Google Hazineleri – Bölüm I

7
517

Herseyden önce Googlein nimetlerinden faydalanmak için illa ki Google hesabina sahip olmak durumundasiniz. Zaten bu konuda hepimiz hem fikiriz sanirim. Sevgili Googlein bir çok nimetinde! henüz Türkçe içerige sahip olmayisi; biz Renkli Dergi ekibine, asagida gördügünüz açiklamalarin, sizlere sunacagimiz hizmetlerin bir nisanesi olarak, verme firsatini dogurmus oldu.
Dikkat yavas sindirilmesi gerekir. hazimsizlik yapabilir.

Google AdSense
https://www.google.com/adsense/
Hepimizin bildigi Adsense. Para kazandiran, para kazanan… Ileriki günlerde daha detayli olarak ele alacagiz…

Google AdWords
https://adwords.google.com/
Bütçeniz ne olursa olsun, reklamlarinizi Google`da ve reklamcilik agimizda görüntüleyebilirsiniz. Yalnizca reklamlariniz tiklanirsa ödeme yapin.

Google Analytics
http://google.com/analytics/
Google Analytics, sizlere, ziyaretçileriniz hakkinda bilgi edinebilmenizi saglayan ücretsiz bir servistir. Ziyaretçilerinizin sitenize nasil, nereden, ne sekilde ulastigina dair bilgiler verir. Ayrica Google Adwords servisi ile de ortak çalisma içerisinde kullanilabilir. Tabi ki yine ücretsiz olarak…

Google Answers
http://answers.google.com/
Ne yazik ki sizlere bu açiklamalari yazarken, bu servis hal-i hazirda servis disi idi. Artik baska soru kabul etmeyen sistemde, daha önce sorulmus sorulari ve yanitlari görmeniz mümkün.

Google Base
http://base.google.com/
"Haydi Googlea yapistir. Ya da aradigini Googleda bul" gibi bir sloganla karsimiza çikan serviste bir çok olanak mevcut.Dünya ile paylasmak istediginiz herhangi bir bilgiyi, veriyi, hatta yemek tarifini buradan paylasabilirsiniz.
Dikkat ! Sadece Almanca ve ingilizce

Google Blog Search
http://blogsearch.google.com/
Hepimizin tahmin edecegi gibi, sadece bloglar arasinda arama yapan ve sonuçlarini bizle paylasan bir hizmet.

Dikkat: Türkçe karaterler arama satirinda yer almiyor…

Google Bookmarks

http://www.google.com/bookmarks/
Çok kolay. Yine Google hesabiniz olmaksizin kullanmaniz mümkün degil. Ayni kullandigimiz web browserdaki "Sik Kullanilanlar" gibi, ya da http://de.icio.us vb sitelerde oldugu gibi, sik kullanilan site listemizi düzenlememiz için Googleun sagladigi bir hizmet. Hepsi de bir tik ötenizde, Google hesabinizin altinda. Hem de Türkçe …

Google Books Search
http://books.google.com/
Her ne kadar izmetin kullanimi ingilizce olsa da; Türkçe karakterler içeren kelimelerin aranmasi mümkün. Ayrica Türkçe kitaplar da arama sonuçlarinda geliyor. Hatta aradiginiz terimlerin kitabin içinde kaç sayfada, resimleri ile birlikte göstermesi gerçekten tüm o aranan kitaplarin veritabaninda oldugunu gösteriyor. Durmayin "Orhan Pamuk" ya da "Orhan Veliyi aratin… Sonuçlari bir de kendiniz görün.

Google Calendar
http://google.com/calendar/
Artik birebir Türkçe yayini da bulunan servis, Microsoft Outlook vb. programlari kullananlara oldukça asina gelecektir. Ilk defa kullanacaklar için ise, günlük seklinde yapacagim kisa açiklama sanirim kismen de olsa yeterli olacaktir. Eee gerisi size kalmis davranin parmaklariniza. Basari da payi olan Planlamanin tadina siz de Google Calendar ile varin…

Google Catalogs
http://catalogs.google.com/
Hmm yine güzel bir özellik Googledan nedenine gelince, aramalarinizi kataloglar üzerinde yapmak ister misiniz ? Hem de kategorilendirilmis bir biçimde sizi beklerken… Buyrun o zaman linke tiklayin. Bu arada konu ile ilgili arkadaslar için; kendi katalogunuzu da ücretsiz olarak yayimlama firsatiniz var. Ne yazik ki, Googlein bu hizmetinde de ingilizceye ihtiyaciniz var.

Google Code
http://code.google.com/
Aman Yarabbi. Iste içinde kaybolacaginiz bir bölüm. Özellik diyemiyorum çünkü sevgili Google, ne kadar kodla ugrasan, çalisan, paylasan kimse varsa hepsini bir çati altina toplamis. Üzerine de kocaman Google Code diye yazmis. Ingilizcem yok, kodlarla da bir alip veremedigim yok diyorsaniz… Durun bir kez daha düsünün, belki de web siteniz için gadget, belki de bir Google Map Api (Google harita eklentisi) belki de biricik Firefoxunuz üzerinde size gülümseyen Google Toolbariniza bir iki eklenti daha yapacaksiniz. Acele etmeyin, emin olun kodlar dünyasinda da size düsecek parça vardir.

Google Code Search
http://www.google.com/codesearch
Iste kodla ugrasanlarin besigi, kod vadisi, kod cenneti… Saka bi yana eger kodlarla bir ilginiz yoksa burada sikilacaginizdan eminim. Yok benim göbek adim Merakli Melahat diyorsaniz, sizin için linki hatirlatmaktan baska yapabilecegim bir sey yok.

Google Deskbar
http://deskbar.google.com/
Sevgili Google söylenmesi gereken bir çok konuyu zaten dile getirmis. Eee zaten Türkçe… Haydi buyrun kesfinizi kendiniz yapmanizdan yanayim ben de…

Google Demis ki:

E-postalar, web geçmisi ve dosyalar için bilgisayarinizi hizli bir sekilde arayin.

Masaüstünüzde herhangi bir yerde haberleri, resimleri ve daha pek çok ögeyi görüntüleyin

Masaüstünüzü ve Kenar Çubugunu özellestirmek için Google Gadgets`i ekleyin.

Gelistiriciler: Kendi gadget`larinizi olusturun ve paylasin.

Google Directory
http://www.google.com/dirhp
Aynen Googlein söyledigi gibi.
"Konularina Göre Siniflandirilmis Web"
Baska söze ne hacet. Aramak istediginiz dizine tiklayin ve sadece onun içinde arayin. Gereksiz sonuçlardan kurtulun… Hem de Türkçe…

Google Earth
http://earth.google.com/

Abilerim, ablalarim su elimde görmüs oldugunuz…

Inanin nerede ise böyle baslayacaktim yaziya. Son versiyonu (4.0) yakin zamanda çikan programin 3 adet versiyonu var.
1.Ücretsiz
2. 20 $ olan Google Earth Plus
3. 400 $ olan Google Earth Pro
[Bu fiyatlar yilliktir. Her sene ödenmesi gerekmektedir]
Çok güzel ücretsiz bir reklam araci olabilecek bu programlarla ilgili ayrintili çalismalarimiz ileri ki günlerde yer alacak…

Google Finance
http://finance.google.com/
Finans, borsa… .Ama tabi ki Amerika piyasalari için.
PRsinin 8 oldugunu hatirlatmama izin verin.

Google Groups
http://groups.google.com/
Iste Türkçe olmasina bir o kadar sevindigim diger bir servis. Yoksa hala bakmadiniz mi kontrol etmediniz mi ?
Istediginiz kategoride grup açin ya da gruplara katilin. Hmm ilginizi çekmedi mi ? Anliyorum demek ki bir e-posta üzerinde hararetli bir biçimde tartisma deneyimini yasamamissiniz! Peki ya olusturdugunuz gruba ait bir web sayfasi, dosyalari o sayfa üzerinden direk paylasmak… Bu ve benzeri deneyimleri yasamak için buyrun Google Groupsa üye olun. Ah ha, çok önce olmustunuz zaten, sadece varolan hesabinizla Google Groupsa girs yapin ve gerisini Googlein örneklerine açiklamalarina birakin. E yukarida söyledim ya, Türkçe tabi ki…

Google Images
http://images.google.com/
Kelimelere ne hacet. Hepimizin bildigi Resimlerde arama yapma hizmeti…

Google Labs
http://labs.google.com/
Iste Googlein arka bahçesindeki oyun parki. Proje asamasinda olan uygulamalardan tutun da, sonuçlanmis hizmete sunulmus ve Google çatisi altinda kendine yer edinmis bir çok özelligi burada birarada görebilirsiniz.

Google Local & Google Maps
http://local.google.com/ & http://maps.google.com/
Ne yazik ki her ikisinin de gittigi yer ayni. Sizlere bun ugöstermek adina her iki baglantiya da yer verdik.
Içeride ne mi var ? Tabi ki Google haritasi, özellikle sehir aramalarinizda; sehir, maahlle, böle vs ismini yazdiktan sonra ülkeyi de (Alanya, Turkey) gibi yazarak aramaniz daha dogru sonuçlar elde etmenizi saglayacaktir.

Google Mars
http://www.google.com/mars/
Marsi kesfetmeye hazir misniz ? 2000li yillarda artik insanli MArs seferlerinin konusuldugu zamanlardayiz. Hatta bazi kraterlere Türk isimlerinin de verildigini biliyor musunuz ? Hmm "Bilmemek ayip degil, ögrenmemek ayiptir." atasözü ile birlikte "Google Mars" baglantisina tiklamanizi bekliyoruz efem…

Google Mobile
http://mobile.google.com/
Cep telefonunuzdan Gmail servisine ulasmanizi saglamak amaci ile yapmaniz gerekenlerin anlatildigi servis. Eger web tabanli bir cep telefonunuz varsa, http://m.gmail.com yazmaniz yeterli diyor üstad Google…
Bununla birlikte gördügüm kafari ile, Sony Ericsson Telefonlar direkt olarak Gmail adaptasyonu yapilmis olarak geliyor.

Google Movies
http://www.google.com/movies?q
Ne yazik ki sadece Amerikadaki sinema salonlari ve oynayan filmlere dair bilgi veren bu hizmet bölümünün Türkçe olmasi ilginç. Kanimca, Türkçeye çevrilmesi gerekn öncelikli hizmetler varken, neden filmler bölümü diye düsünmüyor degil insan ? Neyse vardir bir bildigi Googlein deyip bir sonraki servise geçiyoruz.

Google Music
http://www.google.com/musicsearch?q
Sadece albümler arasi arama yapabileceginiz servisin ne yazik ki Türkçe Dil destegi henüz mevcut degil. Aramalarinizda i yerine i ö,ü,s gibi harfler yerine de Ingilizce karsiliklarini yazdiginiz zaman Türkçe içerikli sonuçlara da ulasabiliyorsunuz. Yalniz pek doyurucu degil sonuçlar.

Örnegin Sezen Aksu konulu bir aramamda sadece Goran Bregovic ile yaptigi albüm geldi ki, benjce bu Sezen Aksuya büyük bir haksizlik. ( ve benzer büyük sanatçilari da kasdederek söylüyorum…)

Google News
http://news.google.com/
Ah ah iste Türkçe olmasi aciliyet gerektiren bir hizmet daha. Tüm dünyadan haberler!
Peru, Küba, Israil, Norveç, Kore… Bu ülkelerin kimisi haber yönünden çok çekici de olsa kimileri degil. Bu sebeple Türkiye olarak acilen bu ülkeler ve diller arasinda "Google News" da yer almali. Umarim bu dileklerimiz gerekli, yerlere ulasir.

Google Page Creator
http://pages.google.com/
Adi üstünde, Google Sayfa Yapma Makinesi… Kendinize sayfa mi yapmak istiyorsunuz? E hazir Google hesabiniz da var bir de bunu deneyin bakalim begenecek misiniz? Bu hizmet de Googlein Türkçeye çevirmekte acele etmesi gerektigini düsündügüm hizmetlerden biridir.

Google Personalized Home
http://www.google.com/ig
Google Kisisel Sayfaniz. Iste Web 2.0dan sonra Internete yön verecek ikinci dalga. Iste bu kadar da iddiali konusuyorum. Yerli, yabanci konuyla ilgili okudugum bir çok kaynakta gelecekte Alexa vb… sitelerin yanisira Widget, Gadget diye adlandirilan Kisisellestirilmis sayfalarinizi olusturmanizi saglayan servislerin de önemli rol alacagi söyleniyor. Haber gruplarini, sevdiginiz masaüstü desen ve müzikleri, tekip ettiginiz RSSleri ve akliniza gelebilecek bir çok hizmeti tek bir sayfa da hem de sizin isteklerini dogrultusunda hazirlanmis bir sayfada görmek, izlemek, takip etmek isterseniz; Google Personalized Homea buyrun efem. Ha bu arada servis tamamen Türkçelestirilmis durumda hal-i hazirda.

Google Reader
http://www.google.com/reader/
RSS okuyucusu. Sevgili Googleun bizler için hazirladigi nefis bir RSS okuyucusu. Öyle böyle diye bu sefer anlatmaya kalkmayacagim efem. Buyrun deneyin, kendiniz görün. (Bu kadar yazdiktan sonra, "Hala RSSye alisamadim, layikiyla kullanmiyorum" desem; size karsi hiyanetlik etmis olur muyum acaba ? Saka bir yana hala sicak sicak sitenin içinden okuma taraftari olanlardanim efem…

Google Scholar
http://scholar.google.com/
Ne yazik ki, Googleun kendi vatandaslarini düsünerek hazirladigi servislerden biri daha. Ama eger ingilizcenize güveniyorsaniz, müthis bir kaynak. Yazara göre, konuya göre kitap, deney, tez aramalarindan tutun da; eklenti olarak sitenize koymaya kadar olanak mevcut. Ne yazik ki Ingilizce. []Yabanci dilde olmalarina dair ah vahlarim, yabanci dil bilmeyen insanlar için. Sükür ki süper bir ingilizce hocamiz (lise) sayesinde sizlere bu açiklamalari yapabiliyorum. Ne yazik ki herkes benim kadar sansli degil. Amacim internette mümkün mertebe Türkçe içerige sahip sayfalarin yer almasi. Ayrica yabanci ülkelerde açilan Türk okullari, Türkçe okuma yarismalari ayri bir övünç ve yazi konusu. Bunu da en kisa zamanda dile getirecegiz.[]

Google Search History
http://www.google.com/searchhistory/
Evet iste, Google ve hakkimizda bildikleri ile ilgili komplo teorilerinin en büyük destekçilerinden bir tanesi. Kayit oldugunuz takdirde, Google üzerinde yaptiginiz arama özgeçmisinizin kayitlarini geriye dönük takip edebilirsiniz. Hatta Google daha da ileriye gidip bu arama sonuçlarina göre, size daha iyi sonuçlar getirebilecegini de iddia ediyor. Kendi gözlerimle henüz sahit olmadim, ben Googlein yalancisiyim. Yine arama sonuçlariniz arasinda Sik Kullanilanlar bölümünü de es geçmemenizi salik veririm.

Google Sms
http://www.google.com/sms/
Lütfen hemen atlamayin arkadaslar. Siz saniyor musunuz ki, Türkiyedeki Cep Hatti Servis Saglayicilari böyle bir kiyak yapsinlar Türk milletine. Efendim ne yazik ki sadece Amerika da geçerli olan sistem de "Weather NYC" dediginiz takdirde; New Yorkda havadaki nem oranindan tutun da rüzgarin hizina kadar her bilgiye "Dink" diye ulasabiliyorsunuz direkt olarak cep telefonunuzdan.


Google Talk

http://www.google.com/talk/intl/tr/
Iste Türkçeye çevrilmis nefis bir hizmet daha. Msn Skype vb servislerdeki gibi internet baglantiniz sayesinde sesli görüsmenizi saglayan bir hizmet. Hmm pardon Skype daki konferans hizmeti ne MSnde ne de Gtalkda bulunmamakta. Bu arada Gmaildeki kisiler listeniz otomatik olarak göüsme listeniz olarak hazir bir biçimde Gtalkda karsiniza çikiyor.

Google Toolbar
http://toolbar.google.com/
Ufak bir arastirma sonucunda Google Toolbarin versiyon atladigini farketmis bulunmaktayim. Lakin Türkçe dil destegi henüz mevcut degil. Bu arada yardim sayfasinda Googlein bize söyledigi üzere, versiyon yükseltme için harici bir sey yapmamiza gerek yokmus efem. Kendileri bizzat, bu versiyon yükseltme meselesini zaten hallediyorlarmis. An itibari ile

"Version 3.0.20061204 betaNow available in UK English, Greek, Arabic, and Bulgarian"

sadece bu dillerde mevcutmus yeni versiyon. Umariz en kisa zamanda Türkçe versiyonu da çikar.

Google Transit Trip Planner
http://www.google.com/transit
Ne yazik ki, burada da Amerika eyaletleri, sehirleri arasinda düzenleyeceginiz seyahatleri paylasiyorsunuz. Ayrica Google üzerinden bunun reklamini bedava yapiyor ve baska katilimcilar da dahil edebiliyorsunuz programiniza böylece.

Google Translate

http://www.google.com/translate_t
Iste olmazsa olmaz, en acil çevrilmesi gereken bir Google Hizmeti. Tabi ki çeviri sayfasi efendim.
Inan BETAsina da simdilik raziyiz sevgili Google. Lütfen çeviri hizmetine Türkçeyi de ekleyiniz.

Google Trends

http://www.google.com/trends
"Yahu acaba dünyada en çok aranan konular, basliklar gruplar neler ?" diye merak mi ediyorsunuz ? Ya da Turizm kelimesi hangi illerde daha çok aranmis ? Akliniza gelebilecek hemen her konuda bir nevi anket hizmeti, Googleun sagladigi…

Google Video
http://video.google.com/
Googlein Youtubei almadan önce hal-i hazirda sahip oldugu video hizmeti. An itibari ile Google Video aramalarina Youtube videolari da dahil edilmis. Bunun da haberini buradan vermis olalim…

Google Web Accelerator

http://webaccelerator.google.com/
Google laboratuvarlarindan çikmis, bedava bir hizmet. Sayfa açilimini hizlandiran Google Accerelator. Kendim sahsen kullaniyorum. Kullanici bazinda pek bir hiz farki hissedilmiyor. Lakin kendi sayfasina girip test yaptiginiz zaman saniyelerle ölçülebilecek boyutta hiz farkinin oldugunu görüyorsunuz. Gününün 2/3nü bilgisayar basinda (benim gibi) geçiren biri için azimsanmayacak bir hizmet. Ufak bir ayrinti daha, ne yazik ki Dial-up baglanti sahipleri bu servisten faydalanamiyorlar.
Yalniz bilinmesi gereken bazi noktalar var. Mp3 vs büyük boyutlu dosyalarin indirilmesinde bir islevi yok. Ayrica Https protokolünün oldugu sayfalar için de geçerli degil kullanimi. []Su ana kadar toplam 5.8 saatlik gezinti yapmisim ve 20.8 dakika kazançli imisim. Yani Accerelator sayesinde 20 dk öndeyim. Google abi öyle diyor…[]

Google Web API
http://www.google.com/apis/
Ajax, masaüstü, sayfaniz için eklenti, kod gelistirimi vb… bir çok konuda yanitlar bulabileceginiz bir servis. Hatta servisler silsilesi demek daha dogru olur. Sayfaniz yok, yapmak gibi bir derdiniz yok, o zaman buyrun masaüstünüz için birseyler bakin. Eminim kullanmaktan hosnut kalacaginiz güzel uygulamalarla karsilasacaksiniz.

7 YORUMLAR

  1. http://gmail.com/app adresine cep telefonumuzun tarayici ile girdigimizde otomatik olarak telefon modelimizi buluyor ve en uygun gmail versiyonu otomatik olarak yükleniyor.
    Bundan sonrasinda ise bize sadece kullanici adi ve sifremizi yazarak GMailin o hos arayüzünde maillerimizi okumak kaliyor.

  2. Google dan babam çiksa yerim 😛
    Diyecek söz yok oldukça güzel. Kullaniciya bedava olarak bu kadar çok içerigi sagladigi için googlea sonsuz teskkur ederiz. Iki kisinin garajda baslayan vede hayal edemeyecegi bir noktaya gelen bir kurulus halini almis durumda. Milyar dolarlari bu ise yatiriyor. Bir çok bilmedigim yeni özelligi varmis google nin güzel paylasim eline klavyene saglik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here