Hak, Hukuk Vs…

8
432

Ormanda kötü bir dönem yasaniyormus büyüklere güçlülere yem olan güçsüz hayvanlar iyi saklaniyor kendilerini çok iyi koruyorlarmis. Bu durum karsisinda aslan, ayi ve tilki güçlerini birlestirmeye karar vermisler üçlü ittifak yapinca da bir baskan seçmek gerekmis ve aslan oy birligi ile baskan ayi ile tilki de esit baskan yardimcilari olmus.

Bu idari meseleleri hallettikten sonra avlanmaya çikmislar ve örgütlenmenin meyvelerini kisa sürede almislar. Yardimcilarin destegi ile aslan bir yaban esegi yakalamis. Sonra bir ceylani kistirmis olan ayiya yardim etmisler, ceylani da o yakalanmis oradan aslan ile ayinin korkuttugu  bir tavsan tilkinin pençelerinin arasina düsmüs.

Üçü de yüklü olarak ilk bulusma yerlerinde bir araya gelmis üçünün de nesesi yerindeymis ama üçünün de karni açliktan gurulduyormus. Avlari ortaya koymuslar ve aslan ayiya dönüp sormus  “simdi bunlari paylasma zamani geldi tabii ki hakka ve hukuka göre paylasacagiz. Söyle bakalim ayi senin fikrin nedir?”

Ayi hemen cevap vermis; “durum ortada sayin baskan yaban esegi sizin ceylan benim, tavsanda tilkinin..” aslanin gözünde yildirimlar çakmis ve bir pençede ayinin basini gövdesinden ayirmis  sonra tilkiye dönmüs; bu senin arkadasin haktan hukuktan hiç anlamayan cahilin tekiymis.. Simdi sen söyle bakalim fikrini!

Tilki sesini biraz titreterek ama tereddütsüz cevap vermis:

“Sayin baskan hakkin ve hukukun gereginin  ne oldugu ortadadir. Yaban esegi ögle yemeginizdir bunu yedikten sonra biraz dinlenir aksam yemegi olarak ceylani yersiniz sonra isterseniz tavsani çerez yapar isterseniz sabah kahvaltisina saklarsiniz..”

Aslan bu cevaptan çok hoslanmis aferin sana demis böyle hakça düsünmeyi hukuku nerden ögrendin? Tilki cevap vermis:  “nereden ögrenecegim Sayin Baskan, su ayinin bassiz gövdesine baktim o anda hepsi bir çirpida aklima geliverdi.” demis… r.ç. 

8 YORUMLAR

 1. su dünyada uygulanan su hak hukuk v.s. üzerine düsündürdükleri.

  mesela ABD ve AB. libyayi bombaliyor ve sonra sira kimde belli degil orayida yakip yikiyor türkiyede onlarin kusurlarini örtmeye çalisiyor starajik ortagiz ya yaralananlara insani yardim olarak özel gemiler tahsiz ediyoruz hastaneler kuruyoruz onlarin sakat ettiklerini biz bir fil terbiyecileri misali biz olanlari tamire zorlaniyoruz niyemi nato ortagiymisiz bu nasil ortakliksa A B D. A B. bu islerin kaymagini yesin bizede olarin bulasigini yikamak düsüyor sabun parasida onlari yikamakta bizden oluyor ve bizde onunla ögünüyoruz bakin biz ne iyi insanlariz ne iyi bir milletiz diyoruz sanki alay ediyoruz o libyalilara.

  olur sey degil bunlar ama oluyor iste mesela irakta A B D ve A B saddama karsi birilerini kiskirtti o irakta onlarda saddamdan korkup türkiyeye kaçtilar biz o kaçanlari yillarca tavuklarla besledik onlar bu yediklerinden kuvvet kazandilar ondan o cadirlarda çocuk buldular ve onlar büyüdüler sonra pkk oldular o çocuklar onlarin kendisini anasini babasini koruyup birde besleyenleri simdi onlar öldürüyorlar ve hala öldürüyorlar alin size hak ve hukuk v s. meselesi.

  biz bir disimizi çektirmek için devlet hastanesine 30 lira verirsen onu hemen çekiyor eger paran yoksa 2 sene sonraya gün veriyorlar inanmayan bakanlar ve herkez gitsin denesin derim.

  ama biz birilerine yaranmak için ne kadar iyi köle oldugumuzu ispat etmek için ne iyi millet desinler için baska milletlerin yiktigina o milletlere bir iyilik melegi olup onlari böyle besliyoruz ve tedavide ediyoruz hani derlerya ayrani yok içmeye traktörlerle gidermisler olmayan o ekinlerini biçmeye sekli bu iste alin size hak hukuk v.s. iste bu konuda daha çok seyler söylenir ama bu kadari yeter bence anlayanlara iste bu hikaye buna tam uygun olduguna ben inaniyorum selamlar r.ç.

 2. NASIL INSANLASIRIZ ACABA.

  vaktin birinde tarihte yazar ve o bilgine o vaktin insanlaridan bazilari ona deli derlermis ayn seyi hazereti muhammetede diyenler olmustur o zamanlar mesela mucitlerden olan arisimete de deli dedikleri gibi.

  iste o bilgin kisi bir gün çarsida pür dikkatle çarsida dolasan o insanlari izliyormus iste bu arada biri ona nereye böyle büyük bir dikkatle bakip duruyorsun demis onunla alay etmek maksadiyla oda ona insan ariyorum acaba varmi bunlarin içinde bu kalabalikta demis ona; oda gene alay olsun diye bunlar insan degillermi demis oda ben bunlarin içinde hiç bir insan göremedim demis ona.

  çünkü bunlarin kimileri ayi kimileri domuz kimileri öküz kimileri akrep kimileri yilan kimileri tilki ve köpek kimileride esekler demis ve daha bir çok hayvan gördügünü söylemis.ona.
  ve her hayvaninda kendine has olan bir yaratilis karekteri vardir iste bahsetigimiz o tilkilerin bir çogu siyasetçi oluyorlar ama bir çok kurnaz tilkilerde hep burunlarindan yakalaniyorlar onlarda.

  iste o tilkilerin bir çogu siyasetçi olurlarsa iste bu devletide onlara teslim eden halk olursa onlarida sen aslasin hakimiyet sende diye onlari politikayla aldatirlarsa iste bu aslanlarin kuyrugunu her zaman tranvay çiyner demektir ve peynirini bu tilkilere kaptiran aslanlardan olurlar yani onlara aslansin ama senin kuyrugunu tranvay çiynemis derler böyle aslan görüntüsünde olanlarada ve onlarin bunu farkinda bile olmadiklarida böyle anlasilir.

  hani bir hikaye vardir adamin biri bir zamanlar sehre inmis orada bir dükkanda pekmez yemis ne o adam seneler sonra gene bu sehire gelmis gene o dükkana girmis pekmez yemek için ama orasi zaman içinde ayakkabi tamircisi olmus o bunun farkinda bile olmadan bana pekmez ver demis bakmiski ayakkabi tamircisi bu salagin bir oda ona kösele suyunu pekmez diye onun önüne koymus oda onu eskisi gibi afiyetle yemis parasinida vermis yanliz kendini çahillerden olmadigini ispat etmek için bu seferki pekmezin çok eksiymis anlamadi zannetme demis ve oradan ayrilip köyüne dönmüs.

  iste biz saf köylü olunca kösele suyunu bile pekmez diye yersek bize bu nasil bir insan derler bunun cevabini artik bu halkin bu ahalinin kendileri bulsun artik derim.

  insan oglunun karekterinde eger kendilerini iyi tebiye etmezlerse onlarin hamurunda her hayvandan bir parça vardir onun için her hayvana çok kolay benzerizde insan olmak ise pek çok zordur iste o bilgin insan o gün bu insanliga bunu anlatmis bunun dersinide vermis ta o zaman tabii ki bunu anlamak serefine ulasanlara derim selamlar r.ç.

  not: bu konuda bir daha baska bir sey anlatayim siyaset üzerine nasip olursa derim.

 3. bilindigi gibi eski tarihlerde okuma yazma çok az oldugu için kitap roman gazete radyo t v yoktu evlerde köy odalarinda hikayeler masallar anlatilir ve temsiller oynanirdi iste onlar o halkin bir ders ve eylence aracida oldugu görülürki bende çok masal sevenlerdenim ve her masalin içinde her insana bir ders alacagi bir olay mutlak vardir.
  hani masallara baslayanlar bir varmis bir yokmus Allahin kulari pek çokmus diye bir açis yapar ve konuya girer.
  mesela günün birinde bir kel oglan varmis diye anlatillinca yeni bir dünya kurulurdu iste o masalla iste bu hikayelerimizde böyle gönül ve göz açici akli isletici ve hayata güvenle bakmayi tarif ediyorlar bence derim. r.ç.

  not: sonra bu konuda bir baska bir hikaye daha anlacacagin nasip olursa.

 4. POLITIKACI OLMAK ALDATAN KISILERDEN OLMAMAKTIR DERIM.

  vaktin birinde bir doktor varmis o çocuklari test yaparmis onlarin ileride ne olacaklarini ana babalarina önceden söylermis isteyen ana baba çocuklarinin istikballerini ögrenmek için ona çocuklarini götürürlermis oda onun gelecegini bu testleri sonucunda onlara söylermis.

  iste bu doktara diger doktor arkadaslari sormuslar sen bu isi nasil biliyorsun nasil anliyorsun diye oda onlara bu is çok basittir bana test için bir çocuk geldimi onu kasimdaki taburaya oturtuyorum bende onun karsisindaki bir taburaya oturuyorum hepsi bu demis.

  yanliz bu arada bir yöntem uyguluyorum demis o çocugun taburasina bir rabtiye koyarim ve ona otur taburana evladim derim eger o çocuk o raptiyeyi oradan alir ve sonra o taburaya oturursa iste o çocuklar ileride doktor mühendiz mimar hukukçu ve çesitli yerlede müderler olurlar.

  eger gelen çocuk o raptiyenin üstüne oturursa iste onlardan amele küçük memur küçük esnaf hamal ve sade siradan vatandaslardan olurlar ve onlar ancak bu gibi isleri yapanlardan olurlar demis arkadaslarina ve bazi çocuklarda vardirki onlar bu taburasindaki o raptiyeyi oradan alir bunu kasla göz arasinda benim oturacagim taburaya koyar ve . onun üstüne beni oturtursa iste onlar ileride politikaci olurlar diye bu testlerin sonucunu bu doktor arkadaslarina böyle açiklamis.

  iste politikanin böyle aldatmak ve halkin oylarini kapmak gibi bir sey oldugu söylensede aslinda buda çok yanlis bir bilgidir ve insanligini idrak edememektir ama bunlar artik toplumcada kabullenilmis bir rezaletlik islerdir. iste burada bu konuda bir misal daha vereyim.
  vaktin birinde siyasetimizin duayenlarinden birine efendim falanca adayin ahlaki pek iyi degildir onu partimize almayalim dediklerinde cevabi su olmus ben iyi ahlak dernegi kurmadim, parti kurdum; ve siyaset yapiyorum demis o zamanlar onlara iste bugünün siyaset ve politika inanci ve ahlaki buysa halkta onlara aldadilmayi bir seref sayiyorlarsa buda ektigini biçmektir denir onlara iste o kösele suyunu onlar içerde birde onu pekmez yedigini sanarlarsa buda o halkin bilecegi istir denir onlarada

  siyasetinde bir çok 4×4 lügü oldugu görülür mesela bunlari söyle siralariz 1- siyaset 2- politika 3 – bürakrasi 4 – diplomat 5 -parlemento olarak bu dengede bunlar toplanirlar iste bunlar misalen bir insan vucudunun organlari gibi hepsinin bir yeri vardir ve bunlarda bir birlerini tamamlarlar iste Allahin yarattigi hiç bir organ digerine kazik atmaz herkes görevini tam ve yerinde yaparlar iste bu Allahin degismez kanunudur bunu bozanlar kendi insanlik haklarini ve sereflerini bozarlar demektir.

  burada bir misal daha verecegim mesela bir eve ihtiyacimiz vardir iste bunu düsüncemiz siyasettir fakat bu nasil bir ev olacaktir sorusuda onun politikasidir yani bu ise çok yönlü bakmaktir kaç odali olacak malzemesi neden olacak ve bütcemiz ne kadardir bilgimiz ne kadardir iste bu düsüncelerde bu isin politikasidir yani o isi her yönüyle ele almaktir.

  iste bunlari kimler yapar bu isin uzmanlari olan bürokrasi kisiler yaparlar ve onun detaylarini diplomatin önüne yani millet vekilerinin önüne koyar ve onlarda onu büyük millet meclisinde parlementterler olarak ve halkina açik olarak görüsüp onu kanuna baglarlar iste bunda yalan hile aldatmak olamaz yani ben duraga geldimmi orada inerim demek domakrasi ve politikacilik olmaz demektir ve onlar kötü isler yaparlarsa onlari bu millet milli mahkemelerinde çirasini yakarlar demektir iste o zaman pekmezi taniyanlardan ve aldanmayanlardan oluruz.

  iste politika yapmak politikaci olmak budur hani bir laf vardir alan razi veren razi sana ne oluyor be niyazi olursa bunun için çok daha olgunlasmamiz gerekecek yani hakkini bilen onu arayan insan hala yokmus demektir bunu zaten o hikayemizde görüldügü gibi 1200 sene önceden haber vermisler insan ariyorum ama onu göremiyorum demis o kisi o zaman ve bunlari hala ariyoruz demektir.

  mesela meydanlarda ben size sunlari yapacagim diyecegim ama onlarin hiç birini yapmayacagim sizde bana aman ne iyi politikaciymis derseniz iste o zaman o raptiyeye oturan o test altindaki çocuklar misali olursunuz demektir hani saf köylü derler onlarada onun için nasrettin hoca fikrasinda ey ahali sizlerin bilmedigini sizlerin ihtiyaçlarinizi ben nerden bileyim diyor halkina iste o fikrasiyla ve uyanin kalkiniz su afyon uykusundan artik kendinize geliniz ve kendi ihtiyaçlerinizi artik biliniz ve bana bile babana bile yem olmayioniz diyor nasrettin hocamiz o fikrasinda bence derim selamlar hapinize. r.ç. ve gerisi sivri sinek sazdir

 5. insanin kullandigi her egemenlik ilkelerin egemenligi olacaktir.

  onlar kisilerin kendi egemenligi degildirler.

  bu egemenligini ancak emaneten ve vekaleten kullanabilirler demektir.

  mesela milli mahkeme hukuk hakimlerine emanettir,

  milli sosyal devletlerde oraya millet eliyle atanan bir devlet baskanina ve bu devletin bütün memurlarina vekaleten emanettir, yani o devlet yönetimi onlara bu milletin bir kutsal emanetidir.

  ve onlar orada bütün egemenliklerini bu islerde milletinin adina onlarin refahi için ve huzur içinde yasamalari için kullanirlar.

  onlar bu egemenliklerini keyiflerine göre kullanamazlar eger keyfince kullanirlarsa onlar halkina milletine ve insaniga zulüm etmis ve bu kutsal emanetede ihanet etmislerden olurlar demektir.

  ve bunun hesabini hem o millete ve birde ayrica hesap gününde fatiha suresinde görülen o din gününde o müthis olan o hesap gününde birde Allaha vermek meçburiyetindedirler.

  iste bu imana bilgiye ahlaka ve mesuliyete sahip olan her toplum onlardan bu haklarini isterler vede söke söke alirlar derim.

  iste o hikayemizdeki o bilgin kisi o toplum içinden o gün böyle insanlari ariyordu o gün onlari bulamamis acaba simdi varmi ne dersiniz. selamlar.r.ç.

 6. bu konuyu kapatirken sunuda söyleyeyim.

  dünyada yasana gelen bu ortamdan özetle anlasildigina göre yüce Allah ben her seyi siz insanlara geregi gibi yarattim ve kuran yoluylada sizlere gerekli bilgileri bu islerin yönetim kanununu da ortaya koydum ki ben ilahlik görevimi yapmis oldum simdi bunlari size verilen bu nimetlerimi yerli yerinde kullanin onlari israf etmeyin ve her verdigim nimetin hesabinida her insandan ve her toplumdan tet tek soracagim diyor.

  ve artik bunlara uyarak ve geregini yapmaniz siz insanliga teslim edilmistir yani dünya alemi bir fabrika misali biz insanlara kullanima ve onu isletmeye açilmistir ve bunun anahtari ve yönetim planida ellerinize teslim edilmistir ve sorumluluk dogumdan ölene kadar her nesil için bizlere aittir oldugu görülür ve geregini yapan toplumlar kendileri kazanirlar geregini yapmayanlarda kendileri kaybederler ezilip yok olup giderler demektir.

  iste bütün durumlar ortada ister ayi misali aslana basini kopart ister tilki misali her seyini aslana birak veya toplumlar olarak ve birleserek o yalanci kagittan aslanlari elinizle parçalayin ve onu çöpe atarak her hakkiniza sahip çikin seklidir.

  her insan ayri bir askerdir askerin görevi hakkini bilip onlari almaktir bu haklarini birilerine birakipta kaçmak degildir eger bu ugurda savasirken ölünürse iste onlar gerçek sehitlerdir yok eger kaçarsak ve köle olursak bunun adinida bu insanlik alemi kendileri koysunlar derim. baki selamlar ve basarilar dilerim son. r.ç.

  demedi deme ibrahim bu söz kurtlar vadisinde söyleniyor bende onu söyledim önce kendime

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here