Güçlü Kadinlar…

17
644

Güçlü kadinlar vardir, her islerini kendileri halletmeye çalisan.

Anne ve babalari tarafindan böyle yetistirilen. Onlar kendi paralarini kendileri kazanmak isterler. Evdeki tüm tamirat, tadilat islerinden anlarlar.

Bir erkege mecbur kalmadan da hayatlarini devam ettirebilirler. Faturalarini kendileri yatirirlar. Hemen hemen tüm islerini kendileri yaparlar.

Hatta etraflarinin yükünü de üstlenirler.Özgürlügü severler, dik durmayi da, güçlüdürler çünkü…

Âsik olduklarinda hissederek yasarlar. Asklarina kurallar koymadiklari gibi büyük beklentilere de girmezler. Sevdiklerine problem çikarmazlar.

Bütün gün çalisip durduktan sonra, aksamlari yorgun da olsalar sevgilileri bulusalim dediginde, hemencecik hazirlanip sevgililerinin onlari evden almalarina gerek kalmadan, o her neredeyse onun oldugu yere giderler.

Çogu zaman sevgililerinin ya da kocalarinin haberi bile olmaz yasadiklari sikintidan, yansitmazlar çünkü.

Para var mi, isyerinde sikinti mi oldu, birine cani mi sikildi, hiç bunlarla yormazlar birlikte olduklari erkegi. Çünkü istemezler kimse onlara acisin.

Sonra da bir bakarlar ki, bu kadar dik durmanin ve sorun çikarmamanin karsiliginda gerçekten de kimse onlara acimaz.

Bu durum zamanla geleneksellesir ve acinmama ile sorun çikarmama hali yasam tarzina dönüsür.

Ezkaza dayanamayip sorunlarini paylasmaya kalksalar, bu sefer de sorunlu kadin, kaprisli kadin, tahammül edilmez kadin damgasini yerler.

Bu yüzden de terk edildiklerinde bile hiç seslerini çikarmaz bu güçlü kadinlar!

Terk eden erkek de bilir onun ne kadar güçlü oldugunu ve onsuz da yasayabilecegini, içinde yasadigi firtinalardan bihaber.
Sonra bir dosttan, esten, ya da tanidiktan duyarlar ki onu terk eden gitmis erkege muhtaç yasamak zorunda olan biriyle beraber olmaya baslamis.

Erkekler çok severler böyle kadinlari. Birinin ona muhtaç oldugunu görmek birçok duygusunu oksar erkegin. Onlara kendini erkek gibi hissettirir! Bu zayif kadinlar erkeklere bagimlidir.

Mesela fatura filan yatiramazlar, anlamazlar çünkü. Nerden yatirilir onu da bilmezler. Ev ya da yemek alisverisi de yapmazlar, çünkü tasiyamazlar onca torbayi. Hep yorgun olurlar, bütün gün spor salonlari, kuaför, o magaza, bu magaza gezerler. Aksama yemek yapmaya firsat bulamazlar. Aksam esleri eve geldiginde, bugün nereye yemege gidelim, diye sorarlar. En kötü ihtimal disardan yemek söylerler. Zayif kadinlar dogurduklari çocuga bakacak gücü de kendilerinde bulamazlar, pamuklar içinde yasamaya alismislardir bir kere. Kendilerini hep altin tepsi içinde sunarlar. Huysuzluk da ederler, ama bu erkegin hosuna gider, çünkü kadin ona muhtaçtir, söylenmeyen güçlü kadinin aksine, hiçbir seyi begenmedikleri gibi devamli da mutsuzdurlar.

Pek tesekkür etmezler, kiskançlik krizlerini de severler Kocasinin ve sevgilisinin hayatlarini karartirlar. Erkekler bu kadinlari asla terk edemezler. Çünkü o güçsüz, kirilgan bir kadindir. Ayrilirsa kurda kuzuya yem olur. Koruyup kollanmalidir her an o!

Zayif kadinlar hiç çökmez, burusmaz ve yipranmazlar. Ancak isin ilginç yani her zaman daha degerli olanlar da onlardir. Ve geride kalan güçlü kadinlar tüm bunlarin nasil gerçeklesebildigine sadece bakakalirlar.


Ceyda Karahasan Aydogan yazisidir…

17 YORUMLAR

 1. bana çok tanidik geliyor bu kadin karakteri:))) Canim ancak bukadar güzel ve bukadar açik anlatilabilirdi güçlü kadin olmanin kötü yanlari.Ben çok uzun zamandir tek yasadigim ve hatta kardesimin bile sorumlulugunu kendim üstlendigim için çok sanirim ben bu gruba giriyorum ve sanirim isde tamda bu yüzden ask bana iki boy buyuk geliyor :))))) tebrikler cok guzel bir yazi

 2. :)) Aslinda bence cok kadin güçlü ama sakliyorlar zira erkekler guclu kadin sevmez.. o yuzden guclude olsan erkeklerden daha zayif gorunmelisin ki egolarini tatmin edesin onlar tatmin olsun ki mutlu olasin degil mi bu is zincirleme iste… Cogu kadin da bunu uyguladigi icin fark edilmiyor bile …..

 3. neden gücümü sakliyayim karsi tarafa oldugumdan farkli göstereyim ki kendimi? cehendemin dibine kadar yolu var sevmezse sevmesin…. o sevmeyecek diye kendimi sekilden sekile mi sokacagim ???

  bilmem kaç milyarlik dünyada bir tek o egosu sisik erkekler mi var??? ve elbette kadin böyle düsünüyorsa her bir seyi hak ediyor… lütfen kadinlar kendimize gelelim… erkegi de kadini da yetistiren bizleriz.

 4. HIMM BU BENIM DUYDUGUM VE BU YASIMA KADAR OGRENDIKLERIME TAM TEZAT BIR YAKLASIM:= )) O ZAMAN SOYLE MI DEMELIYIZ ERKEKLER GUÇLU KADIN SEVER AMA KENDINDEN DAHA GUCLUSUNU DEGIL…..:)))))

 5. bu yaziyi okurken ürperdim kendimi buldugum için tesekkürler meltem ve çok dogru tespitler eminim sende o güçlü kadinlardansin yoksa bu kadar iyi analiz yapamazdin.

  simdi bir baska pencereden bakalim sunuda unutmayalim. sevgi ihtiyaçtir, sevgi bir baskasinin bastonuna dayanmaktir, sevgi ; yaradilis kaynagimiz olan ÖZ,ümüzün mayasidir,

  ama güçlü olmayan insanlar kendi ÖZ, ündaki mayayi kullanmaktansa baskalarinin sevgi kaynagini kullanmayi tercih ederler fütursuzca, ve arsizca.

  Bu dünya arz, talep dünyasi her satilan malin bir kör alicisi vardir. güçlü olmayan kadinlar acizliklerini satiliga çikarirlar, EGO,su siskin erkeklerde egolarini dahada sisirmek için kadinin aczini satin alirlar. ama unutmayin kitapta yeri var.

  "TANRI bile aciz kullarini sevmez. "

  ve

  "SEVGI evrimsizlere has bir duygudur."

  tesekkürler meltem yüregine saglik.

 6. deliseyim evet erkegi ve kadinida biz yetistiriyoruz ama su dönemdeki erkekler eskiden beri süregelen geleneklerin küçümseyemiyecegimiz toplumun yönlendirdigi erkek modeli güçlü kadinlarin yetistirdigi erkekler bundan sonraki nesillere ancak yansiyacak simdi bile aralarinda çok azda olsa sagduyu sahibi erkekleride yadsimamak gerek.

 7. ?????? yafff kendi mailimden açiyorum ama oglumun sayfasi düsüyo anliyamadim bir kez daha oldu böyle.

  " deliseyim evet erkegi ve kadinida biz yetistiriyoruz ama su dönemdeki erkekler eskiden beri süregelen geleneklerin küçümseyemiyecegimiz toplumun yönlendirdigi erkek modeli güçlü kadinlarin yetistirdigi erkekler bundan sonraki nesillere ancak yansiyacak simdi bile aralarinda çok azda olsa sagduyu sahibi erkekleride yadsimamak gerek."

  bu yorumda bana ait tabiiki.

 8. iyi de siz rastlamadiysaniz bu yok demek degildir ki sevgili @meltem =)

  Size çok güzel bir örnek vereyim hemen üstaddan…

  Güzel kadinlari severim
  Isçi kadinlarida severim.
  Güzel isçi kadinlari
  daha çok severim…
  Orhan Veli

 9. :))))) iyi de siz güçlü kadin sevenlerdenseniz bu da bütün erkekler sever demek degil dir sevgili Serkan:))) genelleme yaptim ben tabiki istisnalar kaideyi asla bozmaz tabiki bahsini ettiginiz numuneliklerden de mevcuttur elbet bizlere fazla ceeeeee yapmasalar da…. Koruma altina alinmasini dusundugum bir iki modelde var etrafimda… ya da kolonlanmasini onerecegim ama tek tük iste.. onlarda güçlü olmasa da maalesef ki vasifsiz elemanlarin elinde cogunlukla:))) cogunlukla dedim altini cizerim zira dengini asla bulamaz:))))

 10. sevgili lyracigim,

  yorumum sadece yaziya ve buradaki yorumlari baz alarak, bir kadinin bir erkege muhtaç olmasi, ya da bir erkegin bir kadina muhtaçligi ? çok garip ve çok onur kirici her iki cins için de… erkek ve kadin birbirini tamamlayan iki unsur, bu böyle kavransa kavratilsa? kadinin ve erkegin de güçlü oldugu durumlar farklidir bana göre. hatta bunu insana indirgersek konu daha göreceli bir hal alir söyleki;

  güç kisiye göre degisir.

  ekonomik güç
  psikolojik güç
  sosyolojik güç
  bedensel güç

  bu güçlerin hepsi bir kadinda toplaniyorsa ve erkek bu kadini sevmiyorsa bu o erkegin kendi bakis açisidir. laakin bu özelliklere sahip bir kadin bir de kendinden ödün verip erkek onu sevsin korusun kollasin diye ego sisirme rolü yapacaksa ben o kadinin gücünden, erkegin de zekasindan süphe duyarim.

  bir erkege bir insana anlayisli davranmak, hissedilen sevgiye saygili olmak farkli bisi, ama sirf beni sevmesi için sürekli agam sensin pasam sensin durumu çokkkk farkli bisi.

  o sebepten "erkekler güçlü kadinlari sevmez" sözüne kendi bilecekleri istir diyorum lakin

  " o yuzden guclude olsan erkeklerden daha zayif gorunmelisin ki egolarini tatmin edesin onlar tatmin olsun ki mutlu olasin" cümlesini de bir kadina yakistirmamakla birlikte aslaaaaa kabul edemiyorum…

 11. benim kastettigim ise akil ve mantik ve beyin gücü yani düsünen beynin mantik terazisine vurduktan sonraki dogruluk gücü.
  sosyolojik, ekonomik yada bedensel güç dünyasal yapay güç, lerdir ben kadinin dogustan dogasi geregi sahip oldugu varetme yani olusturma içgüdüsünün gücünü kastediyorum.
  insanlarin ögrenme asamalari farklidir bilindigi gibi herkes kabi kadarini algilar.
  herkes kendi gibisi ile birlikte olur çünki insan, insanin aynasidir. karsimizdakinde kendimizi görürüz. ama hep karsimizdakinin hatasi diye bakariz olaya.

 12. zaten kast ettigimiz güçlere sahip olmak varolusumuzdaki mayaya bagli ve tabiki zekayi es geçemeyiz degil mi ama?

  konuyu uzatmak istemiyorum… insan karmasik bir yapi her zaman söylerim tekrar edeyim çözebilene (ASK) olsun hehheee…

 13. yorum sohbetlerini hep severim bilirsin yorumda yazinin özüne farkli düsüncelerle inmek daha kolay diye düsünürüm. :=).

  "zaten kast ettigimiz güçlere sahip olmak varolusumuzdaki mayaya bagli"

  maya kendiliginden olusmuyor reankarnasyon ile her varoludugumuzda mayamizida biz olustururuz,
  zekaya gelince zeka da insanin yasamda düsünce ile birlikte emek verilen ve çaba göstererek kazanilan bir seydir. kimseye bedava zeka dagitilmiyor. :=).
  keske öle olsa dagiticiya rüsvet verir 2 kilo fazla alirdim . he he hee

 14. kadin güçlüdür aslinda.

  Hatta erkeklerden çok daha güçlüdür. Ama bu gücünü her zaman ortaya koymasini sevmez. Ister ki erkegin gücü kendisine huzur versin. Kendi kendine yapabilecegi seyleri bile erkegin yapmasini bekler. Böylece hem daha kadin oldugunu hissedecektir hem de erkeginin ne kadar güçlü oldugunu görecektir. Ancak kadini gücünü göstermek istediginde onu engelleyemezsiniz. Yapmak istedigi bir sey varsa mutlaka yapar.

  Bir kadin sevgilidir aslinda.

  Içinde her zaman sevgiyi tasir. Sevdiklerinden kolay kolay ayrilamaz. Sevdiklerini kolay kolay. kiramaz. Zor sever ama tam sever. Bir kadinin tam anlamiyla sevebilmesi için yüreginin kabul ettigini beyninin de kabul etmesi gerekir. Ve sevmezse de onu asla sevmeye zorlayamazsiniz. Belki kolayca yüregine girebilirsiniz. Ancak beyninde yer etmemisseniz her an terk edilebilirsiniz. Sevmedigi halde terk etmeyen kadinlar da var elbette. Bunun nedeni ise engelleyemedikleri "acimak" duygusudur.

  Bir kadin yalnizdir aslinda.

  Hiçbir zaman kadini bütünüyle elde edemezsiniz. Kendisine ait bir dünyasi vardir ve orada hep yalnizdir. O dünyaya kimsenin girmesine izin vermez. Hiçbir anahtar o dünyanin kapisini açamaz. Yalnizlik onun siginagidir. O siginaga ne zaman girecegine,ne kadar kalacagina hep kendisi karar verir. Siginaktayken oradan çikmaya zorlarsaniz onu sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

  Bir kadin çilgindir aslinda.

  Neler yapabilecegini erkek akli hayal bile edemez. Yaraticiliginin siniri yoktur. Ama bunu ortaya çikartmak için hayatinin erkegini bekler. Hoyratça harcamaz yaraticiligini. Sadece erkegine saklar. Bir kadinin gerçek erkegi olmayi basarabilmisseniz çok sanslisiniz demektir. Çünkü yasaminiz asla siradan olmayacaktir.

  kadin hayattir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here