Go-Taslarla Oynanan Basit Bir Oyun

9
206

1 tahta ve 361 adet tas… Oldukça basit gözüken ama içine girildiginde hiç de öyle olmadigi anlasilan bir oyun Go. Oyunun amacini tek bir cümleye ifade etmek gerekirse, mümkün olan en az tas ile en çok bölgeyi ele geçirmek diye bir ifade kullanilabilir. Tahtada ilk oynayacaginiz hamle gibi bu oyunu tarif etmek için de çok çesitli seçenekler vardir.

Tahtada çizilen yol; giris, gelisme ve sonuç evrelerinden olusan bir yaziya benzer. Kimi oyuncu bu klasik süreci tercih etmeden tasi garip bir yere koyarak maceraya atilabilir. Sonunu kimsenin tahmin edemeyecegi, ölümcül hamlelerin yapildigi bir yola girerek yasam mücadelesini sürdürmeyi tercih eder.

go younuKimisi, "10 adimda Go Savas Teknikleri", "Neden ben de en iyi Go oyuncusu olmayayim?", "O tas hiç öyle oynanir mi!" gibisinden sikici sayfalara sahip kitaplarda kaybolarak Konya Ovasina benzer dümdüz bir oyunu tercih eder. Kimisi "Her oyun bir tecrübedir." mantigiyla gelismeye çalisir. Bu, belki de olabilecek en yavas ve en saglikli gelisimlerden biri olmasina ragmen belli bir tecrübeye sahip tembel insanlarin elinde amatör oyununa çevirip oyuncuyu rezil kepaze edebilir. Kimisi de olabilecek her tür yolu karistirarak bir denge tutturmaya çalisir ki sonuç genelde kafa karisikligidir.

Aslinda kurallar oldukça basittir ama ustalasmak oldukça fazla zaman ister. Oyun, harcanilan zamanin hakkini verse de gün gelir "Nerden bu oyuna bulastim ki!", "Bu oyun gerçekten hayatin bir aynasi, muhtesem!" ya da "Bir tas attim ortaya, yersen?" gibi tepkiler verebilirsiniz. Eger gerçekten bu oyunda ustalasmayi kafaya koyduysaniz, bagimlilik yapabilecegini göz ardi etmemelisiniz.

 

9 YORUMLAR

 1. Evet ilginç bir oyun basit gibi görünen ama beyni yormayi gerektiren bir oyun sizi kutlarim farkli ve insanin kendiyle yarisabilecegi bir oyun.

 2. Oldukca zor bir oyundur. Judo, tekwondo gibi derecelendirmeleri vardir go oyuncularinin. En düsük kademe 30kyudan baslayip (yeni oyuncular)1kyua kadar düsmesidir,daha sonra 1 dan(amatör profesyonel oyuncu) seviyesine geliyorsunuz.buradanda 9 dana yükselip, 1p oluyorsunuz(profesyonel 1 dan oyuncu ünvanini aliyorsunuz taki 9p ye ulasincaya kadar.sanirim bu statüde 3 kadar oyuncu mevcuttur. Sanildigi kadar basit degil tabiki 1 yada 2 dan a ulasmak bile senelerinizi alabilir. Go oyunculari 5 yasindan itibaren usta hocalardan ders almaya baslarlar ve hayatlari boyunca egitimleri devam eder.
  Maksat HONINBO ünvanina erismektir, bir baska degisle Tanrini eli..

  12 seneden beri Go oyuncusuyum ve resmi olmayan derecem 3 yada 1 kyu civarindadir 🙁

 3. Bir Go üstadinin yorumunu bu yazinin altinda görmek ne güzel 🙂
  Basliktaki basit kelimesini yanlis anlamayin lütfen. Yukarida 2. yorumda da verdigim sanal ögrenme baglantisinda da o hisse kapiliyorsunuz ister istemez. Kurallar basit olan… Ama oyuna hakimiyet, binlerce varyasyon vs… kendisi tabi ki oynamasi güç bir oyun. Ayni zamanda bir o kadar da zevkli.
  Satrancim yeri muhakkak farkli ama lise yillarimda eger bu oyuynla tanismis olsaydim, satranç yerine Go oyununda iyi bir oyuncu olmak isterdim. (Umarim satranç severler kizmaz bu kisisel bir görüstür!)

 4. Bir bilgisayara ustalarla kapisicak satranç programlari yükleyebilirsiniz ama ayni bilgisayar acemi sayilabilicek bir Go oyuncusunu yenemez, bu da böyle bi detaydir. Hamle çesitliligi düsünülünce bir oyuncunun daha önce yaptigi bir maçin aynisina tanik olmasi imkansiza yakindir ayrica.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here