iki aylik bir hazirlik sürecinin ardindan Giresun halkiyla birlikte Bas Ögretmen Ali Osman Sönmez Sokakta bulustuk.

Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu, Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Cinelin de katilimiyla Giresunlu tiyatrocu Tonguç Oksalin sunuculugunda gerçeklesen açilisin ardindan, atölyeler ve performanslar için start verildi.

Graffitiye 2000li yillarla birlikte baslamis olan ve Istanbul basta olmak üzere yurtiçinde ve yurtdisinda çalismalar yapmis, sanatçi arkadasimiz Mehmet Cype Akçakoca, Ali Osman Sönmez Sokakin her iki girisine de doga için çok önemli olan geri dönüsümü konu alan iki graffiti çalismasi yapti. Bu performans ile sanat sokagina dönüstürülecek olan alanimizin kimligine görsel anlamda da kavusmasi için atilan ilk kalici adim oldu. Sanat günleri katilimcilari Cypein üç gün boyunca süren performansini sokaga yerlestirilen banklara oturarak izleme firsati buldu.

Kazançsiz ve paylasimci bir hareketle 2005 yilindan bu yana çesitli festivallerde atölye çalismasi yaparak, çesitli alanlarda ücretsiz egitim vererek, gençlerin gelisimine katki saglamak için çalisan Poi Art ekibi de yanimizdaydi. Cihan Ilhanli ve Argun Sayin Ata Park ve Giresun Cumhuriyet Parkinda, Poi, üç top, Unicycle (tek teker bisiklet), Contact Ball ve ipte yürüme performanslariyla Giresun halkina eglenceli ve heyecanli bir üç gün geçirtti.

Performanslarin ardindan düzenledikleri mini atölyelerde gençlere, bugday ve balonla üç top yapmayi, çoraptan poi elde etmeyi ögretip Jonglörlük hakkindaki püf noktalarini paylastilar.

 

Organizasyon boyunca en çok katilimci agirlayan atölye bez çanta boyama atölyesi oldu. Son aylarda satisa sunulan bez alisveris çantalarini kendi imkânlarimizla hazirlamayi ögrenmek ve kumas boyasiyla desen çalismasi yapmak için kurulan atölye boyunca, gözetmenlerimiz Nilay Küme ve Erman Demirkaya yardimiyla, önceden hazirlanmis bez torbalarin üzerine çesitli aplikasyonlar uygulandi. Hazirlanan yüzlerce torba mandallarla sokaga asilarak üç gün boyunca dönüsümlü olarak sergilendi. Bez torba atölyesinin yürütücüleri ekibimize Izmirden katildi. Naylon poset terörüne karsi savasan arkadaslarimizin faaliyetlerini http://www.beztorbakullananlar.com adresinden de takip edebilirsiniz.

 

Fotograf atölyesi yürütücülerimiz Serkan Aygören ve Erdem Kirca, katilimcilarla Giresun Adasinda bir kesfe çikti, adanin dogal güzelliklerini ve adada yasayan kuslari kadrajladiktan sonra sokakta karma bir açik hava sergisi düzenlediler. Gündüz çikilan fotograf turlarinin yani sira her gece sokakta ve deniz kenarinda düzenledikleri isikla boyama atölyelerinden de çok eglenceli sonuçlar çikti. Renkli fenerlerle uzun pozlama tekniginden faydalanarak yapilan çalismalar yine üçüncü gün sokakta sergiye alindi. Böylelikle Giresundaki genç fotografçilarin eserleri ilk kez izleyiciyle bulustu. www.ikisekiz.com

 

Geri dönüsüm üzerine çalisan sanatçi arkadasimiz Kamile Kuzu sanat günlerine ikinci gün Samsundan katildi. Atölye katilimcilariyla Giresun çöplügünde düzenlenen bir malzeme kesif gezisinde toplanan birbirinden ilginç atik maddeleri temizledikten sonra ortaya inanilmaz enstalâsyonlar, minik heykeller, deneysel rölyefler ve desenler çikti. Giresun Sanat Günleri boyunca tüm atölyelerde kullanilan malzemelerin geri kalani Kamile Kuzunun bir sonraki atölye duraklari olan, Ankara, Diyarbakir ve Mardinde kullanilmak üzere sanatçiya devredildi. Kamile Kuzu kolaylastiriciliginda düzenlenen Dön Dön Dön Durmadan atölyesinden çikan heykeller eylül ayinda tekrar Giresunda sergilenmek üzere Can Akengin Sanat Galerisinin arsivine kaldirildi.http://dondondondurmadan.wordpress.com/

Origami atölyesine de ilgi yüksekti. Atölye yürütücüsü tasarimci arkadasimiz Aysegül Kantarcinin gözetiminde Origami yöntemiyle hazirlanan kâgit kuslar ve balon küpler Giresunun yeni sanat sokagini süsledi. Geleneksel Japon kâgit katlama sanati olan Origami’ye Giresun halki hizli bir giris yapti. Atölye boyunca Aysegül Kantarciya Pirazizli genç egitmen Ilkay Senel eslik etti. Ilkay Senel Origami arsivini genç katilimcilarla paylasti ve bizlerin de bilmedigi birçok figürü atölye katilimcilarina kazandirdi. Iki gün süren 3 Origami atölyesinden biri Türk Egitim Gönüllüleri Vakfi Giresun ayagindan 25 minigi de konuk etti. 4–10 yas arasi çocuklardan olusan TEGV vakfi grubu Aysegül Kantarci ile hazirladiklari rüzgar gülleriyle dev bir kolaj yaptilar. Minik ellerden çikan bu kolaj iki gün boyunca sokakta sergilendi.

kivisevmiyorum.blogspot.com

Hangarli sanatçilarin sergiledikleri performanslar ve düzenledikleri atölyeler haricinde Giresundan da oldukça ilgi çekici bir sanatçi katilimi vardi. Giresunlu ebru ustasi Mehmet Ali Asal atölyesini bu sefer Bas Ögretmen Ali Osman Sönmez Sokaktaki bos bir dükkânin içine kurdu. Onlarca katilimciyla birlikte çalisti ve artan kâgitlari Origami ve geri dönüsüm atölyesiyle paylasti. Çikan sonuçlar göz kamastirici oldu. Grup Sokak Notalari akordeon ve gitarlariyla sokaktaki faaliyetlere eslik etti ve sokagin açildigi günün aksaminda Ahmet Öztürk islerini bir slâyt gösterisiyle izleyiciye sundu.

Giresun 4. Sanat Günlerinin kapanis töreninden önce, üç Karadenizli yazar kitaplarini imzaladi ve Giresun Sanat Günlerini düzenleyen Hakan Adanira ait olan Sokak Kafede, deneyimlerini okuyucularla paylasti. Çanakkale Deliler Dernegi baskani sair Osman Canik, gazeteci yazar Ahmet Sefik Mollamehmetoglu ve sair Kenan Sarialioglu okuyuculariyla yeni eserleri, hayat görüsleri ve Türkiye üzerine tartisti.

Kamusal alanda sanat kavramini Istanbul disina tasimaktan ve etkinlik alaninin Giresunlu sanatçilara devredilmesine öncülük etmis olmaktan ötürü son derece mutluyuz.
Aysegül Kantarci

Giresun Sanat Günlerinden Fotograflar:

 
 
 
 

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here