Hacking, Hacker, Lamer Nedir? – Mobil Cihazlarda Güvenlik

8
60

Bilisim dünyasinin ilk yillarinda bu yana hacking ve hacker kavramlari oldukça ilgi görmüstür. Bilgisayar sistemlerine izinsiz girisi saglayan ve bunlari kendi çikarlari dogrultusunda kullanan kisilere hacker bu isleme ise hacking ismi verilmistir. Isin dogrusu bu noktada aslinda birden fazla terim oldugudur. Öncelikle her sisteme sizana veya benzer isler yapana hacker denemez. Herhangi bir sistemde çok fazla açik mevcutsa piyasada bulunan bir kaç program sayesinde bu cihazlara izinsiz erisim yapmaniz çok kolaydir.

Teknoloji, sistem ve yazilim bilgisi olmadan bu programlari kullanip kendini hacker ilan edenlere genellik “lamer” denilmektedir. Genellikle kötü bir sifat olan “lamer” olma durumu istenen bir durum olmamakla beraber bir üretkenlik yoktur. Hacker kavrami ise beyaz sapkali ve siyah sapkali olarak ikiye ayrilmaktadir. Her iyi yazilimci aslinda birer hacker’dir. Çünkü yazilimi en iyi ve güvenlik açigi olmadan yazmak bu isin sanatsal yönlerinden biridir. Bu yönteme programlama sanati demek çok dogru olmaktadir. Beyaz sapkali hacker’ler genellikle güvenlik açiklarini tespit edebilmek için tüm saldiri yöntemlerini iyi bilmek zorundadirlar. Kötü niyetli bir hacker’in yapabildiklerini yapmakla beraber bu baglam savunma islemlerini çok iyi bilmeleri gerekmektedir. Hacker dedigimiz kavram toplumumuzda bilgisayara çok fazla hâkim kisiler olarak anilmaktadir. Gerçek bir hacker ayni zamanda toplum mühendisi olabilmekten geçmektedir. Sosyal iliskilerde karsi taraftaki sahis veya firmanin açiklarini diyaloga girerek bulabilmesi de sisteme sizmasi için kimi zaman yeterli olabilmektedir. Bu bilgiye veya maddi herhangi bir seye izinsiz girislerin ve kullanimlarin çogu hacking olarak adlandirilmaktadir.

Mobil cihazlarda hacking olayini herhangi bir cihaz veya sunucudaki hacking olayindan farkli görmemek gerekmektedir. Mobil cihaz kavrami ne kadar farkli olursa olsun bir islemci, ram, depolama birimi ve bu bilesenlerin uyumlu çalismasi için isletim sistemiyle beraber gelmektedir. Herhangi bir sunucu veya kisisel bilgisayardan farki yoktur. En önemli nokta ise mobil cihaza yapilan hacking yöntemi sonucu edinilen bilgilerin diger cihazlardaki bilgilerden kismen daha önemli olabildigidir. Hacking yöntemleriyse diger cihazlardan farklilik göstermektedir. Mobil cihazlar üstünde kosan isletim sistemlerinin farkli ve çesitli olmasi nedeniyle hacking islemleri oldukça zorlasmaktadir. Açik bulunan bir cihaz üstünde güncelleme yapilmadiysa veya hacking yöntemleri ile beraber cihaza sizilmissa bu noktada cihaz savunmasiz hale gelebilmektedir. Cihaz üstünden erisilebilecek bilgilerse oldukça önemli bilgilerdir. Bu bilgiler telefon rehberi, kisa mesajlar, cihaz üstünde izinsiz arama yapmak, cihaz üstündeki özel notlari alabilmek gibi siralanabilmektedir.

8 YORUMLAR

  1. Ayni gün içinde neredeyse 100 site hacklemis gözüküyor ki normalde mümkün degil. Linux sunucularda bir açik var demek ki onu kullaniyor ve bir uygulama ile yapiyor. Biraz baktim bir tane bile Windows sunucu yok aralarinda.

  2. site hacklemiyor zaten sunucu hackliyor, hangi siteleri hacklediginin o bile çogu zaman farkinda olmuyor, emniyet siteleri, devlet kurumlari ne varsa kayniyor arada. ama bu her hacker sitelere zarar verir anlaminada gelmiyor. bunun gibi isi ileri boyuta tasimis çogu hacker sadece site yöneticilerinin görebilecegi imzalar birakiyorlar sitelere, bunuda hack ispati içi yapiyorlar. 2006 daki rekorunun haberinin detaylarini asagidaki baglantidan okuyabilirsiniz, bende adini ilk o zaman duymustum bir seferde 38549 sayfa hacklemesiyle

  3. Katkilariniz için tesekkürler. bu yazidaki asil hedefim mobil cihazlarinda tehlike altinda oldugunu belirtmekti. Hiç bir zaman bir cihazin %100 güvenli oldugunu söylemek oldukça zordur. Bilisim dünyasinda hiç bir zaman %100 güvenlik adi altinda bir kavram olmamistir. Her daim yeni açiklar, yeni hatalar ve yeni hack yöntemleri gelismektedir. Bunlara karsin güvenliginizi maksimum düzeyde tuttugunuz sürece en azindan bilinen açiklara ve tehlikelere karsi güven altinda olmaktayiz. Mobil cihazlar açisindan da piyasada mobil antivirüs yazilimi olarak birden fazla alternatif mevcuttur.

  4. atiyorum joomla üstünde bir açik bulundugu zaman tüm hazir joomla siteleri tehlike altinda olmaktadir. veya sunucuya sizildigi anda sunucu üzerindeki tüm siteler tehlike altinda olabilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here