Hachiko: Bir Köpegin Hikayesi…

8
554
Sizinle bir sey paylasmak istiyorum.. Belki de benim için gerçekten çok önemlidir, bilemiyorum..

Geçenlerde bir film izledim.. O kadar etkilendim ki… Filmi izlerken gözyaslarima engel bile olamadim.. Filmin adi: Hachiko: Bir Köpegin Hikayesi
 
Bu film gerçek hayattan sinemaya aktarilmis, yani tamamen gerçek..
 
 1924 yilinda Tokyo Üniversitesinde görev yapan Japon profesör Ueno, Japonyada sekiz tane anlamina gelen Hachiko adini koydu minik köpegine…
 
Profesör Akita cinsi köpegiyle olan beraberliklerinin yalnizca bir yil sürecegini bilmiyordu. Ama  onlar dünya tarihine konu olacak, kitaplara ve filmlere konu olabilecek muhtesem bir iliski yasadilar..
 
Hachiko, her sabah üniversiteye gitmek için evden tren istasyonuna yürüyen sahibine eslik etti. Istasyonun dis kapisina kadar getirdigi sahibini ugurladiktan sonra tekrar evine döndü. 
 
Çok geçmeden bir aksam üniversite dönüsünde  Profesör, Hachikoyu istasyon çikisinda kendisini beklerken gördü ve çok sasirdi. Bu akilli ve sirin köpek sahibinin aksam eve dönüs saatlerini hesaplayarak ve ayni yolu kullanacagini düsünerek istasyonun önüne gitmisti.
Hachi, her defasinda sahibini kapida görür görmez ona dogru kostu ve sahibine sarildi. 
 
Ondan sonraki bir yil boyunca her sabah sahibini istasyona kadar götürdü, her aksam is çikisinda da istasyonun önünde karsiladi. Saatini bir dakika olsun sasmadi. Ne olursa olsun o istasyonun önüne sahibini karsilamaya gitti. Tren sesleri duyuldugunda seslere kulak kabartiyor ve istasyonun önündeki yattigi kaldirimlardan ayaga kalkiyordu. Biliyordu ki, sahibi biraz sonra o kapidan geçerek yanina gelecekti.
 
Ama… bir aksam  sabah neseyle ugurladigi Profesör, is çikisinda o trenden inmedi. Hachiko, bütün gece istasyonun karsisindaki her zamanki yerinde biricik sahibini bekledi.
 
Bir sonraki aksam yine yoktu Profesör.  Üçüncü aksam açilan istasyon kapisindan yine gelmedi. Dört, bes, alti… Profesör sanki Hachiye inat inmiyordu o lanet olasica trenden Ama Hachi de inat edip bir umutla sahibini bekliyordu iste. Ama o masum köpek, Profesörün üniversitede kalp krizi geçirip öldügünü nereden bilebilirdi ki…
 
Hachiko, her aksam istasyonun karsisinda bekliyordu. Sahibi o tenden inip, yanina gelecekti. Her zamanki gibi ona sarilacakti. Sonra birlikte eve döneceklerdi…
 Haftalar, aylar geçmek bilmedi. Hackiko, her gün sahibini o istasyonun önünde bekledi. Tam 10 yil boyunca….!! Ama sahibi ona geri dönmedi. Ve Hachi, 12 yasinda o tren istasyonunun önündeki soguk kaldirimlarinda sahibini beklerken, öldü.
 
 
 Bugün Tokyoya gidenler Shibuya Istasyonunun karsisinda fotografini gördügünüz heykelle karsilasirlarmis. Iste o, bu hikayedeki muhtesem köpek, Hachikodur. Japonlar sadakat ve insan-hayvan iliskisinin sembolü olarak onun ölümünden hemen sonra dikmisler bu heykeli.
 
Her yil Hachikonun ölüm yildönümü olan 8 Nisanda bütün hayvanseverler bu heykelin önünde bulusuyorlarmis.
 
 Iste, böyle… Hikayesinin yazarken bile gözlerim doluyor, yazamiyorum. Insan ilk önce Ne olmus yani, alti üstü bir köpek diyebiliyor. Ama önyargili yaklasmamak lazim.. Bu öyle böyle bir hikaye degil. O köpek, belki de bugüne kadar dünyanin en sadik köpegiydi.
 
Bu filmi izledikten sonra aklima çok ilginç bir sey takildi, aslinda hiç ilginç degil, aksine çok alisilmis bir sey.. Soruyorum sizlere, biz, hangimiz, dostlugumuzu bu kadar sahiplendik? Daha dogrusu sahiplenebildik mi? Kim bir dostunu bu kadar bekler ki? Dogru degil mi yani?
 
Iste, ben bunlari sizlerle paylasmak istedim. Belki bu hikaye okundugunda veya filmi izlendiginde, dostlugun degeri daha iyi anlasilir ve biz insanlar dostumuza sahip çikmayi biraz olsun ögrenebiliriz. Ben, yasim küçük olmasina ragmen, sanirim dostlugu çok çok daha iyi anliyorum. Dostluktan öte bir sey yok dünyada…
 
Insan hakikaten, elinde olmadan; o dostlugu ve sadakati görünce duygulaniyor.. iste o film…
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Hachiko: Bir Köpegin Hikayesi…

8 YORUMLAR

  1. Bu Canim Dünyanin Orta Yerinde, Hayvanlar Kadar Baglanamamisiz Birbirimize. Gözünü Sevdigim Karincalar Sürü sürü, Arilar Bölük Bölük, Leylekler Tabur Tabur. Ya Bizler?? Esref-i Mahlukat..! Bogazimiza Kadar Kendi Mundar Karanligimiza Gömülmüsüz. Bizler Bölük Bölük, Bizler Tabur Tabur, Bizler Sürü Sepet Yalniz birbirimizi Öldürmüsüz…

    gerçekten etkileyici… bu filmi izleyecegim….

  2. Yalnizca hachi degil, bence dünyanin bütün hayvanlari bütün köpekleri, insanlarin dostlugunu kabul ederler çünkü onlar dahi dostluga muhtaç. Bu filmde Hachi kadar ona dost olan trenden inince sevgiyle sarilan sahibi de benim için saygi deger ve heykeli dikilecek olandir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here