Günes Gözlügü Nasil Alinir? Günes Gözlügü Alirken Nelere Dikkat Etmelidir?

4
225
30 derece ve üstünü görmeye basladigimiz su günlerde dolaplarimizdan çikarip yanimizdan ayiramadan kullandigimiz aksesuarimiz, günes gözlüklerimiz…Her sey iyi güzel de havali görünecegim, yakisikli ya da güzel olacagim derken gözlerimizi de düsünüyor muyuz peki? Norma sartlarda düzgün ve dikkatli kullandiginiz takdirde uzun süre kullanabileceginiz bir aksesuar olan günes gözlügü alirken nelere dikkat etmeliyiz? Ültraviyole dedikleri sey nemenem bir seydir ki, gözlük alirken bu kadar önemlidir?
Öncelikle günes gözlügü alirken Ultraviyole isinlarini ne kadar bloke ettigine dikkat etmeliyiz. Sonuç itibari ile her gözlük cami ultraviyole isinlari bir ölçüde engellemekte. Ancak etkin bir koruma için özel kaplamalarin kullanilmasi gereklidir. Gözlük caminin UVA ve UVB blokaj dereceleri çok önemlidir. Mümkünse %99 üzerinde blokaj orani seçilmeli hatta %100 tercih edilmelidir.

Cam rengi ve koyulugu ise gözlük caminin ultraviyole blokaj derecesi ile bir baglantisi yoktur. Bununla birlikte renkli camlarin farkli farkli özellikleri vardir. Yesil ve gri renkli camlar görüntü kontrastini etkilemez. Kahverengi renk derinlik hissi verir ve bir miktar renk bozunumuna yol açar. Mavi renk karda en iyi görüyü saglarken diger renklerde bozunumlara yol açar. Pembe ve kirmizi renkler bilgisayarinizda en iyi görüsü saglar ancak yine renk bozunumlarina neden olurlar.

Yukaridan asagiya dogru gradiyent seklindeki camlar özellikle otomobil kullanirken rahatsiz edici yansimalardan etkilenmenizi önler.Kolormatik camlar ise hem içi hem de dis mekanlarda kullanilabilmeleri sebebiyle oldukça avantajlidir. Polarize camlar ise su ya da kar yüzeyinden yansiyan isinlari etkin olarak azalttiklari için özellikle denizde, kayakta, ve otomobil kullanirken tercih edilmelidir.

4 YORUMLAR

 1. peki iyi gözlük pahali olanmidir yoksa 25 tl,yede bu kosullara uygun saglikli gözlük alabilirmiyiz malum kriz her yerde ve sekilde ben ucuz mal kullanmam diye saticilarin slogani olan saçma düsünce ile çok para vermekde istemem :).

  not: fiyatlar konusunda bilginiz olmayabilir bilmek zorundada degilsiniz ben sadece bu saydiklariniz sadece pahali gözlük camlari içinmi geçerli onu ögrenmek istedim .

  tesekkürler.

 2. Bilgiler için tesekkür ederim ama
  bu memlekete nasil yaz gelir onu da biri anlatsa ne iyi olur
  hala yagmur var ve hala hirka ile geziyoruz…
  Günes gördügüm gün söz bu bilgiler isiginda günes gözlügü alacam :))

 3. eee serdar cim bu bilgiler akdenizde yasayan bizler için cnm sen yorma kafani :=)))

  tamam, tamam biliyorum üstteki cümlemi okuyunca bana dis bileyeceksin kih kih kih kih nasil nispet yaptim ama .

  tabii hosgörüne siginarak:=).

 4. sicaktan kavruluyoruz buz dolabinda oturacaz demiyorlar da nispet yapiyorlar…
  Gün gelecek burayada yaz gelmis olacak o zaman görürsünüz siz :))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here