Google Picasa ile Web Albümü, Kolaj, Film, CD, DVD, Hazirlama ve Fotograf Biçimleme

12
525

Sitemizin ilk takipçileri bilir. Hayatimiza her türlü alanda girmeyi basarmis olan Google ve servisleri hakkinda iki adet yazimiz vardi.

https://www.renklidergi.com/teknoloji/google/Google-Hazineleri—Bolum-I

https://www.renklidergi.com/teknoloji/google/Google-Hazineleri—Bolum-II

Bugünkü konugumuz ise bu ürünlerden biri olan ve tamamen Türkçelestirilip hizmetimize sunulmus olan Picasa… Picasa nedir, ne isle yarar diyenlere hemen bir yanit verelim. Picasa; fotograflarinizla yapacaginiz birçok islemi tek tik ile yapabilmenizi saglayan, ayrica Google hesabiniz altinda bu fotograflari, resimleri saklamanizi, oylanmasini, yorumlanmasini saglayan bir masaüstü programi.

Bir süredir amatör olarak ugrastigim fotograf, fotografçilik, fotograf çekimi ile ilgili olarak da bu konuda bilgi eksikligi oldugunu gördüm. Bu sebeple naçizane, fotograf ve sanati hakkinda deneyip faydasini gördügüm servis ve programlari bundan böyle elimden geldigince sizlerle paylasacagim.

Haydi, Türkçelestirilmis Picasa’yi http://picasa.google.com.tr/ adresinden indirmekle baslayalim önce. Daha sonra da kurulumunu tamamlayip Picasa’yi çalistiralim.

 

picasa


 

Unuttugunuz, kaybettiginiz resimlere, fotograflariniza ulasin:
Kendisi de hemen bilgisayarinizdaki tüm resim, fotograf formatli dosyalari taramaya baslayacak ve bunlari kolay erisilebilir halde klasörler halinde dizecektir. (Aaa, bu fotografimi-resmimi ariyordum ne zamandir dediginizi duyar gibiyim)

Sürükle-Birak ile aninda silin, degistirin tasiyin:

Fotograf-resimlerinizi tutun ve istediginizin klasörün üstüne sürükleyin. Iste bu kadar… Herhangi bir fotograf ya da resmi seçin F2’ye basin ve anlamsiz adini degistirin. Iste bu kadar…

picasa yildiziResim ya da fotograflarinizi yildizlayin!

Begendiginiz fotograf ya da resminiz seçili iken yildiz butonuna basin. Böylece ona verdiginiz yildizli pekiyi ile onu digerlerinden kolayca ayirin…

Tek bir resim ya da fotografi birden fazla albüme atayabilirsiniz.

Sol sütunda yer alan klasör sekmesine dikkat edin. En üstte 2 adet albüm yer almakta. Kaldi ki istediginiz kadar albüm açmakta özgürsünüz. Herhangi bir resmi ya da fotografi bu albümlerin içine ayri ayri sürüklediginizde her iki albümde de yer aldigini göreceksiniz. Oysa Picasa o çalismayi kopyalamadi. Sadece ismen atadi o albümlere. Böylece bir adet fotograf ya da resminizi istediginiz kadar albüme koyabilir ama bundan hard diskinizden zerre kadar alan kaybetmeden faydalanmis olursunuz. (Örnek: Maksimum çözünürlükte çektiginiz bir fotograf yaklasik 5 MB civarinda. 3 ayri klasörde olsa 15 MB eder. Bir de orijinali 20 MB toplamda… Oysa Picasa albüm mantigi ile 3 adet çalismanizin da tutacagi yer orijinali ile birlikte yine 5 MB’dir.)

picasa efektlerBirçok özellik Tek tikla elinizin altinda!

Herhangi bir resmi ya da fotografi çift tiklayin. Sol menüde Temel Düzeltmeler-Ince Ayarlar-Efektler sekmeleri altinda göreceginiz birçok özelligi deneyerek elde etmek istediginiz esas çalismaya ulasmaniz artik çok kolay.

Fareniz ile zum yapin:

Sag alt menüde yer alan büyütme küçültme kaydirma çubuguna gidinceye dek,  fareniz ile resim ya da fotograf üzerinde farenizin sol tusu ile kayma hareketi yapin. Uzaklasmak içinse resme ya da fotografa bir kez tiklamaniz yeterli.

Hediye CD ile tek tiklama ile tüm resim ya da fotograflarinizdan albüm olusturun:

Evet, yanlis duymadiniz. Dosya, düzen vs… menüsü altinda yer alan butonlar arasinda göreceginiz Hediye CD butonu ile bunu yapmaniz artik çok kolay. Albümünüzü seçin ve tiklayin gitsin. Cd ya da DVD kaydediciniz ve Picasa gerisini halleder…

Resim ya da fotograflarinizdan film yapin:

Evet, yanlis duymadiniz! Dosya, düzen menüsünde yer alan Olustur menüsünden seçtiginiz albüm ya da fotograflardan kisa tanitici filmler yapabilirsiniz.

Resim ya da fotograflarinizla biraz kolaj yapalim:

Yine Olustur menüsünde yer alan Resim Kolaji ile çesitli efektlerle resim ya da fotograflarinizdan süslü kolaj çalismalari yapmaniz artik çok kolay.

Web albümünüzdeki fotograflarinizin EXIF detaylarini da otomatik yayimliyor:

Bir albüm olusturdunuz. Bunu da Google hesabiniz altindaki ücretsiz alana yüklediniz. Eger isterseniz fotograflarinizin EXIF bilgilerini görünür hale getirebilirsiniz.

picasa web albumWeb albümlerinizi, sadece birini ya da içinden sadece bir fotografi paylasabilirsiniz:

Diyelim ki birden fazla albüm olusturdunuz. Ister tüm hesabinizdaki albümleri, ister sadece içinden seçtiklerinizi, ya da herhangi bir albümden bir ya da birkaç fotografi sadece bir e-posta ile sevdiklerinizle paylasabilirsiniz. Hele ki bunu Gmail hesabinizla yapacaginizdan e-posta adresleri de otomatik olarak gelmekte adres satirina… Ya da web sitenize, blogunuza da Bu albüme baglanti’dan elde edeceginiz kodlari kolayca yerlestirebilir hem trafikten hem de birden fazla is yapmis olmaktan kurtulmus olursunuz.

Bununla birlikte Web albümleri ile yapabileceklerinize de inanamayacaksiniz. Fotograf ya da resimlerinizi direkt olarak Google haritasi üzerine yerlestirebilirsiniz. Böylece bir gezi boyunca çektiginiz fotograflardan olusturacaginiz bir krokiden tutun da, güzel anlarinizi  tarih ve yer detayi ile kolayca saklayabileceksiniz. Tüm bunlar için sadece bir Gmail hesabi sahibi olmak yeterli.

Albümlerinizi arkadaslarinizla paylasabilir ve onlari RSS beslemelerine davet edebilirsiniz. Böylece fotograf ya da resimlere yapilan yorumlardan tutun da, yapilan her degisiklikten RSS sayesinde bilgileri olacaktir. Tabi ki tüm bunlari paylastiginiz kisi ya da kisiler için olacagini hatirlatmak gerekir.

Ayrica Google’in bu fotograf ve resimleri de indeksledigini unutmamak gerekir.

Gördügünüz gibi özellikle fotograf ile ilgili yapilabilecekleri çok güzel toplamislar program içerisinde. Bu adreste göreceginiz ödüller de http://picasa.google.co.uk/features/awards.html programin kalitesinin bir nevi göstergesi. Zaten Google’in Picasa’yi alip tüm kullanicilara bedava olarak sunmasi bile “bir bakalim ne menem bir seymis” deyip denememiz için yeterli sanirim.

Öyle degil mi gerçekten?


Kaynakça:

http://google.com

http://picasa.google.co.uk/intl/tr/web/whatsnew.html

http://picasa.google.co.uk/features/index.html

http://picasa.google.co.uk/help/userguide_organize.html

12 YORUMLAR

 1. Merak etmeyin Sevgili Nebula, burdayiz 🙂 Okuyucularimiza daha iyi hizmet için yeni projeler üzerinde çalisiyoruz. Bir yandan da renklidergi üzerinde çalisiyoruz.

 2. Ahh ahh tasarim tasarim… Tabi ki haklisniz ama bizim için önemli olan önce islevsellik.
  Hele bir eski haline getirelim tasarim ve diger siteleri de sunacagiz huzurlariniza 🙂

 3. Arkadaslar, artik facebooka resim ya da fotograf yüklemek dert olmaktan çikti. Google Picasayi kurduktan sonra http://tinyurl.com/6ae4uy adresindeki Picasaniza Facebook butonu atayacak olan eklentiyi kurun.
  Bundan böyle bilgisayarinizdan direk facebook hesabiniza maksimum 60 adet fotograf birden yükleyebileceksiniz. Tek tek fotograf ya da resim yükloeme derdinden böylece kurtulmus olacaksiniz.

  Not:http://tinyurl.com/6ae4uy adresi sizi yaniltmasin. Facebookta linkler çok uzun oldugu için kisaltma servisi kullandim. Facebookta "Picasa" diye arama yaptiginizda "alan Lundeen" adli gelistiriciye ait olan eklentidir. Direk facebook adresi de sudur:
  http://www.new.facebook.com/search_redirect.php?q=picasa&fc=0&gc=0&cl=300&rc=160&rank=2&friends=0&sns=0&sf=i&init=s:quick&cururl=http%3A%2F%2Fwww.new.facebook.com%2Fs.php%3Fref%3Dsearch%26init%3Dq%26q%3Dpicasa%26sid%3D6dcbf050a0ffcff132f73fe1f485fbc8&k=&is_friend=&sid=6dcbf050a0ffcff132f73fe1f485fbc8&id=2483740875&o_type=128&t=c:name&u=http%3A%2F%2Fwww.new.facebook.com%2Fapps%2Fapplication.php%3Fid%3D2483740875%26ref%3Ds

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here