Hafif Linux Dagitimlari – Eski Bilgisayarinizi Hizlandiracak Çözümler!

9
461

Hep daha iyisini istedikçe, ihtiyaçlarimiz artti. Ihtiyaçlarimizi karsilayacak teknolojiler bulduk. Yeni teknojiler beraberinde bir sorun getirdi.

Donanim pesinde yazilimi da sürüklüyordu. Iyi donanim iyi bir yazilim sistemine, isletim sistemine ihtiyaç duydu. Bu sadece kisisel bilgisayarlar için degil, her alandaki bilgisayar sistemleri için geçerli bir kural.

Mesela farkettiniz mi eski bilgisayariniz neden eskidir. Yavasladi diye mi. Ilk aldiginizda da internete giriyor, oyun oynuyor, yazicidan çikti aliyordunuz. Ne degisti. Degisen sadece o eski bilgisayariniz üzerinde kurdugunuz yeni nesil agir yazilimlar. Aslinda o bilgisayarlar için düsünülmemis, ya da gerçekten agir olmasina karsin bekleneni veremeyen yazilimlar yüklüdür.

Sizlere burada eski bilgisayariniza kurdugunuzda bilgisayariniza rahat nefes aldiracak isletim sistemlerini (linux dagitimlarini) tanitacagim.

Not: Bazi noktalar orta seviye linux bilgisi gerektirebilir.

Wattos Linux Dagitimi

En üstte yazmamin nedeni, ubuntu tabanli olmasidir. Ayrica pencere yöneticisi olarak openbox kullanmasi da iyi ve hafif bir unsur. Fazla kullanmadim gerçi. Sadece çalisan cd olarak denedim. Buna ragmen usb kablosuz ag adaptörünü tanidi. Bunda ubuntu tabanli olmasinin payi da büyük.
 

Puppy Linux

Puppylinux Linux Dagitimi

Aslinda en üste puppy linux yazmam gerekirdi. Çünkü içlerinde en uzun süre onu kullandim. Türkçe klavye biraz zor tanidi ama basarmistim. Fazla bir özelligi yok. En önemli artisi çalisan cd kullanmaya basladiktan sonra kendini ram üzerine kaydediyor. Ve kapatirken ayarlari bilgisayara kaydedetmek için soruyor. Bir sonraki cd ile çalistiginda o ayarlari aynen kullanabiliyoruz. Yani bilgisayariniza kurmaniza bile gerek kalmiyor.

Xubuntu

Xubuntu Linux Dagitimi

Resmi ubuntu sürümlerinden biri. Masaüstü yöneticisi olarak Gnome yerine Xfce kullaniyor. Geri kalan yazilimlarin çogu normal ubuntu ile benzer.

DSL

DSL Linux Dagitimi

Damn Small Linux benim hafif linux olarak ilk denediklerimden. Ilk akla gelen özelligi 50mb olmasi ve bu isin öncülerinden.

Arch Linux

Arch Linux Dagitimi

Kullanmak nasip olmadi. Xfce masaüstü yöneticisi kullanmasi ve kendi paket yönetim sistemini kullanmasi artisi. Ayrica çok popüler bir linux dagitimi oldugunu biliyorum.

Crunchbang

Cruncbang Linux Dagitimi

Openbox masaüstü yöneticisi kullaniyor. Ubuntu üzerinde olusturulmus. Ama galiba gelistirici ekibi bir kisiden olustugu için olsa gerek biraz sorun çikardi bana.

Sonuç: Ilk baslayacaklara Xubuntu tavsiyemdir, fazla zorluk çekmezsiniz. Yok ben uzmanim derseniz Arch Linux deneyebilirsiniz. Ama ben yakinda Wattos kullanmayi planliyorum.
Lütfen siz de deneyimlerinizi paylasiniz, varsa kullandiginiz baska hafif linux dagitimlari ekleme yapiniz.

9 YORUMLAR

 1. eline saglik deriz nekadar ögrenirsek gerçek kar odur derim.

  "mal vermekle tükenir"." ilim vermekle çogalir" r.ç. çünkü bereket bunun özündedir.

  hani bazi ilim sahibi insanlar vardir mesela bir kisi bir gügüm ayranniyla bir orduyu ayrana doyurmusta o gügüm gene dolu kalmis. iste bu ilmin bereketidir, ve o Allah vergisidir derim.selamlar.r.ç.

 2. not: bu ayran konusubir türk anasinin eseridir efsanesidir iste o anamiz bu isi yapmis.

  ve "ANADOLU" türkiyesi budur o anamiz o gügümü ile ikinci defa doldurmak istemis o askerimizin su mataralarin onlarda ona "ANA DOLU" demisler iste su güzel ANA yurdumuz olan "ANA DOLU"muzun adi buradan gelir.selamlar r.ç.

 3. lisede olsam hepsini kurar denerdim ama büyüdük artik hiçbiseye vaktimiz yok 😀

  centos kullaniyorum ben sunucuda, linux kullanmak biraz emek istiyor 😀

 4. sen demezmiydin "fazla uzun oldu, böl bu yaziyi" diye. biraz da senden tirstim 🙂
  yazi uzamasin diye açiklamalari kestim biraz. zati hepsi ayri bir yazi konusu.
  sorana ögrenmek isteyene yorum bölümünden yardimci oluruz tabi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here