Hayatin anlami ve teknoloji

2
329

Hayatta anlam aramak

Günümüzde teknoloji o kadar çok benimsenmis ki artik dünyaya gelis sebebimizin neden, sebep, sonuç iliskisini düsünmeye aramaya yer bile ayiramiyoruz. Belki de ariyoruz ama yine teknoloji ile örnegin arama motorlarindan iki hece ile hayatimizin anlamini belirliyoruz. Didaktik yasamlarimizi teknolojiye feda eder olduk.

Her birimizin evinde artik bu tür teknolojik ürünler galibiyetlerini katlayarak hüküm sürüyorlar yasantimizda. Ya da isimize geldigi için asagiya inen kolay yola sapiyoruz. Evimizden çikmaya bile üsendirecek ürünler bunlar. Örnegin alis-veris, müzik ve akla, hayale gelemeyecek kadar birçok istenileni “tek tik komutu” ile kendi dünyamizdan sanal dünyaya yer (ç)aliyor. Günler su gibi akip geçiyor. Bilgisayar denilen ürünün herhangi boyutta da olsa sadece basina oturup bize komutlari vermek kaliyor ve yasantimizi esir aliyor avantajlariyla birlikte dezavantajlarinin da mümkün oldugu bu tür teknolojiler bizi esir, köle kildi kendilerine. Çok yakin ahbaplarimdan günlük programlarini istedim kirmadilar beni yine teknoloji araciligiyla ilettiler. Hemen hemen hepsi tahmin ettigim gibi teknoloji farzlarini yerine getirmis kazasina imkân bile vermemisler. Gün içerisinde özel ihtiyaçlarini giderip tekrar geri döner olmuslar. Aslinda kabul etmeliyiz ki biz yeni nesil buna mecburuz, seve seve.

Arama motorlarina “hayat”diye arastirma komutu verildiginde birçok sonuç elde ediliyor, tabii bu mümkündür binlerce, milyonlarca sonuç hem de saniyenin bilmem kaçta kaçinda bir de hava atarcasina hizlarini abartarak göstermekten çekinmiyorlar. Seve seve bakacagiz çünkü biz buna mecburuz. Kimi ilahiyatçilara göre kiyamet alametleri de olsa onlarda farkindalar seve seve oldugunun. Bizi bu oyuna sürükleyen kisiler kisa zamanda büyük ciro yapmis simdilerde dünyanin en zengin kisileri arasina isimlerini yazdirmislardir. Bize tebrik edip, nimetlerinden faydalanmak kaliyor, maalesef bizim insanimiz için böyle kalir çünkü biz tüketenlerden ve ithal edenlerdeniz. Sokakta kaç is sahibi genç var? Evinde kaç hasta, özürlü, muhtaç insan var? Bunlari anca sayarsiniz zaten sürüden eksilen oldu mu? diye. Her zaman belirtirim ki önce “ebeveynlerin egitilmesi” gerek. Yoksa bu oyun degil bes, daha kaç bes yillarca sürer. Bir Afrika sözü der ki: Afrika’nin uçsuz bucaksiz topraklarinda ilkbahar yagislariyla olusup yaz sicaginda yok olan “geçici göller” vardir. Iste bu göllerin olusumuna tanik olan yerlilerin bir sözü:

—Sular yükselince baliklar karincalari yer, sular çekilince de karincalar baliklari.

Yani üstünlük bugün karincada ise yarin baliga geçebiliyor ya da tam tersi.

Karinca ya da balik olmanin sagladigi üstünlüge sevinmek kendimizi kandirmaktan öte bir anlam tasimiyor, çünkü kimin kimi yiyecegine gerçekte suyun hareketi belirliyor.

Hayata anlam katmak, var olus sebeplerini karamsarliga kapilmadan aramak bile en büyük zevklerdendir. Yasamin kiymetini bilelim, görevli melek gelmeden.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here