Hayat Seni, Seni Çok Ama Çok Seviyorum…

5
190
Bazi insanlar olur, hayati sevmez. Bazi insanlar olur hayati o kadar sever ki yüzünde isik parlar.
Mesela ben, hayati yari seven yari sevmeyen bir insanimdir.Ama annem bana hayati sevdirdi…

 

Nasil mi? Önceleri hayati hiç sevmezdim, hatta kendimi öldürmeye bile kalkistim… Ama annem bana hayati sevdirmeseydi, ben su anda bu yaziyi yazmis olamazdim…
Simdi diyorsunuzdur içinizden: “Bana ne senin hayatindan!” diye. Oysa ben sizler için, sizin iyiliginiz için hatta ibret olsun diye söylüyorum. Bence hayati o kadar çok ama o kadar çok sevin ki; hiç kimse ama hiç kimsenin sizi üzmesine izin vermeyin.
Ve; “Ben senin gibi degilim ben hayati senden daha fazla seviyorum” deyin…

 

5 YORUMLAR

 1. yüce Allah bir ayetinde siz imtihan etmek için hayati ve ölümü yarattim diyor ve bu imtihanida bu mesuliyetide insandan baskasi razi olmadi ahzapsuresinin 72. ayeti bize bunu gösterir.

  çünkü diger varliklar bu mesuliyeten korkup kaçtilar buna insanlar razi oldular çünkü insanlar hayati ve yasamayi bu vesile ile çok sevdiler onun için insanlar ölmeyi hiç semezler ama gende ölürüz vakit gelince iste onun hikmetide çok ayri bir yorum açar onun için yasamak çok güzeldir hayat güzeldir.

  bunun dengesini bozmazsak eger derim degil intihar etmek sonsuz ömür isteriz Allahtan zaten sonsuz olan bir hayatin içinde yasiyoruzda bunun bile farkinda degiliz çünkü ölüm son degildir ölüm bile bu sonsuz olan hayatin bir baslama noktasidir yeteki orayi bu dünyada kazanmasini iyi bilelim ve o sonsuz hayat bu mutlu sonla baslar insaAllah derim selamlar. r.ç.

 2. hem Allah var diyoruz birde ölümden sonra bir daha dirilis olmayaçak diyorsak bunda bir inkar var demektir yani Allah yok demektir, ben bunu böyle anladim varmi bunu baska bir izahi acaba.

  Allah kuranda ben sizi tekrar diriltecegim diyor buna inanmayanlarin Allah var demelerine inanamayiz demektir ölçü budur.

  insan suresin 3.4. ayetleride özetle ya mümin olun yada kafir denir burada iki yüzlülüge hiç yer yoktur.

  ve islam dinindeki inançta hiç bir zorlama ve baski yoktur her insan bildigini yapar, ve hersey Allaha döner.sözü kurandadir, bu sözler Allahin ifadesidir. benim degil.Allaha inanmayanlar isterlerse bu kurani okurlar.ilmi ölçümüz budur.

  eger bu dünya son olsaydi bu dünya çilelerini çekmek hiç degmezdi su bu basit dünya hayatinda bence derim.

  ve bir sey daha söyleyeyim ahiret hayatina inanmayanlara söyle bir hatirlatma vardir bu kuranda keske dünya ölümü bize son olsaydi diyecekler olaçaktir deniyor.

  demekki insanlar için sonsuz bir hayat sekli vardir derim. r.ç.

 3. mesela bir devletin vatandasi olarak orada doganlar veya onun hükmü altina girenler o devletin kanunlarina uymak zurundadirlar buna uymayanlar olursa eger onlara o devlet ceza verir bu bir dünya olayidir derim.

  zariyat surresinin 56. ayetinde yüce Allah kendine kulluk ve ibadet etsinler diye yarattigi bu insanlara da yüce Allah din olan bu kurani vermistir ve bu insanlarda buna uymak zorundadirlar. iste buna uymayanlar olursa onlarda ahiret yurdunda agir cezalar verilir ve onlarin bu dünyada çektikleride bunun fazlasidir ve artisir.

  mesela devlet halkina su suçlari islemeyeceksiniz diye bu konuda hiç zorlamaz ve bu konuda onlari serbest birakir eger halktan birileri bir suç islerlerse onlarin cezalari hazirdir hemen cezalandirilirlar ve bu ceza kanunlarida daha evvelden hazirdirlar.

  iste yüce Allahin kanunlarida kurandir ve hazirdir ve dileyen diledigini yapar ama onun cezasida onlara mutlak verilir mesela kul haklarini yeme cezasi ve allaha inanmamak halinin cezasi bunun en önemlileridir. ve kisasa kisastir. yani her seyin hasabi her insandan sorulur bu durum daima böyledir.

  eger bu böyle olmasaydi kimse kimseden davaci olamazdi ve bunun bir mahkemeside olmazdi mesela Adem peygamberin oglu habil kardesi kabili öldürmüs o zaman ve bu mahkemede mahsere kalmistir bunun faturasini öldüren taraf öldürdügüne mutlak ödeyecektir.

  eger bu böyle olmasaydi her yapanin yaptiklari onlarin yanlarina kar kalirdi iste Allahin kanunu burada ortaya çikar ve suçlularin cezalarini o mutlaka verir ve buna hakkin adaleti denir. selamlar. r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here