Hayatimizin Parçasi Teknoloji

1
278

Günümüzde teknoloji o kadar ilerledi ki aldigimiz bir seyin daha günü dolmadan daha iyisi, daha ucuzu ve daha kullanislisi çikiyor. Peki, iyi mi oluyor? Evlerde kablolardan geçilmiyor, çevre kirliligi artiyor, hastaliklar çesitleniyor… Daha adi bile koyulmamis birçok hastalik ortaya çikiyor. Doganin dengesi bozuluyor, Nisan ayinda kar yagiyor. Kis eskiden Mart kapidan baktirir gibi olmuyor. Sularin dondugu, camlarin buz tuttugu gibi yasanmiyor.

Dünya tersine dönüyor. Insanlar teknolojinin verdigi yetkiye dayanarak tembel ve sorumsuz davraniyor. Teknolojik aletler yüzünden issizlik artiyor.2 üniversite bitirenler bile issiz kaliyor. Derslerimizden daha eglenceli icatlar yapildigi için birçok ögrencinin ders çalisasi, kitap okuyasi gelmiyor. Bilgisayarlar, iPhonelar, Mp2, Mp3,Mp4 hatta yeni çikan Mp5ler bile var. Birisi size Mp6 çikti dese çok siradan bir sey duymus gibi davranirsiniz. Yeni bir telefon icat edilmis dese çogunuz Bende daha iyisi var dersiniz. Simdi bunlar bize çok siradan geliyor. Ama bunlarin bir tanesi bile önceki çaglarda icat edilmis olsa ferman çikarirlardi. 😀 Insanlar artik okula gitmeyince eskisi gibi kültürsüz kalmiyor. Hatta bazi konularda okuyan insanlardan bile tecrübeli oluyor. Telefonda birisini aramayi beceremeyenler “cahil” olarak adlandiriliyor. Teknoloji o kadar ilerledi ki 4.sinifta tanistigimiz internetle daha okula gitmeden tanisan çocuklar görüyoruz.

Çocuklar daha okuma yazma bilmeden klavyeden oyun, araba, yaris gibi kelimeler yaziyor oradan oyun açiyor. Kendilerine hayran birakiyorlar. Önceden büyüklerimizin kütüphane kütüphane dolasarak aylarca didik didik aradiklari bilgileri en fazla 10 saniye içerisinde internetten daha detayli bir biçimde buluyoruz. Örnegin: Bilgisayar: kütüphaneden arastirmaya kalksak nasil icat edildi ve kim icat etti kismini bulabiliriz belki bir de resim. Ama internetten arastirdigimiz zaman nasil icat edildi, kim icat etti, ilk sekli nasildi, günümüzdeki bilgisayarlar, kim gelistirdi, en özellikli bilgisayarlar internetten siparis verme, indirimli bilgisayarlar ve en son icat edilenler gibi daha birçok bilgi karsimiza çikiyor. Ansiklopedilere bakmaya kalksak kisacik bilgilerle ödev hazirlamaya çalisirdik. Iyi ki var diyoruz ama çevreye, havaya, suya ve topraga verdigi zararlari nasil önleyecegiz, bilmiyoruz.

Teknoloji olmasa ne yapardik? Samimiyetle söylüyorum simdi internet tamamen hayatimizdan çiksa sikintidan, stresten bunalima girip depresyon geçirenler bile olabilir…

1 YORUM

  1. hani bir laf vardir gülünü sevenler onun dikenine katlanirlar derledi.

    iste teknolejimizde bir gül ve onun yan etkileride onun dikenleri bunada bir çare bulunur birgün çünkü teknolejimiz var elimizde.

    mesela kuduzu gene o kuduz köpegin tüyü bu hastaliga ilaçtir derler.

    iste bunun ilaci da gene bu teknolejimiz olacaktir derim selamlar eline saglik sayin kardesim r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here