Hayat Sahnesi…

4
269
Neden bu sahnedeyiz? Neye agliyor, neye gülüyoruz? Oynuyoruz aslinda ve oynadigimiz sey kahkalarla göz yaslari arasinda geçen ne zaman bitecegini bilmedigimiz yalanlarla dolu oyun.
Arasira çekilir bir köseye izleriz bu oyunu oynamak yerine yalanlara göz yaslarina gözyumariz. Mutlu oyunculari görünce yüzümüzdeki tebessümün yerini istenmeyen olaylar karsisinda göz yasi aliverir.
Bu oyunda sürekli birseylerin pesinde kosuyoruz. Sanki bu sahneden hiç inmicekmiscesine.  Kendimizi kaptirmis dalip gideriz ezberlemis gibi…
Oyunu kahkahalarla süslerken bazen de aglayis sesleriyle çirpiyor ve hatta keskelerle bile dolduruyoruz. Kimi zaman tek kisilik perdeye dönen su  sahneyi… Ve mutlu sonla bitsin ister aci ve sevinçlerle dolu kalbimiz.
 
 

4 YORUMLAR

 1. su dünya hayatimiz bir bilim kurgu flimi misalidr onu birileri hazirlar sonra onu onun aktörleri oynarlar iste biz insanlar bu aktörleriz ama bizim için bu senaryolari yazanlar kimdir ve bunlari kimler kurguladilar onlari hiç tanimadik ve onlari hiç tanimayada görmeyede hiç çalismadik.

  onun için gülecek ve bizleri sevindirecek sahneleri yasamak yerine bizleri aglatan inleten ve çildirtan ve göz yaslarina bogan bir dünya hayatini yasamak için kurgulanmis olan sahnelerden ancak hüzün ve isyan izdirap ve acilar dogar.

  esas olan bu hayat kurgusunun gerçek mimari yüce Allahtir, ve o bizim elimizde bu tabiati ve bu kurani da bir ana yasa olarak o vermistir ve bizleri de aklimizla nefsimizle vicdanimizla ve merhametimizle ve bu kuran la ve bu tabiat kitabiylada bas basa birakmistir ve robot degil bunlari kullanmayi ögrenmemize ve bunlari bilmemize birakmistir.

  yani insani insan yapmistir yani insani insana emanet etmistir, yani her birimiz her birimizden sorumluyuz bu Allahin ilkesidir.iste buna uyarak dünya hayatimizin yasama planlarimizi nasil yazarsak daima onu yasarsiniz diyor bizlere yüce Allah.

  "ve ayrica ben insanligin mutlu olmasini istiyorum. ve ona göre planladim sizi diyor"

  ve karanliktan aydinliga çikmanizi istiyorum diyor.yüce Allah ama bunu kim biliyor bunu kim dinliyor biz Allah diye nefsimize paramiza tapinca bunlarda insanliga mutluluk degil basa bela getirince sonra bunlar bizim insanlik yapimiza ters gelince aglayip dövünüyoruz.

  ve bunlarin nedenine kökenine hiç inmiyoruz. mesela yüce Allah bir ayetinde esiniz, çocuklariniz, maliniz, paraniz, ve isiniz. size fitne ve bela olabilir diyorda, bunlar aslinda mutluluk simgesidirler ama onun için biz hile zehrini katinca onu yiyenlerin kalpleride dünyalarida ve ahiretleri de karariyor.

  iste o zaman gülsek dahi bu gülüslerimiz sahte olurlar. ve mutlu son beklemekte bosuna çirpinis oluyor. çünkü Allahin degismez kanunu sudur kendi elimizle ne ekersek onu biçeriz.

  iste bunu bilenler ve buna uyanlar insanlik için yeni senaryolar üretirse ve onu yasarlarsa onun aktörleri olurlarsak iste o zaman bu sonsuz mutluluklar o insaligin haklaridir. iste buda Allahin kanunudur derim. r.ç.

 2. "Neden bu sahnedeyiz? "

  Dünya insanlarin BAKALORYA imtihanini (yani 3.cü ve son 26.000 siklus imtihani) verecegi bir planet yani son imtihan. ve dünya bir geçis kapisi. iste o yüzden burdayiz.

  "Neye agliyor, neye gülüyoruz? "

  elbetteki kendi yarattigimiz neseye gülüp yine kendi yarattigimiz hüzne agliyoruz.

  "Arasira çekilir bir köseye izleriz bu oyunu oynamak yerine yalanlara göz yaslarina gözyumariz. "

  kenara çekilip izlerken de düsünürüz genelde baskalarinin yalanlarina göz yumarken alt bilinç sürekli çalisir irdeler biz farkinda olmadan acaba bende böyle yapiyormuyum yada bu gördüklerimin ne kadarini yapiyorum bu gözlemledigim seyin neresindeyim .

  bir köseden bunlari izlemek aslinda hayata kisa anlarla verdigimiz moladir. bir dinlencedir. o dinlence içinde iken mantik terazimizi dogru kullanabilirsek baskalarinin yanlisindan kendimize yeterince ders çikarirsak ayni imtihani yasamayiz. hayata kisa molalarla izlemlemenin amacida budur bilinçsizce yapsakta.

  "Ve mutlu sonla bitsin ister aci ve sevinçlerle dolu kalbimiz."

  sevgili nur hepimiz mutlu sonu istiyoruz aslinda bunuda mübaalagasiz dünyadaki herkes sonuna kadar hakediyor.

  ama yaratanin bizlere akil, mantik ve suur üçgenini kullanabilelim hazirci olmayalim diye bize sundugu bir kriter var seçim, seçme hakki kesinlikle bize ait yüce alem hür irade olarak yarattigi bizlere asla müdahale etmiyor. sadece sunu diyor size AKIL, MANTIK, SUUR verdim aklinla düsün, mantik terazine vur, buldugun dogru yolda suurla yürü,

  dünyada siyahta var beyazda ama seçim senin hangini seçersen ben istedigini veririm. ama ne seçtigine , ne diledigine dikkat et.

  iste sevgili nur hersey bizim elimizde bize müdahale de bulunan hiç bir sey yok yani hüzünde, sevinçte bizim elimizde.

  NOT: güzel bir konuya deginip bu yorumu yapmama sebebiyet verdigin için tesekkür ederim.

  güzel yazin için tesekkürler. sevgiler. ISIK ve SEVGIYLE KAL.

 3. burada yazilanlari ben seviyorum insana bir sohbet ve birde düsünmek yolunu açiyor bu yazilanlar

  mesela insanlik iki tarafli oluyorlar birisi sen digeride muhalefet tarafi oluyor buda insanlari dogruya tasiyor. onun için yüce Allah insanligi suraya yani bir konuyu bu meçliste tartismaya davet ediyor. ve son sekli bir kanun oluyor bizim için.

  insan kendine söz geçirir ama digerine biraz zor. çünkü ondaki niyeti biz bilemeyiz bizlerde bazen onlari yemleri oluruz ne yapalim hayat bir tecrübe tahtasidir bu hepimiz için böyledir. onun için yüce Allah insanlara kesinlikle yalani yasaklamistir. ve bu yalancilar bu dünyada hepimizi kandirsada bunun bir rovansi vardir yani bu dünyada aldatanlar kendilerini aldatanlardir.

  keske Allahin sözünü dinlesekte onun dedigi gibi aleyhimizde olsa hep dogruyu söylesek iste o zaman bak bu dünyanin sefasina insanlar zamanla tekamül ediyorlar gelecek kusaklar bu gercegi daha iyi görürlerse iste onlar olsun Allah sözü dinleyip mutlu yasasinlar derim selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here